Beyaz Saray'ın Hocalı Kampanyasına Türkiye'den Destek - Son Dakika
Güncel

Beyaz Saray'ın Hocalı Kampanyasına Türkiye'den Destek

Beyaz Saray\'ın Hocalı Kampanyasına Türkiye\'den Destek

Bayram Akcan - Türkiye'deki Azerbaycan dernekleri, Hocalı Katliamı'nın soykırım olarak tanınması için ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin resmi internet sitesinde imzaya açılan dilekçeye destek verdi.

14.02.2013 17:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bayram Akcan - Türkiye'deki Azerbaycan dernekleri, Hocalı Katliamı'nın soykırım olarak tanınması için ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin resmi internet sitesinde imzaya açılan dilekçeye destek verdi.

Beyaz Saray, Hocalı Katliamı'nın soykırım olarak tanınması için internet sitesinde bir dilekçeyi imzaya açtı. Dilekçeye 100 binin üzerinde kişi imza attı.

Amerika'nın başlattığı kampanyaya İstanbul'da faaliyet gösteren İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği'nden ve Yalova'da çalışma yürüten Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu'ndan destek geldi.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği Başkanı Sefer Karakoyunlu, Hocalı Katliamı'na sessiz kalınmaması için insanları teşvik ettiklerini belirtti. Hocalı'nın bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Karakoyunlu, bu anlamda Obama'nın bir açıklama yapmasını özellikle arzu ettiklerini söyledi.

Hocalı'daki soykırımı dünyanın görmezlikten geldiğini dile getiren Karakoyunlu "İnsanlar yerinden yurdundan edilmiş, bir gecede 613 kişi yeryüzünden yok edilmiş. Bu 613 kişiden çoğu kadın, çocuk, kimsesiz insanlar yani silah tutan herkes savaştayken bir kasabaya girilerek insanlar yok ediliyor. Kesinlikle bu bir soykırımdır, bütün dünyaya bunu haykırmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

-"Bizler birbirimizin elini tutmaya mecburuz"-

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar da federasyona bağlı bütün illerdeki dernek üyelerinin kampanyaya imza atacaklarını açıkladı. Kampanyaya Türkiye'den yaklaşık 40 bin kişinin katılacağını öngören Başkan Dündar, "Bizler birbirimizin elini tutmaya mecburuz bir millet iki devlet anlayışıyla" dedi.

ABD Başkanı Obama'nın şayet 26 Şubat'ta Hocalı'ya ilişkin resmi bir açıklama yaparsa Hocalı acısının unutulamayacağını söyleyen Bilal Dündar, şöyle konuştu: Hocalı'daki yaralarımız hafiflemez fakat Amerika sürekli 'dost' diyoruz,

'stratejik ortak' diyoruz. Temkinli davranmalıyız. ABD'de bazı eyaletlerinde

'sözde Ermeni katliamı yapılmıştır' yönünde kararlar almıştır. Hocalı için alacakları beklemediğimiz bir kararla bir ikileme düşerler. Süreç içerisinde Obama'nın açıklama yapmasının elbette ki faydası vardır. Çok memnun olamasak da en azından Hocalı için bir basamak olur."

Yayıncı: Sabri Çelebioğlu - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Beyaz Saray'ın Hocalı Kampanyasına Türkiye'den Destek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Devlet Desteğiyle Mandıra Açan Ardahanlı Girişimci İstihdam Sağlıyor
  13:09 Devlet Desteğiyle Mandıra Açan Ardahanlı Girişimci İstihdam Sağlıyor

  Ardahan'da dedesinden kalan süt ürünleri üretimini devam ettiren Erkan Koç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan aldığı destekle Erzurum'da mandıra açtı. Koç, burada ürettiği ürünleri internet üzerinden satışa sunarak istihdam sağlıyor ve üretimini artırmayı hedefliyor.

 • Steam'de Neden Herkes Smite 2 Satın Alıyor?
  13:09 Steam'de Neden Herkes Smite 2 Satın Alıyor?

  Hi-Rez Studios tarafından geliştirilen Smite 2, daha piyasaya çıkmadan Steam'de en çok satanlar listesinde birinci sıraya yükseldi. Founders Edition paketlerinin büyük ilgi gördüğü oyun, 2024 yılında piyasaya sürülecek olmasına rağmen büyük bir ilgiyle karşılandı.

 • İhsangazi Kaymakamı, Belediye Başkanı Hayati Sağlık'ı ziyaret etti
  13:09 İhsangazi Kaymakamı, Belediye Başkanı Hayati Sağlık'ı ziyaret etti

  İhsangazi Kaymakamı Neslihan Sönmezoğlu, yeniden Belediye Başkanı seçilen Hayati Sağlık'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Sönmezoğlu, Sağlık'tan belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı ve yeni dönemde başarılar diledi. Sağlık ise önümüzdeki beş yılda yol yapımı, altyapı çalışmaları, özel sektör yatırımları ve sosyal kültürel sportif faaliyetlerin artarak devam etmesi gibi projeleri görüşeceklerini belirtti. Sağlık, ziyaret dolayısıyla Sönmezoğlu'na teşekkür etti.

 • WhatsApp, Çevrimiçi Olan Kişileri Gösteren Yeni Bir Özellik Getiriyor
  13:09 WhatsApp, Çevrimiçi Olan Kişileri Gösteren Yeni Bir Özellik Getiriyor

  WhatsApp'ın Android beta sürümünde yer alan yeni özellik sayesinde, kullanıcılar çevrimiçi olan kişilerin listesini görüntüleyebilecek. Bu özellikle birlikte kullanıcılar, kişilerin son görülme zamanını kontrol etmek zorunda kalmadan aktif olan kişilerle bağlantı kurabilecek.

 • Bolu'nun Dörtdivan ilçesinde bir evin bacasında çıkan yangın söndürüldü
  13:08 Bolu'nun Dörtdivan ilçesinde bir evin bacasında çıkan yangın söndürüldü

  Ortaköy'de yaşayan Bayram Çankaya'ya ait evin bacasında yangın çıktı. Dörtdivan Belediyesi itfaiye ekipleri olay yerine sevk edildi ve yangın kısa sürede söndürüldü.

 • Çin'in 500 metrelik Radyo Teleskobu FAST, 900'den fazla yeni pulsar keşfetti
  13:07 Çin'in 500 metrelik Radyo Teleskobu FAST, 900'den fazla yeni pulsar keşfetti

  Çin'in 500 metrelik Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu (FAST), 2016'da faaliyete geçmesinden bu yana 900'den fazla yeni pulsar tespit etti. Keşfedilen pulsarlar arasında 120'den fazla ikili pulsar, 170'i aşkın milisaniye pulsarı ve 80 tane de soluk ve aralıklı pulsar bulunuyor. FAST'ın saptadığı yeni pulsarların sayısı, aynı dönemde yabancı teleskopların saptadığı toplam pulsar sayısının üç katından fazla. Bu araştırma, Samanyolu Galaksisi'ndeki ölü yıldızların yoğun kalıntılarının ve ışınım özelliklerinin anlaşılması açısından önemli sonuçlar taşıyor.

 • Karşıyaka Belediye Başkanı B. Yıldız Ünsal, Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir'i ziyaret etti
  13:07 Karşıyaka Belediye Başkanı B. Yıldız Ünsal, Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir'i ziyaret etti

  Karşıyaka Belediye Başkanı B. Yıldız Ünsal ve Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir, iş birliği ve uyum içerisinde hizmet edeceklerini vurgulayarak birlik, beraberlik ve dayanışma mesajları verdi.

 • Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin Tesis Ziyaretleri Yaptı
  13:07 Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin Tesis Ziyaretleri Yaptı

  Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Kompost Üretim Tesisi'ni ziyaret ederek, mevcut durum ve işleyiş hakkında bilgi aldı. CHP Seyhan İlçe Başkanı Ramazan Atikaslan da ziyaretlere eşlik etti.

 • Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i ziyaret etti
  13:06 Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i ziyaret etti

  Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, CHP lideri Özgür Özel'i ziyaret ederek, destekleri için teşekkür etti ve Marmaris'i daha güçlü bir hale getirmek için çalışacaklarını söyledi.

 • Espiye Kaymakamı ve Müftü, Espiye Belediye Başkanı'nı ziyaret etti
  13:03 Espiye Kaymakamı ve Müftü, Espiye Belediye Başkanı'nı ziyaret etti

  Espiye Kaymakamı Taner Tengir, Espiye Belediye Başkanı Erol Karadere'yi makamında ziyaret etti. Tengir, Karadere'ye yeni görevinde başarılar dileyerek ilçedeki diğer görevlilere de başarılar temennisinde bulundu. Ayrıca Espiye Müftüsü Osman Gülbe ve beraberindeki heyet de Karadere'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.


Advertisement