Sınırda çeltik tarlaları hazırlanmaya başlardı - Son Dakika

Sınırda çeltik tarlaları hazırlanmaya başlardı

24.04.2022 17:52
Sınırda çeltik tarlaları hazırlanmaya başlardı

Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Hakkari'nin Çukurca ilçesinde çiftçiler, çeltik tarlalarını hazırlamaya başladı.

Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Hakkari'nin Çukurca ilçesinde çiftçiler, çeltik tarlalarını hazırlamaya başladı.

Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Çukurca ilçesinde çiftçiler, çeltik tarlalarını hazırlamaya başladı. Arazi şartları nedeniyle tarım makinelerinin çalıştırılamadığı tarlalar, imece usulü katırların desteği ekiliyor. Taş evleri, susamdan yapılan tahini, narı ve üzümü ile ünlü Çukurca'da çeltik de üretiliyor. Hakkari merkeze yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan yaklaşık 11 bin nüfuslu Çukurca'daki çeltik üretimi ise geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Arazi şartları nedeniyle tarım makinelerinin giremediği tarlalarda dayanışman usulü ekiliyor. Geleneksel yöntemlerle çeltik ekimi yapan çiftçiler, günün ilk ışıklarıyla tarlalara girip, toprağı birlikte sürerek, bazen katı bazen de insan gücü ile küreklerle çeltik havuzları oluşturuyor. Çukurcalı çiftçiler, "Çukurca pirincinin doğal ve sağlıklıdır. Çeltik tarlalarında bazen imece usulü çalışıyoruz. Türkiye'nin en iyi çeltiği ilçemizde üretiliyor. Bu gelenek çok eskilere dayanan bir gelenek. Bu geleneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştular. - HAKKARİ

YORUMLAR
500
Son dakika haberi! Hakkari'den acı haber 1 asker şehit Son dakika haberi! Hakkari'den acı haber 1 asker şehit
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Sınırda çeltik tarlaları hazırlanmaya başlardı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement