Ankara'da 'Barış Mitingi' Öncesi Patlama! 86 Kişi Öldü, 186 Yaralı - Son Dakika
Güncel

Ankara'da 'Barış Mitingi' Öncesi Patlama! 86 Kişi Öldü, 186 Yaralı

Ankara\'da \'Barış Mitingi\' Öncesi Patlama! 86 Kişi Öldü, 186 Yaralı

Ankara'da tren garına kavşağındaki patlamada 86 kişinin öldü, 186 kişi de yaralandı.

10.10.2015 10:14  Güncelleme: 16:04

Ankara'da "Emek, barış, demokrasi" mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde iki patlama meydan geldi. İçişleri Bakanlığı ilk açıklamasında 30 kişinin öldüğünü açıkladı. Bu açıklamanın ardından İçişleri, Adalet ve Sağlık Bakanı Ankara'daki saldırıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Sağlık Bakanı olayda 86 kişinin öldüğünü, 186 kişinin de yaralandığını belirtti.

BARIŞ MİTİNGİ KANA BULANDI

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin düzenlediği "Barış Mitingi"ne giden grubun bulunduğu bölgede iki büyük patlama meydana geldi. Ankara Tren Garı'nda toplanan ve Sıhhiye'ye yürümeye çalışan kitlenin toplanmaya çalıştığı Gençlik Parkı bölgesinde yaşanan patlamalarda 80 kişi öldü, 186 kişi de yaralandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÖNCE "30 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ" DEDİ

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "KESK, DİSK, TMMOB ve Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 09.30 itibarıyla Ankara Tren Garı önünde toplanmaların başladığı ve katılımın devam ettiği sırada, saat 10.04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana gelmiştir.

Patlama sonucunda ilk belirlemelere göre 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 126 vatandaşımızın ise yaralandığı değerlendirilmektedir. Yaralıların tedavileri çeşitli hastanelerde devam etmektedir.

Demokrasimizi ve ülkemizin huzurunu hedef alan bu menfur saldırıyı lanetle kınıyoruz. Olayla ilgili bütün birimlerimiz çalışmalarını sürdürmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz." denildi.

KORKUNÇ BİLANÇO: 86 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 186 KİŞİ YARALI

Olayın ardından İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Sağlık Bakanı Ankara'daki saldırıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kanlı olayda 86 kişinin öldüğünü ve 186 kişinin yaralandığını açıkladı

5 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Ankara'da tren garının bulunduğu bölgede meydana gelen patlamaya ilişkin 5 savcının görevlendirildiği bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, tren garının bulunduğu bölgede meydana gelen patlamaya ilişkin 5 savcı görevlendirdi.


YARALILARIN İSİMLERİ

Barış Mitingi öncesi Ulus Tren Garı önünde meydana gelen patlamada yaralananların bazılarının isimleri belli oldu.

Patlama sonrası Ankara Numune Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alınan ve isimleri hastane yönetimi tarafından Acil girişine asılan 40 yaralının isimleri şöyle:

Gülefer Akkaya, Mukadder Kardiyen, Bahar Gölalp, Hatun Berk, İdris Kılıçaslan, Hasan Tekin, Gamze Şuay, Şükran Elcik, Veysel Tunç, Sakine Şıral, Kamuran Tekin, Heval Burcu Talı, Seyfettin Sarı, Ahmet Özü, Fatih Kıyak, Selçuk Karasu, Cafer Altun, Mahsun Alpar, Arzu Özgülsüm, Ali Tuncel, Mehmet Alcu, Uğur Erman Karakoç, Mehmet Aydın, Ekin Osmanoğulları, Nazlıcan Çelik, Korkmaz Tetik, Halil Karabulut, Melihe Önen, Serhan Yıldırım, Döndü Hancı, Semaye Özbay, Nezir Çiçek, Vedat Karabulut, Oğuzhan Çırak, Seher Karataş, Gökhan Gökbönü, Uğur Mumcu Şahin, Bülent Köreği, Hasan Alkan, Süleyman Şener.


LİDERLER PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu saldırı sebebiyle mevcut programlarını iptal etti. Davutoğlu, seçim çalışmalarına 3 gün ara verecek.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki patlamayla ilgili, "Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç'un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise "Defalarca söyledim, yine söylüyorum. Hepimizin siyasi görüşü ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, hepimizin terörü ortak lanetlemesi lazım. Türkiye'nin hak etmediği bir tablo ile karşı karşıyayız" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki patlamayla ilgili Başbakan Davutoğlu, İçişleri Bakanı Altınok ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile görüşerek bilgi aldı. Başbakan Davutoğlu ise saat 12.00'de Başbakan Yardımcısı Akdoğan, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, MİT Müsteşarı Fidan, Emniyet Genel Müdürü Lekesiz ve Ankara Valisi Kılıçlar'ı Resmi Konut'ta toplantıya çağırdı.

Organizatörler, mitingin iptal edildiğini duyurdu. Tarihi tren garı da patlamada büyük hasar aldı.

MİTİNG EYLÜL AYINDA PLANLANMIŞTI

Mitinge sendikaların ve bazı siyasi parti temsilcilerinin destek vermesi bekleniyordu. Ankara'da bugün yapılması planlanan ve hazırlık çalışmalarına eylül ayı sonunda başlanan mitingin düzenleyicileri arasında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu "DİSK", kamu emekçileri sendikaları konfederasyonu "KESK", Türk Tabipleri Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği "TMMOB" gibi sendika ve meslek örgütleri yer alıyordu.

SANATÇILAR KATILIM ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Sanatçılar ve sendika temsilcileri önceki gün İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek mitinge katılım çağrısı yapmıştı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "13 yıllık AKP politikalarından mağdur olan herkes o gün Ankara'da buluşacak." derken, oyuncu Tarık Akan ise "Emekçi arkadaşlarım hangi sendikaya üye olursa olsun Ankara'da büyük bir güçle DİSK ile olsun." diye konuşmuştu.
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ankara'da 'Barış Mitingi' Öncesi Patlama! 86 Kişi Öldü, 186 Yaralı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (133)

 • Şamil08: Delet Yaptı, Hükümet Yaptı Diyenler Kimlerdir? Vatan hainleri, haşhaşiler, din düşmanları, ÜLKENİN bölünmesini isteyen ermeni ve yahudi tohumlarıdır. Bu Erdoğan düşmanlığınız ülkeyi bölüyor...gerçi amacınız o zaten satılmışlar... 37 91 Yanıtla
 • UYAN MİLLET: Bunu yapan hdp dir bakti oylar dusuyo surucdaki gibi patlattilar 88 25 Yanıtla
 • Türkiye Sevdalısı: Hdppkk iş başında !!! 43 65 Yanıtla
  Kaklicli: MHP yapmis 2 7
 • Hakikat 2: Akp nin işi 71 36 Yanıtla
 • trabzon.: AKP. yaptı. 100% 69 26 Yanıtla
 • cemm: bu türkler böyle cahil oldukça AKP daha çok dümenler çevirir. Gözünüzü açın artık ya!! AKP bu ülkeyi iyice bitirecek. ne cahil yorumlar yazıyorsunuz. HDP nin suçu ne allah aşkına. 11 65 Yanıtla
 • Luck: Terör ile beslenenin sonu bu olur. 21 53 Yanıtla
 • DILBIRÎN: akp işbaşında. . . 36 34 Yanıtla
 • osmanli: reis neolur yen bunlari. 19 50 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement