1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi - Son Dakika
Güncel

1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi

1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi

Kongrenin kapanış bildirisi, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin tarafından okundu

15.11.2013 18:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi Kapanış Bildirisi, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin tarafından okundu.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında iki gündür devam eden kongrenin sonuç bildirgesini okuyan Şirin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın himayelerinde gerçekleştirilen kongreye destek olanlara ve kurumlara teşekkür etti.

Çocuk Hakları ve Çocuk Görüşü Komisyonları, Okuma Kültürü ve Medya Komisyonu, Medya Okuryazarlığı Eğitimi Komisyonu, Mevcut Durum ve Strateji Geliştirme Komisyonlarınca alınan kararlar ise şöyle sıralandı:

1. Temel okuryazarlık eğitimi süreçlerinin başlatılması gereklilik olarak belirlenmiştir.

2. Medya okuryazarlığı hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu çerçevede ebeveyn ve yetişkin eğitimi, öğrencilerin eğitimi, öğretmen eğitimi, medya çalışanlarının eğitimi, medya okuryazarlığı uygulama ve araştırma merkezlerinin kurulması önerilmiştir.

3. 1. Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014-2018 Strateji Belgesi'nin vizyonu "Çocuğa saygı ve çocuk hakları kültürü temelinde bir çocuk-medya ilişkisi için; paydaşların sorumluluklarının bilincinde olduğu medya okuryazarı bir Türkiye olarak kabul edilmiştir". 1. Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014-2018 belgesi 9-18 yaş grubundan oluşan Çocuk Hakları ve Medya Komisyonu ile Mevcut Durum ve Strateji Geliştirme Komisyonu tarafından müzakere edilerek kabul edilmiş, komisyonda işaret edilen tashihler yapılarak Aralık 2013 tarihinde hükümete sunulması kararı alınmıştır.

4. Çocuk ve medya hareketinin sivil bir yaklaşımla Türkiye genelinde örgütlenmesi önerilmiştir.

5. Çocuk ve Yetişkin sivil oniki üyeden oluşan "Çocuk ve Medya İzleme Kurulu" dört yıl görev yapmak üzere seçilmiştir.

6. 2. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi 2018 yılında düzenlenecektir. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı
  03:34 Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı

  Avustralya'nın Sydney kentinde bir kiliseye düzenlenen saldırıda piskopos dahil en az 4 kişi bıçaklandı. Polis, saldırganın gözaltına alındığını ve olayı bir 'terörist eylem' olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Saldırının ardından kilisenin dışında toplanan yüzlerce kişi, saldırganın kendilerine verilmesini talep etti ve polisle çatıştı. İki polis yaralandı ve 20 polis aracı hasar gördü. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Saldırının kişisel bir eylem olduğu belirtilirken, olaylar birbiriyle bağlantılı değil. Kilise saldırısının ardından güvenlik önlemleri alındı.

 • Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti
  03:25 Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti

  Uludere ilçesinde meydana gelen kazada, Ferhat Bilen'in kullandığı hafif ticari araç dereye düştü. İtfaiye ekipleri tarafından araçtan çıkarılan Abdulkerim Babat, Melek Soylu, Haşim Babat ve Sevim Demircioğlu hayatını kaybetti. Sevim Demircioğlu ise tedavi altına alındı.

 • Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak
  03:09 Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak

  Dünyada milyonlarca kayıtlı kullanıcısı olan uygulamanın Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı belirtildi. Rekabet Kurumu tarafından alınan karar sonrası uygulama kullanıcılarına veda mesajı yolladı. Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'de kullanılamayacak.

 • Malatya'da 30 yaşındaki bir şahıs babasının gözleri önünde intihar etti
  02:57 Malatya'da 30 yaşındaki bir şahıs babasının gözleri önünde intihar etti

  Malatya'nın Battalgazi ilçesinde, 30 yaşındaki Onur A., babasının gözleri önünde tüfekle kendisini vurarak intihar etti. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, genç şahsın hayatını kaybettiğini belirledi. Cenaze, adli tıp kurumuna gönderildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Şırnak'ta kontrolden çıkan otomobil dereye uçtu: 4 ölü, 1 yaralı
  02:47 Şırnak'ta kontrolden çıkan otomobil dereye uçtu: 4 ölü, 1 yaralı

  Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, kontrolden çıkan bir otomobil dereye düştü. Kazada 4 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi yaralandı. Olay yerine sağlık, jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralı hastaneye kaldırılırken, hayatını kaybedenlerin cenazeleri otopsi için morga gönderildi. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.


Advertisement