Lekelenmeme hakkı, 1 milyon kişiyi asılsız ihbarlara karşı korudu - Son Dakika
Güncel

Lekelenmeme hakkı, 1 milyon kişiyi asılsız ihbarlara karşı korudu

Lekelenmeme hakkı, 1 milyon kişiyi asılsız ihbarlara karşı korudu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, lekelenmeme hakkı kapsamında 2017'den bu yana 1 milyon 81 bin 129 kişi hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verildiğini açıkladı. Tunç, "Soruşturmaya yer olmadığı kararı ile mesnetsiz ihbar ve şikayete maruz kalan vatandaşlar şüpheli sıfatı almıyor, verilen karar ayrı bir sisteme kaydediliyor ve kişinin toplum nezdinde zarar görmesinin önüne geçiliyor" dedi.

18.06.2024 10:57

Masumiyet karinesinin korunması amacıyla hayata geçirilen lekelenmeme hakkı kapsamında, 2017'den bu yana 1 milyon 81 bin 129 kişi hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Bakan Tunç yaptığı yazılı açıklamada, 2017'de Ceza Muhakemesi Kanunu'nda lekelenmeme hakkına ilişkin yapılan değişiklikle hiç kimsenin haksız, temelsiz ve yersiz suçlamalarla muhatap olmamasının sağlandığını belirtti. Tunç, düzenlemenin yürürlüğe girdiği 25 Ağustos 2017 tarihinden bugüne kadar toplam 1 milyon 435 bin 596 ihbar dosyası açıldığını, bu dosyalardan 1 milyon 81 bin 129'ü hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verildiğini bildirdi.

"KİŞİNİN TOPLUM NEZDİNDE ZARAR GÖRMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR"

İnsan hakları anlayışının en önemli parçalarından biri olan lekelenmeme hakkının, suçsuzluk ya da masumiyet karinesini de kapsayan geniş bir kavram olduğunu belirten Adalet Bakanı Tunç, "Soruşturmaya yer olmadığı kararı ile mesnetsiz ihbar ve şikayete maruz kalan vatandaşlar şüpheli sıfatı almıyor, verilen karar ayrı bir sisteme kaydediliyor ve kişinin toplum nezdinde zarar görmesinin önüne geçiliyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Lekelenmeme hakkı, 1 milyon kişiyi asılsız ihbarlara karşı korudu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (3)

  • Ercan Soykök: Peki iftira atan ne olacak İspat sorumlululuğu yok mu. Kanıtlayamaz ise müfteri olmuyor mu İftira yüz kızartıcı suç değil mi Memuriyetten atılmıyor mu 10 1 Yanıtla
    Oğuz Özen: Kesinlikle katılıyorum size ama maalesef garibanlar için kanunlar var ve geçerli ne yazık ki:(( 0 0
  • Fatih Akman: BURADAN ADALET BAKANI VE SAVCILARA SESLENİYORUM SİZ Bİ KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA YAPTIĞINIZDA BU KİŞİ SUÇSUZ OLSA BİLE KOLLUK KUVVETLERİ YAN KOMŞUSUNA KADAR DEDİKODUSUNU YAPIYOR BUNLADA KALMIYORLAR DAHA FAZLASINIDA YAPIYORLAR ORTADA Bİ İFTİRA VAR FAKAT SAHADA OLANLAR BU İFTİRAYI KULAKTAN KULAĞA YAYIYOR ZATEN SUÇSUZDU İFTİRAYDI SAYELERİNDE İNTİHARA KADAR GİDEN ŞEYLER YAŞANA BİLİR KALDIKİ SORUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI ALINDI DİYELİM İFTİRA ATAN ŞEREFSİZSİZ NE OLACAK BU VİCDANİ Bİ DURUM MU HİÇ CEZA ALMAYACAK MI ? Bu ADALET Mİ ? 1 0 Yanıtla

Advertisement