Suudi Arabistan'ın Türkiye'den Kanatlı Et Ürünleri İthalatı Kararı - Son Dakika
Ekonomi

Suudi Arabistan'ın Türkiye'den Kanatlı Et Ürünleri İthalatı Kararı

Suudi Arabistan\'ın Türkiye\'den Kanatlı Et Ürünleri İthalatı Kararı

Yıllık 500 bin ton civarında kanatlı et ürünleri ithalatı yapan Suudi Arabistan'a 150-200 bin ton civarında ürün ihraç etmenin hedeflendiği bildirildi.

26.01.2012 18:21

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, yıllık 500 bin ton civarında kanatlı et ürünleri ithalatı yapan Suudi Arabistan'a 150-200 bin ton civarında ürün ihraç etmenin hedeflendiğini bildirdi.

Yamanyılmaz, Suudi Arabistan'ın Türkiye'den kanatlı et ürünlerinde ithalat yasağını kaldırması ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ihracatta son yıllardaki yıldızlarından olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün geçen yıl yüzde 48'lik artış gösterdiğini anımsattı.

2010'da 962 milyon dolarlık ihracat yapan sektörün geçen yılı 1 milyar 421 milyon dolarlık ihracatla kapattığını belirten Yamanyılmaz, alt mal gruplarında ise kanatlı et ürünlerinin yüzde 87'lik artışla en fazla ihracat yapan ürün grubu olduğunu vurguladı.

Kanatlı et ürünleri grubunda dünyanın önde gelen ithalatçı ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan'ın 2005'den bu yana Türkiye'den kanatlı et ürünlerine karşı ithalat yasağı uyguladığını anımsatan Yamanyılmaz, şunları kaydetti:

"Söz konusu ülkeye ihracat yapamıyor olmak sektörümüz açısından önemli bir kayıptı. Ancak, son dönemlerde Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan tarafından yapılan girişimler ve çalışmalar neticesinde, Suudi Arabistan ülkemiz kanatlı ürünlerine uyguladığı yasağı kaldırma yönünde adım attı. Suudi Arabistan pazarının açılması, önemli piliç eti ihracatçılarının bu ülkeyle ticaret yapma düşüncesi ve şevkini körükleyecektir. Hedefimiz, yıllık 500 bin ton civarında kanatlı et ürünleri ithalatı yapan Suudi Arabistan'a 150-200 bin ton civarında ürün ihraç etmek.

Bakanımızın çalışmaları sayesinde, Suudi Arabistan pazarının da açılmasıyla sektörümüz daha da kuvvetlenecek, son gelişmeler hem sektörü hem de ülkemizi kanatlandıracaktır. Bu sayede sektörün bu yılki ihracat hedefinin 1.8 milyar doları geçeceğini öngörebilmekteyiz."

- MERSİN

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Suudi Arabistan'ın Türkiye'den Kanatlı Et Ürünleri İthalatı Kararı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement