Tüm gözler kritik toplantıda! Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor - Son Dakika

Tüm gözler kritik toplantıda! Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor

01.12.2022 00:34

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol'u ağırlayacak. Taraflar asgari ücret pazarlığında takvimi belirleyecek.

Asgari ücret zammı için geri sayıma geçildi. Milyonların heyecanla beklediği pazarlık görüşmeleri başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün Türk-İş Başkanı Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya gelecek.

"BİRLİKTE TAKVİME KARAR VERECEĞİZ"

Bakan Bilgin konu hakkında yaptığı açıklamada, "Biz davet ettik. Türk-İş Başkanı Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir görüşme yapacağım. Görüşmede, asgari ücret konusunda yapılacak toplantıyı organize edeceğiz. Birlikte takvime karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İKİ BAKANLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir toplantı gerçekleştirdi. Beştepe'deki zirvede Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve asgari ücretle ilgili gelişmeler masaya yatırıldı. Bugün itibariyle başlayacak asgari ücret maratonu öncesi dikkat çeken toplantı sonrası resmi bir açıklama yapılmadı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan asgari ücrete, enflasyon nedeniyle temmuzda bir ara zam yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla asgari ücret 5 bin 500 lira olarak açıklanmıştı.

YORUMLAR (1)
  • SERDAR DEMİRCİOĞLU: Kamuya geçmemiş hala taşören sisteminde çalışan 90 bin personel ve kit lerden kimse bahsetmiyor onlar üvey evlât mı ? Asıl işi yaptıkları halde haklarını alamıyorlar. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
İspanya'da asgari ücret yüzde 8 zamla 1080 euroya çıktı İspanya'da asgari ücret yüzde 8 zamla 1080 euroya çıktı İspanya Başbakanı Sanchez, asgari ücrete yüzde 8 zam yapılacağını açıkladı Açıklaması İspanya Başbakanı Sanchez, asgari ücrete yüzde 8 zam yapılacağını açıkladı Açıklaması Bakan Bilgin, Denktaş ve Küçük'ün anıt mezarlarını ziyaret etti Bakan Bilgin, Denktaş ve Küçük'ün anıt mezarlarını ziyaret etti

Son Dakika Ekonomi Tüm gözler kritik toplantıda! Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor - Son Dakika


Advertisement