Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz - Son Dakika
Güncel

Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz

ORMAN Genel Müdürü Bekir Karacabey, ormancılığın bilimsel bir konu olduğunu belirterek, "Futbol yorumculuğu gibi her önüne gelenin konuşamayacağı bir konu. Bizler tabii ki herkesin fikrine açığız. Söylenilecek her kıymetli fikir bizim için muteberdir, değerlidir.

11.12.2023 18:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ORMAN Genel Müdürü Bekir Karacabey, ormancılığın bilimsel bir konu olduğunu belirterek, Futbol yorumculuğu gibi her önüne gelenin konuşamayacağı bir konu. Bizler tabii ki herkesin fikrine açığız. Söylenilecek her kıymetli fikir bizim için muteberdir, değerlidir. Dinleriz ama söylenilen şeylerin bilimsel altlığının olması gerekir dedi.

Orman Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen 'Geçmişten Geleceğe Anadolu Coğrafyasında Ormancılık Çalıştayı', Kemer ilçesi Beldibi Mahallesi'ndeki Rixos Sungate Otel'de gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışında konuşan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, ormancılığın bilimsel bir konu olduğunu, el yordamıyla, göz kararıyla yapılan bir iş olmadığını söyledi. Karacabey, Ormancılığın bilimsel bir konu olduğunu, aslında futbol yorumculuğu gibi her önüne gelenin konuşamayacağı bir konu olduğunu da çalışma gruplarından bir tanesinin de iletişim olduğunu da göz önünden bulundurduğumuzda bizim bir kere daha kamuoyuna bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor. Maalesef dağların ardında yazdığımız destanları insanlar bilmiyorlar ama gördükleri en ufak bir yanlışta, kendilerine göre yanlışta, bilimsel olarak doğru olabilir ama kendilerine yanlış olarak söylenilen birtakım şeyleri acımasızca, insafsızca, gerektiğinde canı pahasına görevini yapan, bu ülkenin ormanlarını korumaya çalışan ve bu uğurda 140 şehit vermiş bir camiaya insanlar maalesef haksızlık edebiliyor. Dolayısıyla hem doğru yapmalıyız hem bilimsel yapmalıyız hem de bu yaptıklarımızı kamuoyuyla paylaşmalıyız ve doğru anlatmamız gerekiyor dedi.

'İNSANIN ÇARESİZ KALDIĞI DURUMLAR ORTAYA ÇIKIYORDU'

2021 yılında son 140 yılın en sıcak temmuz ayının yaşandığını aktaran Karacabey, Nemin yüzde 5'lere düştüğü dönemler oldu. Muğla'da 28 Temmuz- 13 Ağustos aralığında nem yüzde 5'e düştü. Nemin yüzde 5 olmasının ne demek olduğunu meslektaş olarak hepimiz çok iyi anlıyoruz. Açık alanda bulunan her şey artık barut gibi davranmaya başlıyor. Selüloz odun olarak davranmıyor, barut gibi davranıyor. Ateşin benzin dökülmüş bir ortamda ilerlemesini biliyorsunuz, anında bütün ortamı kapladığı gibi o zaman yangınlarla mücadele eden arkadaşlarımız, sahada olan arkadaşlarımız gördüler, ateş yanarak ilerlemiyordu, patlama şeklinde ilerliyordu. Bir anda ortamı alevler sarıyordu. Hakikatten artık insanın çaresiz kaldığı durumlar ortaya çıkıyordu. Öyle görünüyor ki önümüzdeki süreçte buna benzer ekstrem iklim şartları hep karşımızda olacak diye konuştu.

'SAYGISIZLIK EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEMEMİZ GEREKİYOR'

Herkesin fikirlerine açık olduklarını, ancak söylenilenlerin bilimsel altlığının olması gerektiğini vurgulayan Karacabey, şöyle devam etti Bilimsel bir temele dayanması gerekir. Yoksa futbol yorumculuğu mantığıyla her isteyenin, her aklına gelenin fütursuzca sarf ettiği ve bu sayede bunca bilime, bunca birikime ve bunca tecrübeye hak etmediği şekilde saygısızlık edilmesine de meslek camiası olarak bizlerin çok da müsaade etmememiz gerektiğini ifade ediyorum. Futbol yorumculuğu gibi her önüne gelenin konuşamayacağı bir konu. Bizler tabii ki herkesin fikrine açığız. Söylenilecek her kıymetli fikir bizim için muteberdir, değerlidir. Dinleriz ama söylenilen şeylerin bilimsel altlığının olması gerekir. Çünkü özellikle yangınlardan sonra bakıyorsunuz; bir kimya mühendisi, efendim bir iş güvenliği uzmanı, bir makine mühendisi kalkıyor orman yangınları konusunda uzmanmış gibi, ormanı bilirmiş gibi, maalesef ahkam kesebiliyor basın karşısında. Bu konuda da hepimize önemli görevler düştüğünü düşünüyorum.

'KEMAL SUNAL'IN ÇÖL SAHNESİNİN ÇEKİLDİĞİ YER ŞİMDİ ORMAN KAPLI'

Ağaçlandırma çalışmalarında doğal türleri tercih ettiklerini aktaran Karacabey, ancak meyveli orman ağaçlarının fidanlarını da bu dikimlerin içine en az yüzde 5 oranında katarak hem biyolojik çeşitliliğin, yaban hayatın beslenmesine katkıda bulunmaya hem de yangın riskini azaltmak için bu türleri ağaçlandırma çalışmalarına kattıklarını kaydetti. Orman Teşkilatı olarak 12 bin hektardan fazla kumul alanı ağaçlandırdıklarını vurgulayan Karacabey, Rahmetli Kemal Sunal'ın filminde çöl sahnesinin çekildiği yeri biliyorsunuz. İşte iki aşiret arasındaki kavgada çöl sahnesinin çekildiği yeri, birçoğunuz biliyorsunuz. İstanbul'da, Terkos köyünün havzası. Şimdi ormanla kaplı bir alan. Bu dağların ardından yazılan destanların kimseler tarafından okunmadığını biliyoruz demiştik, şimdi sosyal alan ağaçlandırmaları diye artık toplumun gözünün önünde olan, şehir içinde okul bahçeleri, hastane bahçeleri diğer mezarlıklar efendim aklınıza gelebilecek yol kenarı ağaçlandırmaları gibi çalışmalara da ağırlık veriyoruz. Tabii burada ne kadar görünür oluyoruz bilinmez ama bu konularda biraz daha gayret etmemiz gerektiği ortada dedi.

'ÜLKE EKONOMİSİNE 8 MİLYAR LİRALIK KATKI SAĞLIYOR'

Orman köylülerinin evlerine güneş enerjisiyle sıcak su bağlarken, güneşten evlerinin enerjisini sağlayacak sistemler de kurduklarını anlatan Karacabey, köylerde yaşayan vatandaşların hayatlarını iyileştirecek, ekonomik seviyelerini kalkındıracak faaliyetlere devam etmek zorunda olduklarını aktardı. Ormancılıkta çok büyük değişimler yaşandığından da bahseden Karacabey, 2011 yılına kadar bizim 'odun dışı ürün' dediğimiz, 'Orman Genel Müdürlüğü bundan sonra otla, çöple mi uğraşacak' diye küçümsenerek ifade edilen husus, şimdi geldiğimiz noktada ülke ekonomisine 8 milyar, orman köylümüzün bütçesine de 1,5 milyar liralık katkı sağlıyor. Dünya defne üretiminin yüzde 90'ını ülkemiz ormanlarından karşılar duruma geldik. Yaptığımız çok küçük müdahalelerle 'bozuk orman' diye ifade edilen kayın, meşe ormanlarının altındaki defne bitkisine birazcık daha yaşam hakkı tanıdığınızda, biraz ulaşılabilir şekilde yolunu yaptığınızda, orada ne büyük bir cevherin, nimetin olduğunu da gördük. Bunu da hem orman köylümüzün hem de ülkemizin ekonomisine kazandırmış olduk diye konuştu. (DHA)

Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Survivor'da Berna'nın kaşı sarıldı
  21:12 Survivor'da Berna'nın kaşı sarıldı

  Dokunulmazlık oyununda Nefise ile Berna kafa kafaya çarpıştı ve Berna kanlar içerisinde yerde kaldı. Doktorun müdahalesi sonrası Berna'nın kaşı sarıldı. Mavi Takım'da yapılan oylamada Batuhan da Yasin de 4'er oy aldı. Bu durumda takım kaptanı olan Ogeday gitme adayını belirledi. Ogeday dördüncü ve son gitme adayı olarak Batuhan'ı belirledi. Özgür, Yaman, Yunus Emre ve Batuhan gitme adayı oldu. Düelloda eşleşecek yarışmacıları Acun Ilıcalı açıkladı. Yunus Emre Yaman ile eşleşti. Özgür de Batuhan ile oynayacak.

 • ŞOK Market, iPhone 15 256 GB'yi Satışa Sunuyor
  21:11 ŞOK Market, iPhone 15 256 GB'yi Satışa Sunuyor

  Türkiye'nin önde gelen perakende zincirlerinden ŞOK, iPhone 15 256 GB modelini satışa çıkardı. Bu akıllı telefon, OLED Super Retina ekran, A16 Bionic işlemci, 6 GB RAM, 256 GB depolama alanı ve 5G bağlantı gibi özelliklere sahip. ŞOK tarafından belirlenen fiyat ise 53.999 TL olarak açıklandı.

 • iPhone 16 Serisinin Tasarımı Sızdı
  21:11 iPhone 16 Serisinin Tasarımı Sızdı

  Apple, bu yıl iPhone 16 serisi ile karşımıza çıkacak. Majin Bu tarafından paylaşılan maket görsellerine göre, iPhone 16 ve 16 Plus modellerinin tasarımında dikey kamera düzenlemesi dikkat çekiyor. Ayrıca iPhone 16 Plus, 7 farklı renk seçeneği ve daha küçük bir batarya ile piyasaya sürülecek. Apple'ın yeni seriyi eylül ayında tanıtması bekleniyor.

 • SDN Kurucusu Hakkı Allan, Togg T10X ile Antalya'ya Yolculuk Deneyimini Paylaştı
  21:11 SDN Kurucusu Hakkı Allan, Togg T10X ile Antalya'ya Yolculuk Deneyimini Paylaştı

  SDN Kurucusu Hakkı Allan, ailesiyle birlikte Togg T10X ile yaptığı tatil yolculuğunda elektrikli araçlar hakkındaki tecrübelerini paylaştı. Yolculuk sırasında aracın menzil kapasitesi, şarj süreleri ve konfor seviyesi gibi konulara değinen Allan, elektrikli araç kullanımının avantajlarını ve yenilenebilir enerji kaynaklarından şarj olma imkanını vurguladı. Ayrıca, Trugo şarj istasyonunda yaşadığı olumlu deneyimi ve ailenin yolculuktan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Allan, elektrikli araçların geleceği ve Türkiye'deki şarj altyapısı hakkında daha fazla bilgi edinilmesi gerektiğini belirtti.

 • Google Haritalar, sürücüler için 3D binalar özelliğini genişletiyor
  21:10 Google Haritalar, sürücüler için 3D binalar özelliğini genişletiyor

  Google, Haritalar uygulamasında sürücülerin 3D binalar kullanımı için önemli bir güncelleme yaptı. Ocak ayından itibaren kademeli olarak tanıtılan 3D binalar özelliği, şimdi Android'de tam anlamıyla kullanılabilir hale geldi ve Android Auto ile bütünleşik bir şekilde çalışacak şekilde entegre edildi.

 • Asiye Leto'nun ani ölümü ve Zeynep'in intikamı
  21:10 Asiye Leto'nun ani ölümü ve Zeynep'in intikamı

  Asiye Leto'nun ani ölümü herkesi şok eder. Jandarma tarafından gözaltına alınan Ceylan, kendisini azmettiren kişinin Zeynep olduğunu söyler. Zeynep'in tutuklanmasıyla olaylar iyice karışır. Zeynep'in cezaevinde yaşadığı sorunlar ve Halil İbrahim'in intikam planları merak konusudur.

 • Azra Akın İkinci Kez Anne Oldu
  21:10 Azra Akın İkinci Kez Anne Oldu

  2002'de Türkiye ve dünya güzeli olan Azra Akın, ikinci kez anne olmanın heyecanını yaşıyor. Kızını kucağına alan Akın, güzel haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Bebeğin cinsiyetini doğumda öğrenmek istediklerini belirten Akın, hamilelik sürecinin zor geçtiğini ancak son birkaç haftadır iyi olduğunu söyledi.

 • Logitech, yapay zekalı fare modeli ile gündemde
  21:10 Logitech, yapay zekalı fare modeli ile gündemde

  Son günlerde yeni ürünleriyle gündem olan Logitech, yapay zekalı fare modeli Signature AI Edition M750 ile konuşuluyor. ChatGPT ile tam entegre şekilde çalışacağı söylenen AI Prompt Builder yazılımıyla birlikte gelecek farenin, üzerinde bulunan özel buton sayesinde direkt olarak bu yazılıma bağlandığı söyleniyor. Logitech'in resmi satış kanallarında 49,99 dolarlık fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek olan ürün, yapay zeka butonlu fare segmentindeki ilk modellerden biri olarak tarihe geçecek.

 • Snapdragon 8 Gen 4, Yüksek Güç Tüketimiyle Gündemde
  21:10 Snapdragon 8 Gen 4, Yüksek Güç Tüketimiyle Gündemde

  Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi, yüksek güç tüketimi iddialarıyla konuşulmaya başlandı. İddialara göre, akıllı telefonlarda da birçok değişikliğe neden olacak olan işlemci, çevresel sürdürülebilirlik açısından da endişe yaratıyor. Bazıları ise yeni nesil bataryalar sayesinde boyutta büyüme olmayacağını düşünüyor. Qualcomm'un bu konuda acil bir aksiyon alması gerektiği belirtiliyor.

 • Samsung Yeni Nesil LPDDR5X Bellek Modeliyle Gündemde
  21:10 Samsung Yeni Nesil LPDDR5X Bellek Modeliyle Gündemde

  Samsung, yeni nesil LPDDR5X hızlı bellek modeliyle %25 daha yüksek performans sunuyor. Şirketin rakiplerinden daha ileri olduğu iddia edilen ürün, yapay zeka deneyimini geliştiriyor. Seri üretimine 2024 yılında geçilmesi planlanan belleklerin başarılı bir satış performansı bekleniyor.

 • Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı: İşte Özellikleri
  21:09 Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı: İşte Özellikleri

  Birçok kişi tarafından heyecanla beklenen araçlardan yeni Nissan Qashqai, resmi olarak tanıtıldı. Son dönemde büyük ilgi gören SUV sınıfının önemli bir temsilcisi olan model, bu sefer makyajlı bir kasayla gelerek kullanıcıları oldukça sevindirdi. Ön tasarımı yeniden elden geçirilen Qashqai, böylece eskisine göre çok daha sportif ve modern bir görünüme kavuşacak. Yan taraf tasarımında ise eski kasaya göre çok fazla değişim içermeyen araç, yeni nesil modern kesim jantları ve atik çizgileriyle göze çarpıyor. İç mekanda ise dikkat çekici bir malzeme kalitesi bizi karşılarken, premium seviyeler için Alcantara adı verilen özel bir döşeme kullanılmış. Yeni Nissan Qashqai, multimedya ekranıyla Google Haritalar ve Google Asistan gibi uygulamalara anında erişim sağlayabiliyor. Motor anlamında ise 140 PS ve 160 PS versiyonlu 1.3 litrelik hibrit motor ve 1.5'luk E-power tam hibrit motor seçenekleri sunuyor. Nissan'ın yeni nesil araç modelleriyle iyi bir satış başarısı yakalayabileceği düşünülüyor.

 • Ayşegül İldeniz'den Silikon Vadisine Uzanan Hikaye!
  21:09 Ayşegül İldeniz'den Silikon Vadisine Uzanan Hikaye!

  Teknoloji sektöründe uzun yıllar boyunca üst düzey roller üstlenen Ayşegül İldeniz, yeni eseri Ayşegül Işınla Bizi kitabını ve eş zamanlı olarak başlattığı podcast serisini piyasaya sürdü. Kitap, İldeniz'in İzmir'den Silikon Vadisi'ne uzanan kariyer yolculuğunu ve teknolojik dönüşümleri konu alırken, podcast serisi ise İldeniz'in kariyerindeki önemli temaları ele alıyor ve ilham verici öyküler sunuyor.


Advertisement