Belediye, Sanatçılara Ezidilere Yardım Spotu Hazırlattı - Son Dakika
Güncel

Belediye, Sanatçılara Ezidilere Yardım Spotu Hazırlattı

Belediye, Sanatçılara Ezidilere Yardım Spotu Hazırlattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, IŞİD saldırılarına maruz kalıp göç eden Ezidiler'e destek vermek için ünlü sanatçıların katılımıyla birlikte, 'Onbinlerce Ezidi göç yollarında.

23.09.2014 14:23

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, IŞİD saldırılarına maruz kalıp göç eden Ezidiler'e destek vermek için ünlü sanatçıların katılımıyla birlikte, 'Onbinlerce Ezidi göç yollarında. Şengal'e bir ses ver' adı altında kamu spotu hazırladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Aram Tigran Kent Konservatuarı Sinema Bölümü eğitmenlerinden yönetmen Zeynel Doğan'ın Şengal için 'Şengal'e ses ver' sloganıyla hazırladığı kamu spotu için çoğu sinema sanatçıları 35 ünlü sanatçı kamera karşısına geçti. Kamu spotunda Cengiz Bozkurt, Şebnem Sönmez, Özgür Çevik, Bihter Özdemir Dinçel, Bülent Emrah Parlak, Melih Selçuk, Tilbe Saran, Engin Günaydın, Ayça Damgacı, Şevket Çoruh, Janset Paçal, Ezel Akay, Şevval Sam, Özcan Alper, Hüseyin Karabey, Yıldırım Türker, Burak Tamdoğan, Devin Özgün Çınar, Ersin Korkut, Hamdi Kahraman, Gizem Soysaldı, Jülide Kural, Nazmi Kırık, Nur Sürer, Şebnem Hassanisoughi, Orhan Alkaya ve Özlem Çınar rol aldı.

Ezidi halkının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek ve duyarlılık çağrısında bulunmak için hazırlanan spotda en önemli vurgu, 'Paylaştığın senindir. Sakladığın değil' çağrısı belirlendi. Hazırlanan spotta sanatçılar şu çağrılarda bulundu:

Ezidiler günde üç kez güneşe döner, dua ederler.

Belki de insan soyunun şimdiye kadar söylediği en güzel dualar onlarındır.

Onbinlerce Ezidi göç yollarında.

Şengal'e bir ses ver.

Ezidi felsefesinde düşmanlık ve kin yoktur. 72 fermanın sonunda kalplerindeki ışığı yitirmeyen

Ezidilerin tanrısı Azda intikam peşinde koşan bir Tanrı değil.

Katliamdan sonra bir Ezidi şeyhi şöyle der, 'Güneşi öldüremezsiniz Ezidi halkının bize ihtiyacı var.

Paylaştığın senindir, sakladığın değil. - Diyarbakır

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Belediye, Sanatçılara Ezidilere Yardım Spotu Hazırlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement