Son Dakika Son Dakika Son Dakika
16 Yaban Koyunu Avından 800 Bin Lira Gelir Elde Edildi - Son Dakika

16 Yaban Koyunu Avından 800 Bin Lira Gelir Elde Edildi

Konya'da Orman ve Su İşleri 8'inci Bölge Müdürü Ahmet Duran, dünyada sadece Konya'da Bozdağ sınırları içerisinde yaşayan ve tel örgüyle çevrili alanda koruma altında tutulan Anadolu Yaban Koyunlarından, av turizmi kapsamında yaklaşık 800 bin TL gelir elde edildiğini söyledi.

16 Yaban Koyunu Avından 800 Bin Lira Gelir Elde Edildi
04.01.2012 - 11:45,

Konya'da Orman ve Su İşleri 8'inci Bölge Müdürü Ahmet Duran, dünyada sadece Konya'da Bozdağ sınırları içerisinde yaşayan ve tel örgüyle çevrili alanda koruma altında tutulan Anadolu Yaban Koyunlarından, av turizmi kapsamında yaklaşık 800 bin TL gelir elde edildiğini söyledi.

Anadolu Yaban Koyunu'nun, dünyadaki 5 yaban koyunu türünden biri olduğunu belirten Ahmet Duran, bölgede 60 bin hektarlık alanın Anadolu Yaban Koyununun yaşam alanı olduğunu söyledi. Bu bölgede 3 bin 500 hektarlık alanın elektroşoklu tel örgüyle koruma altına alındığını belirten Duran, "Yaptığımız envanter çalışmalarına göre telle çevrili olan alanda 505 yaban koyunu bulunmaktadır. Ayrıca olası bir salgın hastalığa karşı Ankara Nallıhan'a, Karaman Karadağ'a ve Malatya Hekimhan'a yaban koyunu sevk edilerek yeni yaşam alanları oluşturulmuştur" dedi.

Amaçlarının bölgede bulunan yaban koyunu sayasını arttırmak ve gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak olduğunu belirten Duran, geçen yıl 426 olan yaban koyunu sayısının bu yıl 505'e çıktığını, aldıkları önlemlerin ve yapılan aşılama çalışmalarının bunda etkili olduğunu söyledi.

16 AVDAN 800 BİN TL GELİR ELDE EDİLDİ

Av turizmi kapsamında Anadolu Yaban Koyunları'ndan gelir elde edildiğini de ifade eden Ahmet Duran, "Bölgede yaşayan Anadolu Yaban Koyunu 15-16 yaştan sonra çiftleşme yeteneğini kaybediyor. Dişi ve erkek koyunlar zamanla grup içerisinde baskın birey olmaktan çıkıyor. Bu nedenle gruptan dışlanıyor ve doğal seleksiyon dediğimiz ölümler ortaya çıkıyor. Biz de bakanlığın bilgisi dahilinde yaban koyunu geliştirme sahalarında av turizmi kapsamında hem hastalıklara karşı bir tedbir, hem de hem de bölge insanı için bir ekonomik katkı sağlamak için çalışma yapıyoruz. 2008 yılından bu güne kadar yapılan av turizmi kapsamında, 15 yaşından büyük üreme yeteneğini kaybetmiş, 16 Anadolu Yaban Koyunu avlatıldı. Bu koyunlardan yaklaşık 800 bin TL gelir elde edildi. Elde edilen para bu alandaki geliştirme sahalarındaki hizmetler için kullanıldı. Ayrıca paranın yüzde 20'si de bölgede yaban koyunlarının yaşamasına yardımcı olan bir belde ve 17 köye verildi. Köylere aktarmaktaki amacımız koruma kullanma dengesi içerisinde bu yapıyı devamlı kılmak" diye konuştu.

BESLENMELERİNE YARDIMCI OLUYORUZ

Kış aylarında beslenme problemlerinin yaşandığını ifade eden Ahmet Duran, "Ağır kış şartları döneminde yaban koyunlarının alanda beslenme sıkıntısı ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmek için 60 ton civarında palet yem ve yoncayı hazır bekletiyoruz. Ayrıca bölgedeki kuşların beslenmesi için de 18 ton kırma buğday bulunduruyoruz. Bu yemleri dönem dönem bölgeye bırakıyoruz" dedi.

Bölgede yeni bir geliştirme projesi hazırladıklarını da vurgulayan Duran, yaban koyunlarını dünyaya tanıtmak için bölgede bir tanıtım merkezi kuracaklarını ve ağaçlandırma çalışması yapacaklarını da sözlerine ekledi.

MKY(İA/AAA) - Konya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 16 Yaban Koyunu Avından 800 Bin Lira Gelir Elde Edildi - Son Dakika


Advertisement