Şimşek Bakanlıkları İkinci Kez Uyardı - Son Dakika

Şimşek Bakanlıkları İkinci Kez Uyardı

27.06.2013 11:49
Şimşek Bakanlıkları İkinci Kez Uyardı

Bakan Şimşek "Kamunun elindeki bir çok sosyal tesis ya atıl durumda ya da işletilmesi ekonomik değil."

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuya ait sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması için yapılan çalışmaların bir an önce tamamlanabilmesi için bakanlıklar ile diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ikinci mektubu gönderdi.

Söz konusu mektupla, ilgili kurum ve kuruluşları, çalışmalarını hızlandırması konusunda uyaran Şimşek, "Tüm kamu kuruluşlarının bir an önce elindeki sosyal tesisleri bize bildirmesi gerekiyor. Bundan kaçış yok" dedi.

Hükümet, kamuya ait sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması amacıyla nisan ayında yeni bir düzenleme yaparak, bu tesislerin satışı, kiralanması veya diğer yollarla değerlendirilebilmesinin önünü açmıştı.

Bakan Şimşek de bunun üzerine ilgili tüm kurum ve kuruluşlara bir mektup göndererek, tahsisli/tahsissiz olarak kullanılan gerek Hazine ve gerekse kurumların kendi mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde bulunan tatil köyü, termal tesis, eğitim ve dinlenme kampları, spor tesisleri, misafirhane ve diğer sosyal tesislerin, Maliye Bakanlığı'na bildirilmesini istemişti. Bunun sonucunda da alınan bilgiler doğrultusunda listeler oluşturulmaya başlanmıştı.

Ancak bazı kuruluşların söz konusu bildirimi yapmakta gecikmesi üzerine Bakan Şimşek, ikinci bir mektup göndererek, tüm ilgilileri uyardı.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Şimşek, kamunun elindeki bir çok sosyal tesisin ya atıl durumda ya da şu anki yapılarıyla işletilmesinin ekonomik olmadığını bildirdi.

Bunları etkin ve verimli hale getirebilmek için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Şimşek, bu kapsamda, önceden mektup gönderilmeyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), düzenleyici ve denetleyici kurullar, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Kamu İhale Kurumu (KİK), Milli Piyango İdaresi ile Bakanlıklar ve diğer tüm ilgili kurum ve kuruluşlara ikinci bir mektup gönderdiklerini söyledi.

SON TARİH 5 TEMMUZ

Maliye Bakanı Şimşek, söz konusu sosyal tesislere ilişkin bilgilerin, en geç 5 Temmuz'a kadar kendilerine bildirilmesini istediklerini belirterek, bunun üzerine de kapsamlı bir çalışma yapacakların ve konuyu Bakanlar Kuruluna sunacaklarını ifade etti. Şimşek, "Tüm kamu kuruluşlarının bir an önce elindeki sosyal tesisleri bize bildirmesi gerekiyor. Bundan kaçış yok" dedi.

Bu çalışmaların sonuçlanmasının ardından ise önceliği sahil kesimlerinde bulunan, turizme yönelik tesislere vereceklerini anlatan Şimşek, "Öncelik sahil kesimlerindeki tesisler olmak üzere tüm sosyal tesislerin değerlendirme yöntemleri ve değerlendirmeyi yapacak olan yetkili idarelerin belirlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulunun takdirine sunulmak suretiyle, kamuya ait sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması işlemlerine en kısa sürede başlanacak" diye konuştu.

Bakan Şimşek, bu tesislerin gerek satış gerek kiralama gerek kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılarak veya yap-işlet devret modeliyle ekonomiye kazandırılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Ekonomi Şimşek Bakanlıkları İkinci Kez Uyardı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement