Aa Istanbul Photo Awards 2017" Sergisi Moskova'da Açıldı - Son Dakika
Güncel

Aa Istanbul Photo Awards 2017" Sergisi Moskova'da Açıldı

Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışması "Istanbul Photo Awards 2017"nin ödüllü fotoğrafları, Moskova'da sanatseverlerle buluştu.

09.11.2017 23:38

Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışması "Istanbul Photo Awards 2017"nin ödüllü fotoğrafları, Moskova'da sanatseverlerle buluştu.

AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel'in ev sahipliğinde düzenlenen "Istanbul Photo Awards 2017" sergisi Moskova'da "Krassnaya Oktyabrskaya" adlı salonda açıldı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Sel, geçen yıldan farklı olarak, kategorilerinin bu yıl 8'den 10'a çıkarıldığı yarışmaya en çok başvuru alınan ülkelerden birinin Rusya olduğuna işaret ederek, "Bu nedenle bu yıl sergilerimizden birini Moskova'da yaptığımız için büyük bir mutluluk duyuyoruz." dedi.

AA tarafından üç yıldır düzenlenen uluslararası yarışmaya, bu yıl yaklaşık 25 bin başvuru aldıklarını vurgulayan Sel, "Bu süre zarfında 17 farklı ülkeden 22 foto muhabiri 133 bin dolarlık ödüle layık görüldü. Birçok Rus foto muhabiri de yarışmamızdan ödüller kazandı." diye konuştu.

Anadolu Ajansı'na tebrik

Etkinliğe katılan Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de sergiyi Ahmet Sel ile gezdi.

Büyükelçi Diriöz, AA'nın, Türkiye'nin sesini, Rusçanın da dahil olduğu birçok farklı dilde dünyaya duyurarak herkesi gururlandığını belirterek, "İlkeli ve sorumlu habercilik anlayışını koruyan ve bunu koruyarak kamuoyunu bilgilendirme vazifesini 97 yıldır layıkıyla yerine getiren Türk basınının öncü kuruluşu Anadolu Ajansı'nın bu başarılı organizasyonunda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde Moskova Büyükelçiliği yetkilileri, ulusal ve uluslararası medya kuruluşu mensupları ile Türk toplumunun temsilcilerinin hazır bulunduğu sergi, 19 Kasım'a kadar görülebilecek.

Istanbul Photo Awards yarışmasının resmi sponsorluğunu ise Türk Hava Yolları (THY) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) üstlendi.

Dünyanın dört bir yanından etkileyici kareler

Yarışmada, "Yılın Fotoğrafı" ödülünü, Fransız foto muhabiri Frederic Lafargue'nin Paris Match için Irak'ta çektiği "DEAŞ'tan Kaçış" fotoğrafı kazanmıştı.

Aris Messinis, AFP için çektiği " Akdeniz'de Ölüm" başlıklı serisiyle "Seri Haber" kategorisinde birincilik ödülünün sahibi olurken, Adam Pretty, Getty Images için çektiği "Yüzeyin Altında" başlıklı fotoğrafıyla "Tekil Spor" dalında, Patrick Smith de Getty Images için çektiği seriyle "Seri Spor" alanında birinciliğe layık görülmüştü.

Mary Gelman, kadın mağdurlar konulu serisiyle "Seri Portre" kategorisinde birincilik almış, jüri "Tekil Portre" kategorisinde ödüle layık eser bulamamıştı.

Kemal Jufri, "Öksüz Orangutanları Beslemek" başlıklı fotoğrafıyla "Seri Doğa & Çevre" kategorisinde birinci olmuştu. Johnny Miller ise Millefoto için çektiği "Papwa Sewgolum Golf Sahası" başlıklı serisiyle "Tekil Doğa & Çevre" kategorisinde birincilik almıştı.

Jüri, Gazze'de yaşayan serbest foto muhabiri Hosam Salem'i "Gazze'de Sokak Antrenmanı" başlıklı fotoğrafıyla "Genç Foto Muhabiri Ödülü"ne değer bulmuştu.

Haber, spor, portre, doğa ve çevre fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirilerek ilk üçe giren eserlerin belirlendiği yarışmaya, yaklaşık 25 bin fotoğraf başvurusu yapılmıştı.

Aa Istanbul Photo Awards 2017" Sergisi Moskova\'da Açıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aa Istanbul Photo Awards 2017' Sergisi Moskova'da Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement