Son dakika Orman Genel Müdürlüğü haberleri, Orman Genel Müdürlüğü son dakika, son dakika Orman Genel Müdürlüğü

Son Dakika Orman Genel Müdürlüğü Haberleri

 • Aktaş Şelalesi Yeni Ekoturizm Rota Olacak
  22 Şub Aktaş Şelalesi Yeni Ekoturizm Rota Olacak

  Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki doğa harikası Aktaş Şelalesi, yapımı tamamlanan yürüyüş parkuru ile gezginlerin yeni ekoturizm rotası olacak. Akçakoca Kaymakamlığı ve Orman Genel Müdürlüğü işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında Aktaş Şelalesi çevresine yürüyüş yolları, seyir terasları ve dinlenme alanları yapıldı. Yürüyüş parkuru, ziyaretçilerin suyun sesini dinlemek ve zengin bitki örtüsünü görmek için bölgeye kolay ulaşım imkanı sağlıyor. Aktaş Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.

 • CHP Milletvekili Cevdet Akay, kamu israfını ve yolsuzluğu gündeme getirdi
  21 Şub CHP Milletvekili Cevdet Akay, kamu israfını ve yolsuzluğu gündeme getirdi

  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, göçmenlerle ilgili mali programdan alınan tutarların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından makam aracı olarak kullanıldığını ve 500 adet araç alındığını belirtti. Akay, kamu tasarruflarının etkin ve verimli kullanılması, şeffaflık, yolsuzlukla mücadele ve liyakate önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, konuyla ilgili bir komisyon kurulması gerektiğini ifade etti.

 • Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı Cevdet Aslan, Frekans Mühendisler Platformu'nun liste başı adayı oldu
  21 Şub Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı Cevdet Aslan, Frekans Mühendisler Platformu'nun liste başı adayı oldu

  Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı Cevdet Aslan, Frekans Mühendisler Platformu'nun liste başı adayı oldu. Aslan, genç mühendislerin meslek hayatına hazırlanması, kadın mühendislerin iş hayatında yaşadıkları zorlukların giderilmesi ve mühendislerin mesleki kariyerlerinin güçlendirilmesi amacıyla birçok projeye imza atan Frekans Mühendisler Platformu'nun çalışmalarını desteklediğini belirtti. Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin 25 Şubat Pazar günü yapılacak seçimlere dikkat çeken Aslan, tüm meslektaşlarını destek vermeye davet etti.

 • TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi, Erzurum'da toplandı
  20 Şub TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi, Erzurum'da toplandı

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Orman Ürünleri Meclisi, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalın'ın katılımıyla yeni dönemin ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda sektörün güncel sorunları ele alındı ve çözüm için adımlar atıldı. Ayrıca, TOBB Sektörel Şüra Toplantısı'nda sektörle ilgili öncelikli konuların dile getirilmesi planlandı.

 • Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'nde Orman Kurtarma Ekibine Arama Kurtarma Eğitimi Tamamlandı
  19 Şub Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'nde Orman Kurtarma Ekibine Arama Kurtarma Eğitimi Tamamlandı

  Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'nde Orman Kurtarma (ORKUT) ekibine, Zonguldak İl AFAD Müdürlüğü tarafından arama kurtarma eğitimi verildi. Eğitim sonucunda ORKUT ekibi, orman yangınları ve diğer afet durumlarında kendi güvenliklerini sağlayabilecek ve arama kurtarma ekipmanlarını kullanabilecek. Ayrıca yerüstü ve yeraltı görüntüleme cihazı da bu çalışmalara katkı sağlayacak.

 • Bingöl Valisi, Birleşmiş Milletler IFAD Ülke Direktörü ile görüştü
  15 Şub Bingöl Valisi, Birleşmiş Milletler IFAD Ülke Direktörü ile görüştü

  Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Ülke Direktörü Liam Chicca'yı ziyaret etti. Vali Usta, Murat Nehri Havzası Projesi'nin kente olan katkılarını değerlendirdi ve Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi hakkında görüşlerini paylaştı.

 • 130 İŞ MAKİNESİ VE EKİPMAN İLE ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR
  13 Şub 130 İŞ MAKİNESİ VE EKİPMAN İLE ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Antalya'daki sel felaketinden etkilenen bölgelerde hayatın normale dönmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Selde zarar gören tarım arazileri ve seralara yönelik hasar tespit çalışmaları sürüyor.

 • Zonguldak'ta selde hasar gören ahşap köprü yeniden inşa edilecek
  09 Şub Zonguldak'ta selde hasar gören ahşap köprü yeniden inşa edilecek

  Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, geçen yıl yaşanan sel felaketi sonucunda ağır hasar gören köprünün onarılacağını duyurdu. Köprü, Türkiye'nin ilk ve tek ahşap köprüsü olarak hizmet verecek. Yedigöller'e yılda ortalama 100 ila 200 bin ziyaretçi geldiği ve köprüyü kullandığı belirtildi. Ahşap Kullanımını Yaygınlaştırma Projesi kapsamında inşa edilecek köprü, bölgeye hizmet verecek ve ormancılık hizmetlerinde önemli bir rol oynayacak.

 • Orman Genel Müdürlüğü, 2023'te yerli yangın söndürme helikopterleri ve uçaklarını filoya ekleyecek
  25 Oca Orman Genel Müdürlüğü, 2023'te yerli yangın söndürme helikopterleri ve uçaklarını filoya ekleyecek

  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 2023'te yerli 2 yangın söndürme helikopteri, 4 yangın söndürme uçağı ile 1 keşif uçağının eklendiği filoya bu yıl 4 uçak ve 1 helikopterin daha geleceğini söyledi. Karacabey, İnsansız Hava Araçları (İHA) ile yerli hava gücü sayısının 2024'te toplamda 19'a ulaşacağını belirtti.

 • İklime Dirençli Ormancılık Projesi ile Orman Yangınlarına Önlem
  21 Oca İklime Dirençli Ormancılık Projesi ile Orman Yangınlarına Önlem

  Ormanda yangına, dirençli ağaçla önlemORMAN Genel Müdürü Bekir Karacabey, iklim değişikliği ile artan orman yangınlarına karşı 'İklime Dirençli Ormancılık Projesi'ni (İDOP) hayata geçirdiklerini söyledi.

 • İklime Dirençli Ormancılık Projesi ile Orman Yangınlarına Mücadele
  21 Oca İklime Dirençli Ormancılık Projesi ile Orman Yangınlarına Mücadele

  ORMAN Genel Müdürü Bekir Karacabey, iklim değişikliği ile artan orman yangınlarına karşı 'İklime Dirençli Ormancılık Projesi'ni (İDOP) hayata geçirdiklerini söyledi.

 • TÜRKSAT Uyduları ile İletişim Altyapısı Güçlendirildi
  21 Oca TÜRKSAT Uyduları ile İletişim Altyapısı Güçlendirildi

  ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AFAD başta olmak üzere birçok kurumun TÜRKSAT uydularına doğrudan bağlanma imkanına kavuştuğunu açıkladı. Acil durum müdahale ekipleri ve kurumlarının iletişimi TÜRKSAT uyduları üzerinden sağlanacak. Ayrıca, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve TRT gibi kurumlara da uydu terminali kurulumu yapıldı. Toplamda 3 bin 272 uydu anteni kuruldu.

 • Rus pilotların yurt dışı yasağı kaldırıldı
  19 Oca Rus pilotların yurt dışı yasağı kaldırıldı

  Denizli'nin Çardak ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında 2 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi yaralanmıştı. Kazayla ilgili olarak yargılanan iki Rus pilotun yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldı. Davanın ikinci duruşmasında, kaza kırım ve bilirkişi raporlarının hazırlanması için ileri bir tarihe ertelendi.

 • AK Parti, Ziya Polat'ı Adıyaman Belediye Başkan adayı olarak gösterdi
  18 Oca AK Parti, Ziya Polat'ı Adıyaman Belediye Başkan adayı olarak gösterdi

  AK Parti, Sakarya Eski Orman Bölge Müdürü Ziya Polat'ı Adıyaman Belediye Başkan adayı olarak gösterdi.

 • 2024 Yılı Yatırım Programı'nda 12 bin 41 projeye 1 trilyon 7 milyar lira ödenek tahsis edildi
  15 Oca 2024 Yılı Yatırım Programı'nda 12 bin 41 projeye 1 trilyon 7 milyar lira ödenek tahsis edildi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2024 Yılı Yatırım Programı'nda yer alan 12 bin 41 projeye yaklaşık 1 trilyon 7 milyar lira ödenek tahsis edildi. Programda, merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT'ler, özelleştirme kapsamındakiler, döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşlarının yatırım projeleri yer aldı.

 • Türkiye'de Ekoturizm Alanlarına Yeni Eklemeler Yapılacak
  14 Oca Türkiye'de Ekoturizm Alanlarına Yeni Eklemeler Yapılacak

  Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hayata geçirilen Ekoturizm Eylem Planı kapsamında, Türkiye'de 26 yeni ekoturizm alanı daha hizmete sunulacak. Bu alanlar, ülkenin turizm destinasyonlarına yıllık 2 milyar lira katkıda bulunacak ve toplam ekoturizm alanı sayısı 99'dan 125'e çıkacak. Ekoturizm, çevre dostu teknolojiler ve yerel kaynakların kullanımını gerektiren sürdürülebilir bir turizm çeşididir.

 • Türkiye, Azerbaycan'a ormancılık eğitim merkezi ve fidanlık tesisi için 250 milyon TL hibe sağlayacak
  12 Oca Türkiye, Azerbaycan'a ormancılık eğitim merkezi ve fidanlık tesisi için 250 milyon TL hibe sağlayacak

  Türkiye, Azerbaycan'a 'Türkiye- Azerbaycan Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi ve Fidanlık Tesisi' projesi kapsamında 250 milyon TL'ye kadar hibe sağlayacak. Hibe anlaşması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe girdi ve projenin yapım işlerini yürütecek müteahhitlik firması, Türk menşeili veya Türk ortaklığı firmaları arasında gerçekleştirilecek ihale süreci ile belirlenecek.

 • Batman'da özel ağaçlandırma projesi kapsamında vatandaşlara 38 milyon lira hibe desteği verildi
  11 Oca Batman'da özel ağaçlandırma projesi kapsamında vatandaşlara 38 milyon lira hibe desteği verildi

  Batman'da Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen özel ağaçlandırma projesi kapsamında, bozuk ve açıklık vasfındaki 17 bin 600 dekar alanda 400 bin Antep fıstığı fidanı dikildi. Proje ile kırsal kesimde yaşayan vatandaşlara alternatif gelir sağlanması ve köylülerin ormanları sahiplenmesi amaçlanırken, 835 çiftçiye 38 milyon lira hibe desteği sağlandı.

 • Bakan Yumaklı: 'Limon suyu izlenimi veren limon sosu gibi ürünlerin piyasaya arzını yasaklayacağız'
  10 Oca Bakan Yumaklı: 'Limon suyu izlenimi veren limon sosu gibi ürünlerin piyasaya arzını yasaklayacağız'

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulusal Gıda Komisyonu Toplantısı'nda, limon suyu izlenimi veren limon sosu gibi ürünlerin yurt içi piyasaya arzını yasaklayacaklarını açıkladı. Ayrıca, yapay et üretimine izin verilmeyeceğini belirtti.

 • Tarım ve Orman Bakanı: Yapay et üretimine izin verilmesi söz konusu değildir
  10 Oca Tarım ve Orman Bakanı: Yapay et üretimine izin verilmesi söz konusu değildir

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yapay et üretimine izin verilmediğini ve bu konuda herhangi bir mevzuat çalışmasının olmadığını belirtti. Bakan Yumaklı, gıda güvenilirliği konusunda yapılan düzenlemeleri ve denetimleri anlattı. Ayrıca, gıda katkı maddeleriyle ilgili yapılan düzenlemeler ve tüketici yanıltılmasını engellemek için alınan önlemler hakkında bilgi verdi.

 • Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Limon Sosu Gibi Ürünlerin Piyasaya Arzını Yasaklayacak
  10 Oca Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Limon Sosu Gibi Ürünlerin Piyasaya Arzını Yasaklayacak

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulusal Gıda Komisyonu Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, limon sosu gibi ürünlerin yurt içi piyasaya arzını yasaklayacaklarını belirtti. Bakan Yumaklı, ayrıca yapay et üretimine izin verilmeyeceğini ve Türkiye'nin gıda mevzuatını uluslararası standartlara uygun hale getirdiklerini ifade etti.

 • Beyşehir Orman İşletme Müdürü Selahattin Yıldırım göreve başladı
  08 Oca Beyşehir Orman İşletme Müdürü Selahattin Yıldırım göreve başladı

  Orman Genel Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığı Koruma Şube Müdürlüğünde görev yaparken, Beyşehir Orman İşletme Müdürü olarak ataması gerçekleşen Selahattin Yıldırım yeni görev yerinde mesaisine başladı. Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü'nde Konya Orman Bölge Müdürü Cafer Bal'ın da katılımıyla görev devir teslim töreni gerçekleştirildi.

 • İzmir'de Bozdağ Kayak Merkezi Kar Yağışının Ardından Hizmete Açılıyor
  07 Oca İzmir'de Bozdağ Kayak Merkezi Kar Yağışının Ardından Hizmete Açılıyor

  İzmir'in Ödemiş ilçesinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, 7 yıl önce çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmıştı. Ancak gelecek hafta etkili olması beklenen kar yağışının ardından tesisin tekrar hizmete girmesi planlanıyor. Kayak merkezi, İzmir'e yaklaşık 130 kilometre mesafede bulunuyor ve kent ekonomisine önemli katkı sağlayacak.

 • Ankara'da Hacıkadın Kent Ormanı kış aylarında da hizmet veriyor
  06 Oca Ankara'da Hacıkadın Kent Ormanı kış aylarında da hizmet veriyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1 milyon 480 bin metrekarelik alanda hizmete açtığı Hacıkadın Kent Ormanı, kış aylarında da Başkentlileri bekliyor. Alanda yapılan yeni düzenlemelerle piknik alanları kış şartlarına uygun hale getirildi.

 • Edirne'deki orman köylerine su tankeri dağıtıldı
  05 Oca Edirne'deki orman köylerine su tankeri dağıtıldı

  Edirne Valisi Yunus Sezer, orman yangınlarının yoğun olduğu köylerden gelen talepleri değerlendirerek, 13 su tankerini köylere dağıttıklarını açıkladı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından temin edilen su tankerleri, yaz aylarında orman yangınlarına karşı önlem almak amacıyla kullanılacak.

 • Muğla'nın Marmaris ilçesinde bal ormanı oluşturulacak
  04 Oca Muğla'nın Marmaris ilçesinde bal ormanı oluşturulacak

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü tarafından başlatılan girişimlerle Osmaniye Mahallesi'nde bal ormanı oluşturulacak. Büyük orman yangınlarının ardından yapılan ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, balcıların yoğun olarak yaşadığı Osmaniye Mahallesi'nde 'Bal Ormanı' projesi için alan hazırlıkları tamamlandı. İlk defa kurulacak olan bal ormanında 4 bin fidan toprakla buluşacak.

 • Marmaris'te Kaybolan İsa Çiftçi İçin Arama Çalışmaları Devam Ediyor
  02 Oca Marmaris'te Kaybolan İsa Çiftçi İçin Arama Çalışmaları Devam Ediyor

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde mantar toplamak için Balan Dağı'na giden İsa Çiftçi'nin kaybolması üzerine bölgede arama çalışmaları sürüyor. Jandarma, AFAD ve diğer kurumlar tarafından yürütülen arama çalışmalarında köpekler ve gönüllü vatandaşlar da görev alıyor. Ayrıca, Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı da kayıp ile ilgili soruşturma başlattı.

 • Gaziantep'te 3 Bin 26 Metrekarelik Alana Ağaç Dikimi Yapıldı
  30 Ara Gaziantep'te 3 Bin 26 Metrekarelik Alana Ağaç Dikimi Yapıldı

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Taşlıca Malazgirt Mahallesi'ndeki 3 bin 26 metrekarelik alana ağaç dikimi gerçekleştirdi. Gaziantep Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, bugüne kadar 312 bin 273 metrekarelik alan ağaçlandırıldı ve 15 binden fazla ağaç dikildi. Başkan Fatma Şahin, ağaç dikim töreninde yaptığı konuşmada, çevre dostu olmanın önemine vurgu yaparak, yeşili korumanın ve geleceğe taşımanın dünyayı yaşanabilir bir hale getireceğini belirtti.

 • Zonguldak'ta 2023 yılı böyle geçti
  30 Ara Zonguldak'ta 2023 yılı böyle geçti

  Zonguldak'ta asayişten, sağlığa, ekonomiden, siyaset ve kültür-sanata birçok alanda yaşananların ardından 2023 yılı böyle geçti.

 • Kumluca'da İkinci Bal Ormanı Kuruldu
  30 Ara Kumluca'da İkinci Bal Ormanı Kuruldu

  Antalya'nın Kumluca ilçesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından biyolojik çeşitliliğin korunması, gıda güvenliğinin sağlanması, kırsal kalkınmanın ve ülke ekonomisinin geliştirilmesi, arıcılığın desteklenmesi amacıyla ikinci 'bal ormanı' kuruldu. Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bal, polen üretirken tabiattaki tozlaşmanın yüzde 85'ini gerçekleştiren arılar için ikinci 'bal ormanı' kuruldu. İlki 2021 yılında Beşikçi Mahallesi'nde oluşturulan bal ormanının ikincisi Sarıkavak Mahallesi'nde oluşturuldu. Orman Genel Müdürlüğü ar-ge ekipleri tarafından biberiye otu ekiminden verimli sonuç alınması üzerine Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri 5 hektar alanda 3 bin lavanta, 25 bin biberiye fidanı dikimi yaptı. Arazinin eğimli olmasından dolayı arıcıların arı kovanlarını koyması için 7 teras düzenlendi, çeşme yapıldı. Arıların portakal çiçeğinden polen alabilmeleri için portakal bahçelerine yakın alan tercih edildi.

 • İzmir Türkiye'de organ bağışı konusunda birinci
  27 Ara İzmir Türkiye'de organ bağışı konusunda birinci

  İzmir Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Hüseyin Bozdemir, Türkiye'de organ nakli bekleyen hastaların büyük bir kısmının İzmir'de olduğunu ve kentteki organ bağışı taahhütlerinin birinci sırada olduğunu belirtti. Ancak, yakınların yüzde 80'inin organ bağışına onay vermediği için canlıdan bağış yapmak zorunda kalındığına dikkat çekti. Dr. Bozdemir, organ bağışının artırılması ve bilinçlendirme çalışmalarının önemine vurgu yaparak, her bağış yapana bir fidan dikilecek şekilde bir kampanya başlattıklarını söyledi.

 • İzmir, Organ Bağışında Türkiye Birincisi
  27 Ara İzmir, Organ Bağışında Türkiye Birincisi

  İzmir Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Hüseyin Bozdemir, kentteki organ bağışı taahhütlerinin Türkiye genelinde birinci olduğunu belirtti. İzmir'de 86 bin 251 kişi organ bağışı için taahhütte bulunurken, Türkiye genelinde 31 binin üzerinde hasta organ nakli bekliyor.

 • Tarım ve Orman Bakanı: Sudan'da kamu zararı yok
  19 Ara Tarım ve Orman Bakanı: Sudan'da kamu zararı yok

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Sudan'da arazi kiralamasına ilişkin kamu zararı oluşmadığını belirtti. Yumaklı, şirketin Sudan'da herhangi bir yatırımı olmadığını ve bu mantıkla hareket edilirse hiçbir AR-GE projesinin yapılmaması gerektiğini ifade etti.

 • TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri devam ediyor
  17 Ara TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri devam ediyor

  TBMM Genel Kurulu'nda, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine devam edilecek. Görüşmelerin yarıda kesilmesi nedeniyle bütçe görüşmeleri bir gün daha uzatılacak ve 25 Aralık'ta tamamlanacak.

 • Erhan Adem: 'Ormanlar, Beton Lobisin Arka Bahçesine Dönüştürülmek İsteniyor. Buna İzin Vermeyeceğiz'
  15 Ara Erhan Adem: "Ormanlar, Beton Lobisin Arka Bahçesine Dönüştürülmek İsteniyor. Buna İzin Vermeyeceğiz"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “11 ilde 1 milyon metrekareden fazla orman alanının orman vasfı kaldırılmak isteniyor. Yönetmelikle ormanlar; deyim yerindeyse beton lobisin arka bahçesine dönüştürülmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

 • Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz
  11 Ara Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz

  ORMAN Genel Müdürü Bekir Karacabey, ormancılığın bilimsel bir konu olduğunu belirterek, "Futbol yorumculuğu gibi her önüne gelenin konuşamayacağı bir konu. Bizler tabii ki herkesin fikrine açığız. Söylenilecek her kıymetli fikir bizim için muteberdir, değerlidir.

 • Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştay başladı
  11 Ara Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştay başladı

  Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Geçmişten Günümüze Anadolu Coğrafyasında Ormancılık Çalıştayı' Antalya'da başladı. Çalıştayda, ormancılığın bilimsel bir konu olduğu vurgulandı ve iklim değişikliği etkilerine karşı hazırlıklı olunması gerektiği belirtildi. Ayrıca, ormanların fonksiyonlarının çeşitlendiği ve biyoçeşitliliğin ön plana çıkarıldığı ifade edildi.

 • Milli SİHA Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini tamamladı
  11 Ara Milli SİHA Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini tamamladı

  Milli SİHA Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini tamamladı Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora daha imza attı Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora daha imza attı.

 • Milli SİHA Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini tamamladı
  11 Ara Milli SİHA Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini tamamladı

  Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora daha imza attı.

 • Orman Genel Müdürlüğü, enerji verimli ahşap binaların teşvik edilmesi için çalışma başlattı
  11 Ara Orman Genel Müdürlüğü, enerji verimli ahşap binaların teşvik edilmesi için çalışma başlattı

  Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen 'Ahşabın Yaygınlaştırılması Projesi' ile enerji verimli ahşap binaların teşvik edilmesi ve kullanımının artırılması için çalışma başlatıldı. Düşük maliyetli ve enerji verimli ahşap binaların teşvik edilmesi ile sürdürülebilir kalkınma ve çevre koruma amacıyla önemli adımlar atılacak.

 • Demirköy Orman İşletme Müdürlüğüne atanan orman mühendisleri göreve başladı
  11 Ara Demirköy Orman İşletme Müdürlüğüne atanan orman mühendisleri göreve başladı

  Orman Genel Müdürlüğü tarafından Demirköy Orman İşletme Müdürlüğüne atanan 4 kadın personel görevlerine başladı. Yeni personellerin katılımıyla kurum faaliyetlerinin artması bekleniyor. Ayrıca Demirköy Devlet Hastanesinde yangın ve deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta hastalar güvenli alana tahliye edildi ve yangın söndürme yöntemleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

 • TBMM'de bu hafta
  10 Ara TBMM'de bu hafta

  TBMM Genel Kurulunda, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin görüşmeleri yarın başlayacak.

 • TBMM Genel Kurulu'nda 14 Gün Sürecek Bütçe Maratonu 11 Aralık'ta Başlıyor
  08 Ara TBMM Genel Kurulu'nda 14 Gün Sürecek Bütçe Maratonu 11 Aralık'ta Başlıyor

  2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşme takvimi belli oldu. Bütçe görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda 11 Aralık'ta başlayacak. 14 gün sürecek bütçe görüşmeleri cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere aralıksız devam edecek. Bütçe görüşmeleri 24 Aralık’ta tamamlanacak.

 • Karakulaklar'ın canı yanmayacak
  07 Ara Karakulaklar'ın canı yanmayacak

  Marmaris ve Datça'da karakulaklar hakkında bilgilendirme tabelaları dikildi. 'Karakulakların Canı Yanmasın Projesi' kapsamında çocuklara eğitimler verilecek ve karakulakların yaşam alanları korunacak.

 • Orman Oluşturulacak Alanlardan Alınan Toprak Numuneleri Analiz Ediliyor
  07 Ara Orman Oluşturulacak Alanlardan Alınan Toprak Numuneleri Analiz Ediliyor

  Antalya'daki Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü laboratuvarında, ormana dönüştürülecek sahalardan alınan toprak numuneleri analiz edilerek uygun fidanların dikilmesi sağlanıyor. Analiz sonucunda belirlenen fidanlar, ağaçlandırma çalışmalarında kullanılıyor.

 • Marmaris ve Datça'ya karakulak bilgilendirme tabelaları konuldu
  06 Ara Marmaris ve Datça'ya karakulak bilgilendirme tabelaları konuldu

  Muğla'nın Marmaris ve Datça ilçelerinde, nesli tükenme tehdidi altındaki karakulaklarla ilgili bilgilendirme tabelaları dikildi. Orman Genel Müdürlüğü, Natura Doğa ve Kültür Koruma Derneği, WWF Türkiye ve belediyelerin işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında tabelalar, Marmaris Milli Parkı girişi ile Günnücek Parkı ve Bilim Parkı'na yerleştirildi. Ayrıca, Bilim Parkı'nda düzenlenen etkinlikte öğrencilere karakulaklar ve yaban hayatı hakkında bilgi verildi.

 • İklim krizi erozyonu artırarak toprakları yok ediyor
  05 Ara İklim krizi erozyonu artırarak toprakları yok ediyor

  Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Türkiye'nin yüzde 73,4'ünün çölleşme tehlikesi altında olduğunu belirterek, "Erozyon çölleşme nedenlerinin başında geliyor.

 • Niğde'de Bal Ormanı Kuruldu
  01 Ara Niğde'de Bal Ormanı Kuruldu

  Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne Bal Ormanı Kurulumu için fidan dikimi gerçekleştirildi. Proje kapsamında 80 dekar alana lavanta, 50 dekarlık alana ise çeşitli meyve fidanları dikildi. 2027 yılında 180 dekar alana çıkarılması planlanan ormanın ilk fidanları düzenlenen törenle toprakla buluşturuldu.

 • Anadolu Ajansı Genel Müdürü Serdar Karagöz İklim Liderleri Ödülü'ne layık görüldü
  29 Kas Anadolu Ajansı Genel Müdürü Serdar Karagöz İklim Liderleri Ödülü'ne layık görüldü

  Bizim Dünyamız Vakfı tarafından düzenlenen 'İklim Liderleri Ödül Töreni'nde Anadolu Ajansı Genel Müdürü Serdar Karagöz, iklim değişikliğiyle ilgili yayımlanan haberler ve medyaya öncülük etmesi nedeniyle ödüle layık görüldü.

 • Başkent EDAŞ, fırtına nedeniyle meydana gelen arızaları gidermek için çalışmalara başladı
  26 Kas Başkent EDAŞ, fırtına nedeniyle meydana gelen arızaları gidermek için çalışmalara başladı

  Başkent EDAŞ, Kastamonu, Zonguldak, Karabük ve Bartın'da meydana gelen fırtına nedeniyle oluşan elektrik kesintilerini gidermek için 1155 saha çalışanı ve 512 araçla onarım faaliyetlerine başladı. Şirket, olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi için müşterilerine hızlı bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

 • Alaşehir'de 58 yıllık tapu sorunu çözüldü
  26 Kas Alaşehir'de 58 yıllık tapu sorunu çözüldü

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde 58 yıldır çözülemeyen 2/b arazisi hak sahibi 5 bin 500 vatandaşın sorunu çözüme kavuşturuldu.

 • Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi tanıtıldı
  23 Kas Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi tanıtıldı

  Malatya'da meydana gelen depremlerin yol açtığı tahribatın etkisini hafifletmek amacıyla Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) finansörlüğünde hayata geçirilecek Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı. Proje, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ ve Bingöl illerinde hayata geçirilecek ve tabii kaynakların iyileştirilmesi, ağaçlandırma, toprağın muhafazası, mera ıslah çalışmaları ve kırsalda halkın refahının arttırılmasını içerecek.

 • TBMM Genel Kurulunda Bütçe Maratonu Başlıyor
  23 Kas TBMM Genel Kurulunda Bütçe Maratonu Başlıyor

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda tamamlanacak olan bütçe maratonu, 11-22 Aralık tarihleri arasında TBMM Genel Kurulunda sürecek. Bütçe görüşmeleri kesintisiz 12 gün boyunca cumartesi ve pazar günleri dahil olmak üzere devam edecek. Görüşmelerde kamu idarelerinin bütçe ve kesin hesapları ele alınacak ve bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler 22 Aralık Cuma günü tamamlanacak.

 • Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde çiftçilere arpa tohumu dağıtıldı
  22 Kas Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde çiftçilere arpa tohumu dağıtıldı

  Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde yürütülen 'Çekerek Havzası Rehabilitasyon Projesi' kapsamında Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde 178 çiftçiye 38 ton arpa tohumu dağıtıldı. Proje ile doğal kaynakların ve tarım arazilerinin tam kapasite kullanılması hedefleniyor. Ayrıca, önümüzdeki günlerde nadas alanlarının daraltılması için 33 çiftçiye 1650 kilogram nohut tohumu dağıtımı yapılacak.

 • Çam fıstığında zorlu hasat başladı! Günlük yevmiyeleri 1500 TL
  22 Kas Çam fıstığında zorlu hasat başladı! Günlük yevmiyeleri 1500 TL

  Her yıl ağaçtan düşme nedeniyle ölümlerin yaşandığı çam fıstığında zorlu hasat dönemi başladı. Yerden metrelerce yüksekteki ağaçlara tırmanan işçiler, günlük 1500 TL yevmiye için hayatlarını hiçe sayıyor.

 • Türkiye'de Yeni Bir Zararlı Böcek Türü Tespit Edildi
  21 Kas Türkiye'de Yeni Bir Zararlı Böcek Türü Tespit Edildi

  Düzce Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma projesi kapsamında, Türkiye'de ilk kez Sakarya'da Plumilus grandicollis adlı zararlı böcek türünün tespit edildiği bildirildi. Bu böcek türü daha önce farklı ülkelerde görülmüş ancak Türkiye'de tam lokalite ile belirlenmemişti. Araştırma ekibi, Süleymaniye Subasar Ormanları'nda bu zararlı böcek türünü tespit etti ve böceğin dişbudak ağaçlarında zarar yaptığını ortaya koydu.

 • Zonguldak'ta batan gemideki haber alınamayan mürettebatın listesi ortaya çıktı (6)
  20 Kas Zonguldak'ta batan gemideki haber alınamayan mürettebatın listesi ortaya çıktı (6)

  'HAVA ŞARTLARININ TAHMİN EDİLMEDİĞİ KADAR AĞIR OLDUĞUNU SÖYLEMELİYİZ'Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki afet bölgesine gelen AFAD Başkanı Okay Memiş, beraberindeki Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar ile birlikte incelemelerde bulundu.

 • Kayıp 11 mürettebat uçak, helikopter ve İHA'lar ile aranıyor
  20 Kas Kayıp 11 mürettebat uçak, helikopter ve İHA'lar ile aranıyor

  Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, kayıp olan 11 mürettebata ilişkin, "Şu anda bütün ekiplerimizle, AFAD ekiplerimiz, Sahil Güvenliğimiz, Kıyı Emniyetimiz, Ereğli Belediyesi, Valiliğimiz, Özel İdaremiz, Orman Genel Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığımız, İl Emniyet...

 • BAE'den Türkiye'ye 50 bin fidan bağışı
  20 Kas BAE'den Türkiye'ye 50 bin fidan bağışı

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri, ülkesinin Türkiye'ye 50 bin fidan bağışında bulunduğunu duyurdu.

 • Trabzon'un Araklı ilçesinde çöp tesisi olacaktı, kent ormanı oluyor
  18 Kas Trabzon'un Araklı ilçesinde çöp tesisi olacaktı, kent ormanı oluyor

  Trabzon'un Araklı ilçesinde 11 yıl önce çöp döküm sahası olarak planlanan Turup bölgesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Millet Ormanı yapılıyor. Millet Ormanı projesi kapsamında çam ağaçlarıyla kaplı bir orman oluşturulacak ve turizme önemli katkı sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında manzara seyir terasları, serbest oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, kamelyalar, otopark, ibadethaneler, çocuk bakım odaları, ahşap pergola ve büfe tarzı mekanlar yer alacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 2024 yılında halkın kullanımına sunulması planlanıyor.

 • Sivas'ta 112 Üreticiye 87 Ton Arpa Tohumu Desteği Sağlandı
  15 Kas Sivas'ta 112 Üreticiye 87 Ton Arpa Tohumu Desteği Sağlandı

  Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde yürütülen Çekerek Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında, 112 üreticiye yüzde 100 hibeli 87 ton arpa tohumu dağıtıldı. Proje ile köyden kente göçün önlenmesi, kırsaldaki yaşam standartlarının yükseltilmesi ve tarım arazilerinin tam kapasite kullanılması amaçlanmaktadır.

 • Bakan Yumaklı: 'Tarım sayımını 2026'da bitirmeyi hedefliyoruz'
  14 Kas Bakan Yumaklı: "Tarım sayımını 2026'da bitirmeyi hedefliyoruz"

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Tarım sayımı istatistik işletme bilgisi, hayvan sayısı, arazi bilgisi gibi bütün verilerin doğrulanması anlamına gelecek.

 • Kastamonu'da 25 bin fidan toprakla buluşturuldu
  11 Kas Kastamonu'da 25 bin fidan toprakla buluşturuldu

  Kastamonu'da 25 bin fidan toprakla buluşturuldu 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü çerçevesinde Kastamonu'da düzenlenen etkinlikte, ormanları korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesiller için fidan dikme amacıyla "Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes 100.

 • Sındırgı'da 2023 fidan toprakla buluştu
  11 Kas Sındırgı'da 2023 fidan toprakla buluştu

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında, Sındırgı ilçesinde 2023 kızılçam fidanı dikimi gerçekleştirildi. Sındırgı'da başlatılan 'Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes' kampanyası çerçevesinde 20 dekarlık alanda fidan dikimi yapıldı. Etkinliğe protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 • Türkiye'de 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları Oluşturuldu
  11 Kas Türkiye'de 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları Oluşturuldu

  CUMHURİYET'in 100'üncü yılı anısına '11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında 81 ilde 2 bin 23 noktada, 5 milyon 2 bin 23 fidan toprakla buluşturularak, '100'üncü Yıl Cumhuriyet Ormanları' oluşturuldu. Ankara'daki törene Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da katıldı. Orman Genel Müdürlüğü'nce '11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında, 'Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes' sloganıyla 81 ilde Cumhuriyet Ormanları oluşturuldu.

 • 'Milli Ağaçlandırma Günü'nde Manavgat yangın bölgesinde ağaç dikimi yapıldı
  11 Kas 'Milli Ağaçlandırma Günü'nde Manavgat yangın bölgesinde ağaç dikimi yapıldı

  11 Kasım 'Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında Manavgat'ın Dikmen Mahallesi'nde Cumhuriyet Tarihinin en büyük yangınında zarar gören bölgede fidan dikimi töreni düzenlendi. Manavgat Kaymakamı Adil Karataş, yangın sonrasında dağların yeniden ormanla kaplanacağını belirtti. Törende, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar da yer aldı.

 • Kayseri protokolü gençlerle fidan dikti
  11 Kas Kayseri protokolü gençlerle fidan dikti

  Kayseri Valisi Gökmen Çiçek; Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, milletvekilleri ve il protokolü ile birlikte, '100'üncü Yıl Cumhuriyet Ormanı Fidan Dikme Programı' çerçevesinde gençlerle fidan dikti.

 • MİT Yerleşkesindeki Ağaç Sayısı 130 Bine Ulaşacak
  10 Kas MİT Yerleşkesindeki Ağaç Sayısı 130 Bine Ulaşacak

  Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Etimesgut'taki 'Kale' yerleşkesindeki ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, yıl sonuna kadar toplam ağaç sayısının 130 bin olması hedefleniyor. Yerleşkenin toprak yapısı zenginleştirilerek, Orman Genel Müdürlüğü ile 102 bin ağaçlık protokol imzalandı. MİT personeli de aktif olarak ağaç ve çalı dikimlerine katılıyor. Ayrıca, yerleşkenin peyzajı tamamlanarak 2 milyon 700 bin metrekarelik alanda 130 bin ağaç bulunması hedefleniyor.

 • Milli Ağaçlandırma Günü etkinliklerinde dikilen fidanlar toprağa kök salıyor
  10 Kas Milli Ağaçlandırma Günü etkinliklerinde dikilen fidanlar toprağa kök salıyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2019'dan beri 11 Kasım'da ağaç varlığını çoğaltmak için düzenlenen fidan dikme etkinliklerinde yaklaşık 27,7 milyon fidan toprakla buluşturuldu.

 • Saklıkapı Kanyonu, tabiat parkı statüsüne kavuşacak
  09 Kas Saklıkapı Kanyonu, tabiat parkı statüsüne kavuşacak

  Elazığ Valisi Ömer Toraman ve beraberindeki heyet, Saklıkapı Kanyonu'nda yapılan ziyaretçi karşılama merkezini inceledi. Kanyonun tabiat parkı statüsü alması için çalışmalar sürdürülüyor.

 • Orman Genel Müdürlüğü, Maden Sahalarında Rehabilitasyon Çalışmaları Gerçekleştirdi
  09 Kas Orman Genel Müdürlüğü, Maden Sahalarında Rehabilitasyon Çalışmaları Gerçekleştirdi

  Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü, maden sahalarına yönelik plan kapsamında 2008-2023 yıllarında toplam 14 bin 470 hektar alana 7 milyon fidan dikerek rehabilite çalışmaları gerçekleştirdi. Maden sahalarında yapılan faaliyetlerin tamamlanmasının ardından rehabilitasyon projesine göre alanlar ıslah ediliyor. Terk edilmiş maden sahalarında yer alan kalıntılar insan sağlığı ve biyolojik çeşitlilik açısından risk oluşturduğu için rehabilitasyon çalışmaları önem taşıyor. Orman Genel Müdürlüğü, bu çalışmalar kapsamında düşük maliyetli organik atıklar kullanarak arazi ıslahı gerçekleştiriyor.

 • TÜRSİAD Üyeleri ve Çalışanları Kahramankazan'da Hatıra Ormanı Oluşturdu
  05 Kas TÜRSİAD Üyeleri ve Çalışanları Kahramankazan'da Hatıra Ormanı Oluşturdu

  Uluslararası Stratejik İş Adamları Derneği (TÜRSİAD) üyeleri ve çalışanları, Kahramankazan'da hatıra ormanı oluşturdu. Orman Genel Müdürlüğü ve Kahramankazan Belediyesinin katkılarıyla oluşturulan 6 bin 500 metrekarelik alana ilk etapta 2 bin çam fidanı dikildi. Etkinliğe, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Doğan, TÜRSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Koçdaş, dernek üyeleri ve çalışanları katıldı. Dernek üyeleri ve çalışanları, aileleriyle birlikte fidanları toprakla buluşturarak çevre bilinci ve yeşil Türkiye için önemli bir adım attılar.

 • Bakan Özhaseki, Gen Bahçesini Ziyaret Etti
  03 Kas Bakan Özhaseki, Gen Bahçesini Ziyaret Etti

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Erciyes Üniversitesi Kampüsü'nde 'doğal ahlat ve alıç' ağaç türlerinin yer aldığı Gen Bahçesini ziyaret etti. Ahlat ve alıç ağaçlarına aşılama yapan Bakan Özhaseki, Gen Koruma Projesi'ni yaygınlaştırarak vatandaşlara gelir kapısı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, bu proje ile kurak alanları karbon tutan alanlara dönüştürmeyi planladıklarını ifade etti.

 • Orman Genel Müdürü: 2026'da yerli ve milli helikopterler devreye girecek
  03 Kas Orman Genel Müdürü: 2026'da yerli ve milli helikopterler devreye girecek

  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile yeni bir protokol imzaladıklarını ve 2026 yılı sonunda 8 yerli ve milli helikopterin hizmete gireceğini açıkladı. Karacabey, helikopterlerin dar alanda manevra yapabilme yeteneğine sahip olacağını ve özellikle kanyon yangınlarında etkili bir şekilde müdahale edebileceğini belirtti. Ayrıca, bu yıl ülke genelindeki orman yangınlarının sayısında artış olduğunu ve iklim değişikliğinin bu artışta etkili olduğunu ifade etti.

 • Orman Genel Müdürlüğü, TUSAŞ ile Yerli ve Milli Helikopter Üretimi İçin Protokol İmzaladı
  03 Kas Orman Genel Müdürlüğü, TUSAŞ ile Yerli ve Milli Helikopter Üretimi İçin Protokol İmzaladı

  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile 8 yerli ve milli helikopter üretimi için yeni bir protokol imzaladıklarını duyurdu. Karacabey, helikopterlerin 2026 yılı sonunda devreye gireceğini belirtirken, helikopterin dar alanda ani manevra yapabilme, güçlü motoru ve zor arazi şartlarında etkili müdahale yeteneği olduğunu söyledi. Ayrıca, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan uçak ve helikopter sayısının artırıldığı ve 2027 yılı sonunda Orman Genel Müdürlüğü'nün 20 kendi uçağı olacağı da açıklandı.

 • Başkentte Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında resmi geçit yapıldı
  29 Eki Başkentte Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında resmi geçit yapıldı

  Ankara'da, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları çerçevesinde TBMM önünden Ulus'taki İkinci Meclis binasına kadar resmi geçit yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki karma bando ekibi çeşitli marşlar seslendirdi ve askerler büyük boy Türk bayrağı ve Atatürk posteri taşıdı. Tören, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer yetkililerin korteji selamlamasıyla sona erdi.

 • Türkiye'de 2021'de 2 bin 197 orman yangınına müdahale edildi
  28 Eki Türkiye'de 2021'de 2 bin 197 orman yangınına müdahale edildi

  Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, bu yıl eylül ayı itibarıyla Türkiye genelinde 2 bin 197 orman yangınına müdahalede bulundu. Ormanlar, sürdürülebilir orman yönetimi kriterleriyle koruma, rehabilitasyon, yeni yutak alanları oluşturma ve karbon depolama kapasitesini artırma yaklaşımı çerçevesinde modern ormancılık tekniklerine uygun olarak yönetiliyor. Ormancılık faaliyetleriyle iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık, sel, orman yangınları gibi afetlere karşı mücadele edilirken, çölleşme ve arazi tahribatının dengelenmesine, biyoçeşitliliğin ve su kaynaklarının korunmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Yıl sonuna kadar 40 bin hektar alanda bozuk orman alanı rehabilitasyonu, 14,5 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışması ile 40 bin hektar alanda erozyon kontrolü faaliyetinin tamamlanması ve orman varlığının ülke yüzölçümünün yüzde 30'una ulaştırılması bekleniyor.

 • Hatay'ın Hassa ilçesinde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü
  26 Eki Hatay'ın Hassa ilçesinde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü

  Hatay'ın Hassa ilçesinde meydana gelen yangın, ekiplerin eşgüdümlü müdahalesiyle kısa sürede söndürüldü. Yangın, Hassa İlçesi Küreci Mahallesinde meydana geldi. Durumun 112 acil çağrı merkezine bildirilmesi üzerine olay yerine ekipler sevk edildi. Orman Genel Müdürlüğü ekiplerinin ve Hassa İtfaiye İstasyonu ekiplerinin eşgüdümlü müdahalesiyle yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışması da gerçekleştirildi.

 • Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi (2)
  25 Eki Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi (2)

  TBMM Genel Kurunda kabul edilen Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu'na göre, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödenecek.

 • AKP'nin günlük kiralık konut teklifi kabul edildi, CHP'nin emekli ikramiyesi önergesi reddedildi
  25 Eki AKP'nin günlük kiralık konut teklifi kabul edildi, CHP'nin emekli ikramiyesi önergesi reddedildi

  AKP'nin günlük kiralık konut teklifine eklediği ve sadece çalışmayan emeklilere 5 bin lira verilmesini düzenleyen madde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. CHP'nin bu madde üzerine verdiği 5 bin lira olan emekli ikramiyesinin 15 bin liraya yükseltilmesine ilişkin önergesi de AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Advertisement