Arzuhan Doğan Yalçındağ Londra'da Wef Özel Toplantısı'na Katıldı - Son Dakika
Güncel

Arzuhan Doğan Yalçındağ Londra'da Wef Özel Toplantısı'na Katıldı

Arzuhan Doğan Yalçındağ Londra\'da Wef Özel Toplantısı\'na Katıldı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamındaki Ülkelerle Strateji Toplantıları'nın 4'üncüsü Londra'da yapıldı.

17.05.2016 19:19

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamındaki Ülkelerle Strateji Toplantıları'nın 4'üncüsü Londra'da yapıldı. Dr. Klaus Schwab'ın iş dünyası ve ülke liderlerini bir araya getirerek "geleceğin konuşulacağı toplantılar" organize etme vizyonu çerçevesinde başlatılan toplantılar Devlet Başkanlarının katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Bu toplantıların dördüncüsü 17 Mayıs Salı günü Londra'da Mansion House'da David Cameron'ın ve devlet başkanlarının katılımıyla basına kapalı olarak gerçekleşti. Toplantının gündemi doğal olarak 23 Haziran'da halkın oylamasına sunulacak olan "İngiltere'nin AB üyeliğine devam edip etmeyeceği" konusu oldu.

Dünyanın en büyük beşinci ekonomisine sahip olan İngiltere, tarihsel olarak küresel bir rol oynamakla birlikte, karar verme konusunda da önemli bir yere sahip. Başbakan David Cameron, üyelerin Euro Bölgesi içinde ve dışında büyüyebilmelerini temin etmek üzere rekabetçi ve esnek Avrupa üzerine bir çalışma yaptı.

2015 yılında yapılan genel seçimler bir kez daha gösterdi ki, İngiliz hükümeti mali disiplininden taviz vermeksizin yeniden bir büyüme politikasına girmeyi vaat etti. Uluslararası Para Fonu tarafından " Avrupa Birliği'nde kuvvetli ve ikna edici lider" olarak ilan edilen İngiltere, hedeflediği gibi büyümeye devam etti bütçe açığı ve işsizliği düşürdü.

WEF tarafından organize edilen bu toplantı ile dünyanın önde gelen liderleri ve iş insanları hem David Cameron hem de İngiliz Hükümetinin Kıdemli Bakanları ile doğrudan bağlantı kurma fırsatı buldu.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya sınırlı sayıda davet edilen iş dünyası temsilcileri arasında Türkiye'den Dogan Televizyon Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın yanısıra WPP Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Sir Martin Sorrell, Publicis Groupe Yönetim Kurulu Başkanı Maurice Levy, Siemens CEO'su Juergen Maier, PWC International Yönetim Kurulu Başkanı Dennis Nally, HSBC Group CEO'su Stuart Gulliver gibi dünya şirketleri ve liderleri bulunuyor.

Ele alınan ana başlıklarda öne çıkan konular, Referandum sonrası İngiltere'nin Avrupa ve diğer dünya ülkeleri ile ilişkileri ne olur? Finansal sermayenin ve hizmetlerin lider sağlayıcısı olarak iş ve toplum için ve ülkenin geleceği üzerindeki etkileri nelerdir? oldu.

Toplantının ikinci bölümünde devlet başkanlarının katılımıyla, İngiltere'nin "Makroekonomik Durumu", "Ekonomik Fırsatları ve Zorlukları Üzerine Bir Bakış", "Dış Politikası ve Ticaret Görünümü" ve "Ülkenin ticaret ve yatırım görünümü üzerine interaktif tartışma" başlıkları ele alındı.

İlki 2013 yılında Fransa Başbakanı Francois Hollande ile gerçekleştirilen Dünya Liderleri ile Strateji Toplantıları 2014 yılında Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2015 yılında İtalya Başbakanı Matteo Renzi ev sahipliğinde devam etmişti.

Bundan önceki 3 toplantıya da Türkiye'den tek temsilci olarak katılan Arzuhan Doğan Yalçındağ, toplantı sonrasında; WEF'in kuruluş amacına paralel bir yenilik getirdiğini, bu toplantılar ile bir başka sürdürülebilir projeye imza attığını dile getirdi.

WEF Medya, Teknoloji ve Eğlence Sektörü İcra Kurulu Üyesi olan Doğan Yalçındağ, iş dünyası olarak, ülkelerin gelecek stratejisini yöneten liderlerden; ülkeleri için çizdikleri yol haritasını ve öngörülerini dinlemenin ve birlikte yorumlamanın, yatırım fırsatlarını daha iyi değerlendirme imkanı tanıdığını sözlerine ekledi.

(Fotoğraflı)
- Londra

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Arzuhan Doğan Yalçındağ Londra'da Wef Özel Toplantısı'na Katıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement