Berlin İnternational University İş Gücünü Beyin Gücüne Dönüştürdü! - Son Dakika
Güncel

Berlin İnternational University İş Gücünü Beyin Gücüne Dönüştürdü!

Berlin İnternational University İş Gücünü Beyin Gücüne Dönüştürdü!

ALMANYA'NIN başkenti Berlin'de 2012 yılında Bahçeşehir Kampüsü (BAU) olarak kurulan ve 2014 yılında Alman Bilim Kurumu tarafından tanınarak üniversite olarak akredite edilen Berlin International University yeni yerleşkesinde düzenlenen törenle açıldı.

06.04.2019 13:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ALMANYA'NIN başkenti Berlin'de 2012 yılında Bahçeşehir Kampüsü (BAU) olarak kurulan ve 2014 yılında Alman Bilim Kurumu tarafından tanınarak üniversite olarak akredite edilen Berlin International University yeni yerleşkesinde düzenlenen törenle açıldı. 7 bölümde tamamen İngilizce eğitim veren üniversitede çoğunluğu Almanya'dan 66 ülkeden 300 öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilerin yüzde 28'i Alman, yüzde 12'si Türk. Diğer öğrencilerin çoğunluğu da Avrupa ülkelerinden.

HEDEF: 3 YILDA BİN ÖĞRENCİ

Üniversitenin Genel Sekreteri Turgut Tülü, Almanya'da tamamen İngilizce ders veren tek üniversite olduklarını belirterek "Berlin İnternational bir Türk eğitim girişimcisinin kurduğu uluslararası bir üniversite. Türkiye ve yurtdışında 5 üniversitesi bulunuyor. Dil okulları var. Bu okullarda 170 bin öğrenci eğitim alıyor" dedi.

4 yıl gibi kısa bir süre içinde öğrenci sayısını 300'e çıkaran Berlin İnternational, çıtayı yükseltti. Üniversite Genel Sekreteri Turgut Tülü, "Seneye hedefimiz 400, 3-4 yıl içinde ise bin öğrenci" diyor.

DERSLERİN YÜZDE 70'İ UYGULAMALI

Tülü, üniversitenin uygulamalı bilim üniversitesi olmasının altını çizdi ve şu özellikleri vurguladı: "Burası uygulamalı bir bilimler üniversitesi. Teorik derslerin yanında dersler ağırlıklı olarak uygulamalı. Uygulamalı dersler için bir çok kurumla partnerlik anlaşmalarımız var. Üniversitede stüdyolarımız var. Stüdyo derslerinde sürekli projeler yapılıyor. Derslerin yüzde 70'i uygulamalı. Bizi diğer üniversitelerden farklı kılan tamamen İngilizce eğitim vermemizin yanında derslerin yüzde 70'inin uygulamalı dersler olması. İlk yıl ingilizce hazırlık yılı. Üniversiteyi bitirince, Almanya'da 18 ay oturma ve çalışma izni veriliyor. 18 ay içinde iş bulursa, burada çalışma hayatına devam ediyor. Öğrencilerimiz bir sömestir ABD veya Türkiye'de gidip okuyabilir. Aylık ücret 600 Euro, yıllık 7 bin 200 Euro."

TORUNLARDAN BEYİNGÜCÜ DESTEĞİ

Üniversitenin Berlin'de üniversiteler semti olarak bilinen Salzufer caddesi üzerindeki yerleşkesine taşınması töreninde konuşan BAU Global Başkanı Enver Yücel, "Türkiye'den 55 yıl önce Almanya'ya işgücü göçü geldi. Şimdi biz onların torunları olarak kas gücümüzle değil, beyin gücümüzle katkı sunmaya geldik. Berlin İnternational University aynı zamanda Türkiye Almanya ilişkilerine de katkı sağlayacak" dedi. Yücel, Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın'ın da katıldığı törende üniversitenin Almanya'da tanınmasında ve eğitimde 5 yıldır destek olan Yeşiller Federal Meclis eski milletvekili Özcan Mutlu'ya da desteklerinden dolayı teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

TOPLAM YEDİ BÖLÜM VAR

Berlin'in en gözde üniversitelerinden Teknik Üniversi'tenin (TU) tam karşısında, Salzufer 6 numaralı adresteki Berlin İnternational Üniversitesi, uygulamalı bilimler üniversitesi. Üniversiteye giriş için Almanya'da Fachabitur ya da Abitur yapmış olmak, Türkiye'de ise üniversite giriş sınavında dengi üniversiteyi kazanmış olmak gerekiyor. Üniversite, mimarlık ve iç mimarlık bölümlerinin yanında, ürün tasarımı, grafik tasarımı, İşletme, Uluslararası işletme ve çok yeni bir bölüm olarak dijital işletme dallarında eğitim veriyor. Mimarlık eğitimi 4 yıl, diğer dallar ise 3 yıl.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Berlin İnternational University İş Gücünü Beyin Gücüne Dönüştürdü! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası
  16:53 Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye "Sen tam bir Arap sevicisisin" diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.


Advertisement