Arnavutluk Başbakanı Rama, göç anlaşmasının askıya alınmasını değerlendirdi - Son Dakika
Güncel

Arnavutluk Başbakanı Rama, göç anlaşmasının askıya alınmasını değerlendirdi

Arnavutluk Başbakanı Rama, göç anlaşmasının askıya alınmasını değerlendirdi

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Arnavutluk-İtalya arasındaki göç anlaşmasının onaylanma sürecinin Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rama, Anayasa Mahkemesinin bu kararını saygıyla karşıladığını belirtti ve hükümetin planlarına uymayabilecek bir kararın Arnavutluk için iyi olduğunu söyledi. Anayasa Mahkemesi, anlaşmanın incelenmesi gerekçesiyle muhalefet milletvekillerinin talebi üzerine onaylanma sürecini askıya almıştı.

14.12.2023 18:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin İtalya ile 6 Kasım'da imzaladığı "göç alanında işbirliğinin güçlendirilmesi" anlaşmasının onaylanma sürecinin Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alınmasına ilişkin, "Bu, Anayasa Mahkemesinin hakkı." ifadesini kullandı.

Başkent Tiran'daki Bakanlar Kurulu merkezinde basın toplantısı düzenleyen Rama, dün Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi ile Arnavutluk-İtalya arasındaki göç anlaşmasının onaylanma sürecinin, Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alınması konularında değerlendirmelerde bulundu.

Arnavutluk Anayasa Mahkemesinin, Arnavutluk-İtalya arasındaki göç anlaşmasının onaylanma sürecini askıya almasına değinen Rama, "Bu, Anayasa Mahkemesinin hakkı. Anayasa Mahkemesinin, uluslararası bir anlaşmayı onaylanmadan önce otomatik olarak inceleme görevi Anayasa'da yer almaktadır. Bu yüzden benim ekleyeceğim bir şey yok, çünkü benim görevlerimle ilişkili bir şey görmüyorum." diye konuştu.

Anayasa Mahkemesinin hükümetin planlarına uymayabilecek karar verebileceğine işaret eden Rama, bunun Arnavutluk için iyi bir şey olduğunu belirtti.

Meclis oturumunda görüşülmesi planlanan anlaşmanın onaylanma süreci, muhalefet milletvekillerinin talebi üzerine, incelenmesi gerekçesiyle mahkeme tarafından askıya alınmıştı.

Muhalefet milletvekilleri, söz konusu anlaşmada "tam bir şeffaflık eksikliği" olduğunu savunuyor. Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesinin oturumu 18 Ocak 2024'te yapılacak.

"Balkanlarda Avrupa ülkesi olmak istiyoruz, AB'deki Balkan ülkesi değil"

Dün Brüksel'de gerçekleşen AB-Batı Balkanlar Zirvesine de değinen Rama, Avrupa entegrasyonu yolundaki perspektifler ile Sırbistan- Kosova normalleşme süreci ve Batı Balkan ülkelerinin dış politika konusunda AB ile uyum sağlama gerekliliğinin ele alındığını aktardı.

Rama, zirvede, ülkesinin ilerleyişi konusunda AB ülkelerinin olumlu bir değerlendirmesi olduğuna işaret etti.

Yunanistan'ın son dönemde Arnavutluk'un Avrupa entegrasyonu sürecine olan tutumu hakkında konuşan Rama, bu meselenin iki ülke arasında ele alınması gereken bir konu olduğunu, bunu müzakere süreciyle bağlantılı olarak görmediklerini vurguladı.

Stratejik partner olarak nitelendirdiği Yunanistan ile komşuluk ilişkileri ve işbirliklerini derinleştirmek, dostluğu güçlendirmek istediklerini belirten Rama, bu doğrultuda kendilerine düşen her şeyi yapacaklarını söyledi.

Rama, "Balkanlarda Avrupa ülkesi olmak istiyoruz, AB'deki Balkan ülkesi değil." dedi.???????

Yunan kökenli siyasetçi Alfred Beleri'nin, Arnavutluk'ta 14 Mayıs'ta gerçekleşen yerel seçimler öncesi, 12 Mayıs'ta "seçimlerde aktif yolsuzluk" yaptığı suçlamasıyla tutuklanması, Arnavutluk ve Yunanistan'daki siyasi partilerin ve yetkililerin tepkilerine neden olmuştu.

Yunanistan, Arnavutluk'un AB'ye üyeliğine engel olacağı yönünde uyarılarda bulunarak, "Ülkedeki etnik azınlıkların haklarına saygı gösterilmesi" konusuna dikkati çekmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Arnavutluk Başbakanı Rama, göç anlaşmasının askıya alınmasını değerlendirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzurum'da kız meselesi yüzünden çıkan bıçaklı kavgada 2 yaralı
  13:05 Erzurum'da kız meselesi yüzünden çıkan bıçaklı kavgada 2 yaralı

  Erzurum'da Atatürk Üniversitesi yerleşkesi girişinde kız meselesi yüzünden çıkan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada iki kişi bıçakla yaralanırken, salgından sivil araştırma ekiplerinin takibi sonucu şüpheli kısa sürede yakalandı. Yaralılar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

 • Dinar'da yapılan denetimde 9 motosiklet trafikten men edildi
  13:04 Dinar'da yapılan denetimde 9 motosiklet trafikten men edildi

  Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde polis tarafından motosiklet sürücülerine yönelik yapılan denetimde çevreye rahatsızlık verecek derecede gürültü çıkaran, plakasız, tescilsiz ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde motor kullanan 9 sürücünün motosikleti trafikten men edildi.

 • Ağrı'ya Yeni Kapalı Tenis Kortları Kazandırılıyor
  13:04 Ağrı'ya Yeni Kapalı Tenis Kortları Kazandırılıyor

  Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ağrı'da spor yapabilme koşullarını iyileştirmek amacıyla yatırımlara hız vererek, Ağrı'ya 2 adet yeni kapalı tenis kortu kazandırıyor. Ağrı Valiliği koordinesinde başlatılan inşaat çalışmalarının Ekim ayında tamamlanması hedefleniyor. Bu tesislerle Ağrı, ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmayı hedefliyor ve spor turizminin gelişmesine katkı sağlayacak.

 • Manisa'da 'Güven Huzur' Uygulaması: 152 Araç Sürücüsüne Cezai İşlem Uygulandı
  13:03 Manisa'da 'Güven Huzur' Uygulaması: 152 Araç Sürücüsüne Cezai İşlem Uygulandı

  Manisa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Güven Huzur' uygulamasında kuralları ihlal eden 152 araç sürücüsüne 376 bin 316 TL para cezası kesildi. Ayrıca, hakkında yakalama kararı bulunan şahıslar da gözaltına alındı.

 • Of Ziraat Odası Başkanı: Çay budamaları için 15 gün içerisinde yapılmalı
  13:02 Of Ziraat Odası Başkanı: Çay budamaları için 15 gün içerisinde yapılmalı

  Trabzon'un Of ilçesi Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, çay sezonunun yaklaşmasıyla birlikte çiftçilere çağrıda bulunarak, ÇAYKUR kotasını değerlendirebilmek için yaş çay budamalarının 15 gün içerisinde yapılması gerektiğini söyledi. Saral, özel sektörün düşük fiyatlarla çay alacağını belirterek, çiftçilerin mağduriyet yaşamamaları için budama yapmalarının önemli olduğunu vurguladı.

 • Diyarbakır'da kadın cinayeti davasında ceza indirimi
  13:02 Diyarbakır'da kadın cinayeti davasında ceza indirimi

  Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi, boşandığı eşi tarafından öldürülen Mihriban Altürk'ün katilini ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından müebbet hapse çevirirken, müşterek kızlarını öldürmeye teşebbüsten verilen 20 yıl hapis cezasını ise 3 yıla düşürdü. Karara itiraz edecek olan avukatlar, sanığın pişmanlık belirtisi göstermediğini ve indirim almadan cezalandırılması gerektiğini belirtti.

 • Altınordu Belediyesi 787 Milyon TL Borçla Devralındı
  13:02 Altınordu Belediyesi 787 Milyon TL Borçla Devralındı

  Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, belediyenin 787 milyon TL borçla devralındığını açıkladı. Tepe, mali durumun içler acısı olduğunu belirterek, projeleri gerçekleştirmek için mali disiplini sağlayacaklarını söyledi.

 • Ampute Milli Futbol Takımı, Fransa'daki Avrupa Şampiyonası öncesi Kocaeli'de hazırlıklarını sürdürüyor
  13:00 Ampute Milli Futbol Takımı, Fransa'daki Avrupa Şampiyonası öncesi Kocaeli'de hazırlıklarını sürdürüyor

  Ampute Milli Futbol Takımı, Fransa'da düzenlenecek 2024 Avrupa Şampiyonası öncesi hazırlık kampının ikinci etabını Kocaeli'de sürdürüyor. Teknik direktör İsmail Temiz yönetimindeki milli takım, Kocaeli'de antrenmanlarını sürdürerek rakiplerine üstünlük sağlamak için taktiksel ve fiziksel çalışmalar yapıyor. Milli takım, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç ve destek olan herkese teşekkür ederek Avrupa'ya şampiyon gidip dönmek istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Yakakent ilçesinde kaçak içki ve sigara ele geçirildi
  13:00 Samsun'un Yakakent ilçesinde kaçak içki ve sigara ele geçirildi

  Yakakent Polis Merkezi Amirliği ekipleri, Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nden kaçak içki ve sigara getirildiği istihbaratını aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda 4 şüpheli şahsın ikamet ve araçlarında yapılan aramalarda toplamda 77 adet 1 litrelik şişelerde kaçak içki, 13 litre menşei belli olmayan el yapımı içki ve bin 216 paket kaçak sigara ele geçirildi. Operasyonun ardından 4 şahıs hakkında adli tahkikat başlatıldı.

 • Ankara'nın Mamak ilçesinde 4 katlı binanın çatısı yandı
  12:59 Ankara'nın Mamak ilçesinde 4 katlı binanın çatısı yandı

  Ankara'nın Mamak ilçesinde bulunan Balkiraz Mahallesi Tıp Fakültesi Caddesi'ndeki bir binanın çatısında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangının çıkış nedeni ise araştırılmak üzere çalışma başlatıldı.


Advertisement