ABD: IŞİD'in Klor Gazı Kullandığı İddialarını Araştırıyoruz - Son Dakika
Güncel

ABD: IŞİD'in Klor Gazı Kullandığı İddialarını Araştırıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'in Irak'ta güvenlik güçlerine karşı "Klor gazı" kullandığına dair iddiaları yakından araştırdıklarını söyledi.

24.10.2014 21:07

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD terör örgütü militanlarının Irak güvenlik güçlerine karşı klor gazı kullandığına dair iddiaları "Çok ciddiye aldıklarını" ve konuyu araştırdıklarını söyledi.

KRİTİK SORUYA CEVAP

Kerry, Washington'da Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir gazetecinin, IŞİD militanlarının Irak güvenlik güçlerine karşı klor gazı kullandığına dair haberleri doğrulayıp doğrulayamayacağı ve bunun ABD'nin stratejisini nasıl etkileyeceğine dair sorusunu da yanıtladı.

"DOĞRULAYAMAM AMA CİDDİYE ALIYORUZ..."

İddiaları doğrulayabilecek bir pozisyonda olmadığını kaydeden Kerry, "Ancak size şunu söyleyebilirim; bu iddiaları çok çok ciddiye alıyoruz. Bunları doğrulayıp doğrulayamayacağımızı belirlemek için ilave bilgi toplama gayreti içerisindeyiz" dedi.

"NEFRET VERİCİ BİR EYLEM"

Kimyasal silah kullanımının nefret verici bir eylem ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Kerry, bu son iddiaların da şu anda yürütmekte oldukları çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti. Kerry, "(Bu haberler) Stratejimizi değiştirmeyecek. Bu strateji içerisindeki taktiksel kararları elbette etkileyebilir ama temel stratejimiz kesinlikle net. Koalisyonu Irak ordusunu destekleyecek ve IŞİD'e karşı tedbirler alabilecek pozisyona adım adım getiriyoruz" diye konuştu.

11 POLİS VE KLOR GAZI İDDİASI

Washington Post gazetesinde bugün yayımlanan bir haberde, 11 Irak polisinin geçen ay baş dönmesi, kusma ve nefes darlığından dolayı Bağdat'ın 80 kilometre kuzeyindeki bir hastaneye kaldırıldığı ve Iraklı polislere klor gazından zehirlendikleri teşhisinin konulduğu belirtildi. Gazetenin haberinde, Iraklı yetkililerin olaydan IŞİD militanlarını sorumlu tuttuğu kaydedildi.

ABD: IŞİD\'in Klor Gazı Kullandığı İddialarını Araştırıyoruz
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel ABD: IŞİD'in Klor Gazı Kullandığı İddialarını Araştırıyoruz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (8)

  • esmer kürt: BU BIR OYUN YAHUDI OYUNU SANKI AMERIKA COK TEMIZDE LANET OLSUN SEYTAN DECCAL AMERIKAYA 22 6 Yanıtla
  • esmer kürt: AMERIKA BESAR ESADA SARIN GAZI VESEN ULKE DECCAL AMERIKA SONUN YAKINDIR 9 3 Yanıtla
  • esmer kürt: PKK YPG PYD HERNEYSE BU UCUDE DOGUDA VE GUNEYDOGUDA KOYLERDE YUZBINLERCE MASUM INSANI SEHID ETILER KAFIR PKK 7 4 Yanıtla
  • mekanik: Irak, Suriye, İran, ve Türkiye inşallah iran 2. Vietnam olur Amerikan köpeklerine. 6 3 Yanıtla
  • ARAŞTIRIN: KİMYASAL SAVAŞ MADDELERİNİN SAVAŞ ALANINDA KULLANIMI İLK DEFA I. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDADIR. ALMANLARIN TARAFINDAN TARAFINDAN KLORİN GAZININ BULUNDUĞU BİDONLARIN KAPAKLARININ AÇILMASI VE RÜZGARA BIRAKILARAK GAZIN DAĞILMASI YÖNTEMİ İLE KİMYASAL SAVAŞ BAŞLAMIŞTIR. HEMEN ARKASINDAN FRANSIZLAR 1915' TE FOSGEN GAZINI CEPHANE İÇİNE KOYMUŞLAR VE BU ŞEKİLDE ALMAN MEVZİLERİNE ATMIŞLARDIR. BU KULLANIM SONRASINDA KİMYASAL SİLAHLARIN KULLANIMINA TEMEL OLUŞTURMUŞTUR. BENCE BU ÜLKELERİ İLKÖNCE ARAŞTIRIN, HATTA AJANLARINIZI DA SALIN. O ZAMAN DA KİMLERİN IŞİD BİRLİKTE OLDUĞU ANLAŞILACAKTIR. TABİKİ İSRAİL'İ UNUTMAMAK LAZIM. KEZA İNGİLİZLERDE 6 2 Yanıtla
  • mahmut: sacma bir haber kimyasal gaz kullanildigi tespit edilirse teror listesinemi alinacak zaten bu insanlikdan cikmis zalimler her seyi yapar, ellerinde tekki imkan olsun, bu zalimlerden insanoglunu biran once kurtarmak lazim yoksa gidisat gidisat del. 5 0 Yanıtla
  • askin: ABD VIYETNAMDA VE KIZILDERILLILERI YOK ETMEDIMMI ABD VE YAHUDILER AHMAK MUSLUMANLARI KULLANIP BUYUK KURDISTANI KURACAKLAS SURIYE ESKIDEN BERI ARABIN TOPRAGI KOBANI NERDEN CIKTI 3 2 Yanıtla
  • a a a a a a a: onuda bizmi verdik amerika bunuda bize at suçu 0 0 Yanıtla

Advertisement