ABD'de "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli - Son Dakika
Güncel

ABD'de "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli

ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği tartışıldı.

22.01.2016 06:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği tartışıldı.

Washington'daki önemli düşünce kuruluşlarından Woodrow Wilson Center'da düzenlenen "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" başlıklı panele, Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Bülent Aras ve Prof. Dr. Fuat Keyman, Wilson Center'dan Michelle Egan ve gazeteci Amberin Zaman katıldı. Paneli Wilson Center Ortadoğu Programı Direktörü Henri Barkey yönetti.

Türkiye-Avrupa ilişkilerinin tarihi arka planına atıf yapan Aras, iki aktör arasındaki ilişkilerin yeni olmadığını, aksine uzun ve kurumsal bir geçmişe sahip olduğunu kaydetti. Aras, özellikle kriz dönemlerinde Türkiye'nin Batı ile daha yakın bir ilişki yürüttüğünü belirtti.

Türkiye'nin Batı ile belli bir düzeyde iç içe geçmiş ilişkileri olmasına karşın yine de bağımsız ve kendine has bir tavırla bölgesel ve küresel meselelere yaklaştığını anlatan Aras, Arap Baharı'ndan sonraki süreçte yaşananları hatırlatarak, "Son dönemdeki DAEŞ tehdidinin ve Suriye merkezli mülteci meselesinin ele alınması sürecinde Türkiye ile AB yeniden bir yakınlaşma sürecine girmiştir" dedi.

Fuat Keyman da AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde güvenlik endişelerinin bu denli merkezde yer almasının Türkiye'yi "genişleme ülkesi" pozisyonundan "stratejik komşu" pozisyonuna getirdiğini aktararak, "bölgesel güvenlik dinamiklerinin" Türkiye-AB ilişkilerini zorlamaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin Avrupa'dan önce Ortadoğu'daki güvenlik sorunlarıyla yüzleşmek durumunda olduğunu kaydeden Keyman, "istikrarın devamı" ve "PKK sorununun ne şekilde çözüleceği" konularının, Türkiye-AB ilişkilerinin gidişatını da önemli ölçüde etkileyecek unsurlar olduğunu dile getirdi.

Michelle Egan ise Türkiye'nin kendi iç ve dış politika sorunları kadar AB'nin de kendi içinde ve bölgesel düzlemde birçok problemle yüzleşmek zorunda kaldığını anlatarak, kısa vadede AB'nin yeni bir genişlemeyi kaldırmasının zor olduğu görüşünü ortaya koydu.

Daha çok Türkiye'nin güneydoğusunda yaşanan olaylara değinen Amberin Zaman da "ABD'nin insan hakları ihlalleri çerçevesinde bu konuda daha fazla etkin olması gerektiğini" savundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'de '2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi' Paneli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (1)

 • NURLU IŞIK-ATİ BİLGİSİ: MAALESEF,TÜRKİYE AB ÜYESİ DEĞİL,AYNI NATO GİBİ,AB İLE STRATEJİK ORTAK OLACAK...TERÖR DÜNYADA TARTIŞMALI BİR DURUMA-SORGULANIR BİR DURUMA GELİP,PKK LİSTEDED ÇIKACAKTIR..? 0 0 Yanıtla
 • Muğla'da Bayram Tatilinde Uzun Araç Kuyrukları Oluştu
  18:35 Muğla'da Bayram Tatilinde Uzun Araç Kuyrukları Oluştu

  Ramazan Bayramı tatilini Muğla'nın turistik ilçelerinde geçiren tatilciler, dönüş yolunda uzun araç kuyruklarına neden oldu. Muğla-Denizli, Muğla-Antalya ve Muğla-İzmir yol ayrımındaki Menteşe ilçesinde uzun kuyruklar oluştu. Polis ve jandarma ekipleri, kavşaklarda trafik akışını sağlamak için önlemler aldı ve sürücülere yönlendirmeler yaptı.

 • THY uçağına yapılan bomba ihbarı asılsız çıktı
  18:33 THY uçağına yapılan bomba ihbarı asılsız çıktı

  Türk Hava Yolları'nın Varşova-İstanbul seferini yapan yolcu uçağına yapılan bomba ihbarı asılsız çıktı. Bomba ihbarı yapılmasının ardından Romanya'nın başkenti Bükreş'e acil iniş yapan THY uçağı gece 03.20 sıralarında İstanbul'a geldi. Yapılan aramalarda olumsuz bir duruma rastlanmamasının ardından THY uçağı güvenli bir şekilde İstanbul'a indi.

 • Zile Belediyesi Yeni Dönemin İlk Meclis Toplantısını Gerçekleştirdi
  18:28 Zile Belediyesi Yeni Dönemin İlk Meclis Toplantısını Gerçekleştirdi

  İkinci kez Zile Belediye Başkanı seçilen Şükrü Sargın ve Zile Belediye Meclisinin yeni üyeleri nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. Zile'nin geleceğini yapılandırmaya kaldıkları yerden devam edeceklerini belirten Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, 'Güçlü bütçe, disiplinli ve kararlı çalışma anlayışını ile Zile Belediyesi daha güçlü konuma gelecek ve ilçemiz hak ettiğini en iyi hizmeti alacaktır' dedi.

 • Burdur'da traktör uçuruma yuvarlandı: 1 ölü, 2 yaralı
  18:27 Burdur'da traktör uçuruma yuvarlandı: 1 ölü, 2 yaralı

  Burdur'un Kemer ilçesinde meydana gelen kazada, traktörün uçuruma yuvarlanması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Kazanın ardından olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, hayatını kaybeden kişinin cenazesi morga götürüldü.

 • İlaçtan etkilenen 30 keçi telef oldu
  18:27 İlaçtan etkilenen 30 keçi telef oldu

  Batman'ın Sason ilçesine bağlı Geçitli köyünde, yanlış ilaç uygulamasından etkilenen 30 keçi telef oldu. Keçilerin tek geçim kaynağı olan Medeni Soner, ilaç uygulamasının ardından keçilerin halsizleştiğini ve kısa sürede 30 keçinin telef olduğunu belirtti. İlçe tarım ve orman müdürlüğü ekipleri incelemelerde bulunarak hayvanlardan numuneler aldı. Kesin ölüm nedeni incelemelerden sonra ortaya çıkacak.

 • Başını klozet kapağına sıkıştıran köpek belediye ekipleri tarafından kurtarıldı
  18:27 Başını klozet kapağına sıkıştıran köpek belediye ekipleri tarafından kurtarıldı

  Kastamonu'nun Cide ilçesinde başını klozet kapağına sıkıştıran köpek, Cide Belediyesi ekipleri tarafından kurtarıldı. Ekiplerin çalışmaları sonucunda köpeğin başına sıkışan klozet kapağı kesildi ve köpek doğal yaşam alanına geri bırakıldı.

 • Rusya'dan kıtalararası balistik füze testi
  18:26 Rusya'dan kıtalararası balistik füze testi

  Rusya Savunma Bakanlığı, Kapustin Yar Test Sahasında mobil kara tabanlı füze sisteminin kıtalararası balistik füzesinin başarıyla test edildiğini açıkladı. Balistik füze denemesi sonucunda Rus füzelerinin güvenliği tekrar doğrulandı.

 • Mehmet Şekip Mosturoğlu Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanlığına aday oldu
  18:24 Mehmet Şekip Mosturoğlu Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanlığına aday oldu

  Fenerbahçe'nin eski yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Mosturoğlu, adaylık konusunda kulüp üyelerinden gelen teveccühü değerlendirdiğini ve Yüksek Divan Kurulu'nun görevlerini yerine getirmesini sağlamayı hedeflediğini belirtti.

 • Pakistan'da yıldırım düştü: 25 ölü
  18:23 Pakistan'da yıldırım düştü: 25 ölü

  Pakistan'ın Belucistan, Pencap ve Sindh eyaletlerinde şiddetli yağış sırasında yıldırım düşmesi sonucu en az 25 kişi hayatını kaybetti. Pencap'ta 16, Belucistan'da 8 ve Sindh eyaletinde 1 kişi yaşamını yitirdi. Tarım işçisi olan hayatını kaybedenlerin yanı sıra birçok kişi yaralandı ve evlerde hasar meydana geldi. Pakistan Meteoroloji Ofisi, yağışların devam edeceğini belirterek halkı kapalı ortamda bulunmaları konusunda uyardı.


Advertisement