Veliler, Okul Önlerinde Bulunan Seyyar '10 D Sinema' Ünitelerinden Rahatsız - Son Dakika
Ekonomi

Veliler, Okul Önlerinde Bulunan Seyyar '10 D Sinema' Ünitelerinden Rahatsız

Veliler, okul önlerinde bulunan seyyar '10 D Sinema' ünitelerinden rahatsız "Eğitimin bölünmesini istemiyoruz"İSTANBUL - Veliler, İstanbul'da son zamanlarda yaygınlaşan ve okul önlerine seyyar olarak getirilen paralı eğlence ünitesi '10-D Sinema' ünitelerinden rahatsız olduklarını dile getirdi.

22.11.2017 09:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Veliler, okul önlerinde bulunan seyyar '10 D Sinema' ünitelerinden rahatsız

"Eğitimin bölünmesini istemiyoruz"

İSTANBUL - Veliler, İstanbul'da son zamanlarda yaygınlaşan ve okul önlerine seyyar olarak getirilen paralı eğlence ünitesi '10-D Sinema' ünitelerinden rahatsız olduklarını dile getirdi.

Bazı veliler, İstanbul'da son zamanlarda yaygınlaşan 9-10-12D adı altında okulun içine kadar sokulan kamyonetlerin üzerinde bulunan paralı sinema ünitelerinde rahatsız olduklarını dile getirdi. Veliler, 3 dakikalık sinema gösterisi için çocukların derslerinden çıkıp film seyretmelerini istemediklerini belirterek, bu filmleri parası olan öğrencilerin seyrettiğini, parası olmayan öğrencilerin seyredemediğine dikkat çekti. Bu durumun çocukların üzerinde psikolojik etkileri olduğunu ifade eden ebeveynler, bu tarz etkinliklerin ders saatinde yapıldığına vurgu yaparak, eğitimin bölünmemesi istiyor. Bu tür etkinliklerin ise Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılmasını istediler.

"Eğitimin bölünmesini istemiyoruz"

Konu ile ilgili şikayetini dile getiren veli Ali Akkaya, "Genelde 10D gibi gösterim yapılan yerlere karşıyız. Sağlıksız bir kamyonet kapının önüne geliyor, içinde 6-10 kişi var. Çocuklar derslerden alınıyor, dışarıya çıkarılıyor sırayla 3-5 dakikalık 10-D gösteri için 10 TL- 20 TL gibi para toplanıyor. Bir de öncesinde okullar, evlere zarf gönderiyor; şu gösteri var, bu kadar para gibi. Bizler çocukların okullarda eğitim görmesini istiyoruz. Eğitimin bölünmesini istemiyoruz. Çocuk 3 dakikalık filmi seyretmek için dersinden çıkıyor, sıraya giriyor ve oradan gidip filmini seyredecek. Filmden çıktıktan sonra diğer arkadaşlarına bunu anlatacak. Bunu seyredemeyen öğrenciler ve parasını gönderemeyen öğrenci velileri var. Okul, onların psikolojisinin nasıl olduğunu düşünmüyor. Okul aile birliği düşünmüyor. Okul aile birliğine şunu söylüyoruz: Parası olmayan öğrencilere de kendileri seyrettirebiliyorsa bu çok güzel bir şey. Parası olmayan hiçbir öğrencinin bu filmi seyrettiğini tanık olmadık. Parası olan seyrediyor, parası olmayan seyretmiyor" şeklinde konuştu.

"Bu iş, Milli Eğitim Bakanlığı çerçevesinde yapılsın"

Eğer okul böyle etkinlik yapıyorsa kendisi yapsın diyen veli Akkaya, "Dışarıdan birileriyle ortak yapmasın. Biz, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bunu bekliyoruz. Bunu işi Milli Eğitim Bakanlığımız çerçevesinde yapılmasını arzu ediyoruz. Diğer konu, çocuklar haftada 3-4 gün boyunca dışarıda tiyatro, sinema gibi yerlere gönderiliyor. Bunları da uygun bulmuyoruz. Bu şikayetlerimizi okul müdürlerine ilettiğimiz zaman ise; Okul Aile Birliği diye birlik kurulmuş. 5-6 kişi memur gibi orda çalışıyor. 2 bin ila 3 bin TL maaş alıp sigortalarını okula ödettiriyor. Aylık olarak okula giderleri ortalama 20 bin TL. Okul ne yapsın? Okul bu parayı karşılamak için bir sürü etkinlik düzenliyor ve bu parayı toplamaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Diğer bir veli Osman Akeniz, "Bana kalırsa acı verici bir olay. Türkiye'deki hayat şartlarımız belli. Bazı aileler sinema nedir bilmiyorlar. Okul aile birlikleri, bu ailelerden ciddi para topluyorlar. Bundan okul müdürü ve il milli eğitim müdürümüzün bilgi olması lazım. Benim 2 tane kızım var. Bazen kızım arar, "Baba, Kültür Bakanlığı'nın müzelerle ilgili tanıtım var" der. Git dediğim zamanda şunu söylüyor: "Baba, 100 TL ya da 200 TL gönderir misin" diyor. Belki bende var ama bazı vatandaşlarda yok. Bu konu ile ilgili bakanımıza çağrımız ise bunun önüne geçmesidir. Binlerce öğrenci var, her öğrenciden 50 TL toplandığı zaman ciddi bir miktar çıkıyor. Bazı aileler bu parayı veremiyor. Çocuklar psikolojik olarak üzülüyor" dedi.

Veliler, Okul Önlerinde Bulunan Seyyar \'10 D Sinema\' Ünitelerinden Rahatsız
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Veliler, Okul Önlerinde Bulunan Seyyar '10 D Sinema' Ünitelerinden Rahatsız - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hataylı Kadın, PVC Borularda Yetiştirdiği Ürünlerle Gelir Elde Ediyor
  08:43 Hataylı Kadın, PVC Borularda Yetiştirdiği Ürünlerle Gelir Elde Ediyor

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan Tuğba Alvanoğlu, Tayvanlı öğrencilerden öğrendiği topraksız tarım yöntemiyle PVC borularda yetiştirdiği ürünlerle gelir elde ediyor. PVC boru içerisinde küçük kum taneleriyle ve suyla kurduğu sistemle marul yetiştiren Alvanoğlu, bu projeyi Tayvanlı öğrencilerin önerisiyle hayata geçirdi. Alvanoğlu, bu topraksız tarım yöntemiyle gençlere örnek olmayı ve tarım alanında ekonomik destek sağlamayı hedefliyor.

 • TÜBİTAK, iş yeri hekimi, teknik ve destek personeli, teknisyen ve tekniker kadroları için 11 kişi alacak
  08:41 TÜBİTAK, iş yeri hekimi, teknik ve destek personeli, teknisyen ve tekniker kadroları için 11 kişi alacak

  TÜBİTAK, iş yeri hekimi, teknik ve destek personeli, teknisyen ve tekniker kadrolarında 11 personel istihdam etmek üzere ilan yayımladı. Başvurular 13 Mart'a kadar yapılabilecek ve gerekli koşullar ve süreçler TÜBİTAK'ın internet sayfasında ve Türkiye İş Kurumunun internet sayfasında yer almaktadır. İşe alınacak personel, TÜBİTAK'ın Kocaeli'deki birimlerinde görev yapacak.

 • TÜİK Araştırmasına Göre Fertlerin Kişisel İlişkileri ve Sosyal Aktiviteleri
  08:39 TÜİK Araştırmasına Göre Fertlerin Kişisel İlişkileri ve Sosyal Aktiviteleri

  TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre, fertlerin çoğunluğu kişisel ilişkilerinden memnun olduğunu ancak yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında olan fertlerin bu memnuniyet oranının düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, yoksulluk riski altında olan fertlerin sinemaya ilgi gösterme oranının düşük olduğu ve maddi yetersizlik nedeniyle sosyal ve kültürel etkinliklere katılamadığı belirlendi. Arkadaş veya akrabalarla hiç görüşmeyenlerin çoğunluğunun yoksulluk riski altında olanlar olduğu da araştırma sonuçları arasında yer aldı.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  08:37 Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle birçok kesimde ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. TEM Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu, Mengen-Yeniçağa yolunda yapılan çalışmalar sebebiyle bazı şeritler trafiğe kapatılırken, diğer şeritlerden ulaşım devam ediyor. Tarsus-Adana Otoyolu'nda ise Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolunun yapım işi nedeniyle ulaşım kontrollü olarak devam ediyor. Ayrıca, Piraziz-Giresun-Tirebolu yolunda Uluburun Tüneli'nde yapılan bakım çalışması sebebiyle ulaşım servis yolundan sağlanacak. Diğer yollarda da çelik ağ, yapım çalışmaları ve heyelan ıslah çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü olarak sürdürülüyor.

 • Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı
  08:33 Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı

  Erzincan'da yaşayan 47 yaşındaki Nermin Potur, 9 yıldır pazarda el emeğiyle ürettiği gıda ürünlerini satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Potur, yaptığı işten memnun olduğunu ve diğer kadınlara da örnek olmak istediğini belirtiyor. Ürünlerinin temiz ve güvenilir olduğunu vurgulayan Potur, müşterilerinin memnuniyetini kazanmış durumda.

 • TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı
  08:17 TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı

  TÜİK'in verilerine göre, büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 583 bin baş oldu. Sığır sayısı yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 421 bin baş, manda sayısı ise yüzde 5,9 azalarak 161 bin 749 baş oldu. Küçükbaş hayvan sayısı ise yüzde 6,9 azalarak 52 milyon 363 bin baş oldu. Koyun sayısı yüzde 5,9 oranında azalarak 42 milyon 60 bin baş, keçi sayısı ise yüzde 11,0 oranında azalarak 10 milyon 303 bin baş oldu. Bal üretimi yüzde 2,9 azalarak 114 bin 886 ton oldu. Açılan tohum kutusu sayısı yüzde 3,9 oranında azalarak 5 bin 360 adet, yaş ipek kozası üretimi ise yüzde 14,1 oranında artarak 78 ton olarak gerçekleşti.

 • Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı
  23:49 Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı

  Muğla'nın turizm kenti Marmaris'te yeni sezon hazırlıkları hız kazandı. İlk turist kafilesi 10 Mart'ta gelecek. İşletmeciler tadilatları tamamlamak üzere ve oteller Nisan ayında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Geçen sezonki kazançlar yenileme çalışmaları için kullanıldı. GETOB Başkanı, 2023 sezonunun beklentilerin üzerinde geçtiğini belirtti ve erken rezervasyon fırsatlarını vatandaşlara tavsiye etti.

 • Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi
  23:07 Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi

  Kuşadası'na dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri olan Sun Princess ile turistler ve mürettebat geldi. Başkan Ömer Günel, gemi kaptanı ve şirket yöneticileriyle bir araya gelerek hediyeler takdim etti.

 • Gözler Kabine Toplantısı'nda! Masada vatandaşın belini büken gıda fiyatları var
  22:33 Gözler Kabine Toplantısı'nda! Masada vatandaşın belini büken gıda fiyatları var

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Beştepe'de toplanacak. Mart ayının ilk Kabine Toplantısı'nda ramazan ayı öncesi et ve gıda fiyatları, iç ve dış politikadaki gelişmeler, yerel seçim, öğretmen atamaları, ekonomide son durum ve ABD'den F-16 savaş uçağı tedarikinde gelinen nokta masaya yatırılacak.


Advertisement