"BEN / I'm - 84,5x66" Sergisi F Sanat Galeri'de - Son Dakika
Güncel

"BEN / I'm - 84,5x66" Sergisi F Sanat Galeri'de

"BEN / I\'m - 84,5x66" Sergisi F Sanat Galeri\'de

F SANAT GALERİ, 8 Kasım - 2 Aralık 2017 tarihleri arasında "BEN / I'M - 84,5x66" isimli sergiye yer veriyor.

31.10.2017 16:15  Güncelleme: 16:14

Yurt içi ve yurt dışından sergiye katılan 21 sanatçı, ünlü ressam Rembrandt'ın, National Gallery of Art, Washington koleksiyonunda bulunan, "Bereli Oto portre" isimli, 84.5x66 cm. boyutlarındaki yağlıboya oto portresine atıf yaparken, onun penceresinden bakarak, kendi oto portre çalışmalarıyla iç sorgulamalarını tuvale aktarıyorlar.

Rembrandt van Rijn, yaşamı boyunca ruhunda ve bedeninde büyük bir iç dönüşüm yaşayan yaratıcının ta kendisidir. Vincent Van Gogh, Frida Kahlo gibi birkaç istisna sanatçı dışında sanat tarihinde genellikle sanatçının yaşamı ve yaşadığı iç mücadele pek öne çıkarılmamıştır. Sonsuzluk arayışındaki sanatçı, birey olarak eserinin gerisinde kalarak etkisini yitirmiştir. Rembrandt, özellikle Rönesans'la birlikte, bağımsızlığını ilan etmiş, yaşamı boyunca kendi ile uğraşmış; "Ben kimim, varlık sebebim ne?..." gibi soruları hep kendine sormuş, sürekli bir iç hesaplaşmayı yaşamıştır. Bazen özgün kompozisyonlarda, ama çoğu zaman oto portre çalışmalarında bu arayış kendini göstermiştir. Büyük usta Rembrandt van Rijn, yaşamı boyunca ruh halinin bedenine yansıdığı çok sayıda oto portre yapmıştır.

"BEN/ I'M - 84,5x66" Sergisi, Rembrandt'ın bugün Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington şehrindeki National Gallery of Art koleksiyonunda bulunan, 1659 yılına tarihlenen ve 84,5x66 cm. boyutlarındaki, tuval üzerine yağlıboya oto portresine atıf yaparken, sergiye katılan sanatçılar onun penceresinden bakarak kendi iç sorgulamalarını dile getiriyorlar. Küratörlüğünü ressam Ahmet Özel'in yaptığı sergiye yurt içi ve yurt dışından 21 sanatçı katılıyor.

Sergiye katılan sanatçılar: Figen Batı, Hülya Botasun, Poonam Chandrika Tyagi (Hindistan), Doreteo Charitonos (Yunanistan), Artin Demirci, Yücel Dönmez, Hülya Düzenli, Bahri Genç, Murat İrtem, Müfit İşler, Aramis Kalay, Azad Karim (Slovenya), Şükrü Karakuş, Bahar Kocaman, Anka Krasna (Slovenya), Erhan Lampir, Hayde Nakhizade, Mehtap Özdemir, Ahmet Özel, Celalettin Tandoğdu, Ruşen Eşref Yılmaz.

"BEN/ I'M - 84,5x66" sergisi, 8 Kasım - 2 Aralık 2017 tarihleri arasında F Sanat Galeri'de görülebilir.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'BEN / I'm - 84,5x66' Sergisi F Sanat Galeri'de - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement