Muğla'da Çam Balı Üretiminde Olumlu Gelişme - Son Dakika
Ekonomi

Muğla'da Çam Balı Üretiminde Olumlu Gelişme

Muğla\'da Çam Balı Üretiminde Olumlu Gelişme

Muğla'da yaşanan yangınlar ve kuraklık sonrası azalan çam balı üretimi, bu yıl tekrar artış gösterdi. Arıcılar bal sağımına başladı ve Ortaca Kaymakamı Kenan Aktaş da bal hasadına katıldı. Muğla'nın çam balı üretim merkezi olan Ortaca ilçesinde gerçekleştirilen bal kesimi renkli görüntülere sahne oldu. Arıcılar, bu yıl rekoltenin düşük olmasına rağmen son 3 yılın en fazla balını elde ettiklerini belirtti.

17.11.2023 17:11  Güncelleme: 17:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünyanın çam balı üretim merkezi konumundaki Muğla'da yangınlar ve küresel iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan kuraklığın ardından azalan çam balı üretiminde bu yıl olumlu gelişme yaşandı. İki yıl aradan sonra tekrar yoğunlaşmaya başlayan çam balı üretiminde arıcılar bal sağımına başladı. Bölgedeki arıcılarla birlikte bal sağım hasadına katılan Ortaca Kaymakamı Kenan Aktaş, arılıklara giderek bal hasadına katıldı.

Son dönemde yoğun olarak yaşanan ve Muğla bölgesini etkisi altına alan orman yangınlarından sonra üretimi tehdit altında bulunan çam balı, bu yılki rekoltesiyle herkesi sevindirdi. Ortaca ilçesinde bal üretiminde bulunan üreticilerin bal kesim ve sağımına katılan Ortaca Kaymakamı Kenan Aktaş, bal üreticilerinin mutluluğuna ortak oldu.

Türkiye'nin üretilen çam balının yaklaşık yüzde 80'inin karşılandığı Muğla'nın Ortaca ilçesinde gerçekleştirilen bal kesimi renkli görüntülere sahne oldu. Geçen yıllara göre bu yıl arıların durumunun iyi olduğunu belirten arıcılar bölgedeki kovanlardan yeniden bal almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Eylül ayı içerisinde çam ormanlarına getirdikleri arıların bu yıl kovana balla döndüğünü ifade eden arıcılar, bölge genelinde yıllık yaklaşık 25-30 bin ton çam balı üretiminin gerçekleştirildiği Muğla'da, bu yıl rekoltenin uzun yıllar ortalamasına göre düşük ancak son 3 yılın en fazla balının elde edildiği söyledi. Son yıllarda etkili olan orman yangınları ve kuraklığın tehdit ettiği çam balında, bu yıl rekoltedeki artış arıcılara umut oldu. - MUĞLA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Muğla'da Çam Balı Üretiminde Olumlu Gelişme - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement