Bodrum'da Develer Yeni Sezona Hazırlanıyor - Son Dakika
Güncel

Bodrum'da Develer Yeni Sezona Hazırlanıyor

Bodrum\'da Develer Yeni Sezona Hazırlanıyor

Bodrum'da deve güreşleri mevsiminin yaklaşması dolayısıyla sahipleri, develerini ahırdan çıkartıp havutlayarak güreşlere hazırlıyor.

18.11.2013 11:26  Güncelleme: 08:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ALİ BALLI - Bodrum'da sahipleri sezon öncesinde develerini havutlayarak (develer için hazırlanan özel kıyafet) güreşlere hazırlamaya başladı.

Bodrum'un Ortakent-Yahşi, Yalıkavak ve Bitez beldelerinde sahipleri, sezon öncesinde güreşlere hazırlamak amacıyla develerini ahırdan çıkartarak gezdiriyor. Develere özenle hazırlanan kıyafetleri de giydirilmeye başlandı.

Bodrum'un da arasında bulunduğu Ege bölgesinde önümüzdeki haftalarda başlayacak deve güreşleri öncesinde yapılan havutlama işlemi, oldukça zorlu işlemleri gerektiriyor.

Bodrumlu devecilerden Ali Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deveye ilgisinin küçük yaşlarda başladığını, dedelerinden kalan bu mirası sürdürdüklerini söyledi.

Deve beslemekten çok keyif aldıklarını dile getiren Akgün, kendisinin 3 devesi olduğunu kaydetti.

"Bir ay kadar sonra güreşler başlayacak. Yaz aylarında besledik, bu mevsim kızışma dönemi olduğu için havutlama merasimi yapılıyor" diyen Akgün, el emeği göz nuru işçiliği bulunan giysileri deveye giydirme işleminin yaklaşık 1,5 saat sürdüğünü dile getirdi.

Günümüzde devecilik geleneğinin özellikle belediyelerin desteğiyle sürdüğünü ifade eden Akgün, "Bu işi kurumsallaştırmayı düşünüyoruz. Aydın'da kurduğumuz bir federasyon var ama tam rayına oturmadı. Çünkü bu, getirisi olmayan bir iş" diye konuştu.

Ege bölgesinde 78 kayıtlı deve güreşi yapılacak

Akgün, Muğla bölgesinde yaklaşık 140 deve bulunduğuna işaret ederek, "Ege bölgesinde federasyon bünyesinde 78 kayıtlı güreş yapılacak. Bodrum bölgesinde 6 ayrı güreş düzenleniyor. Ayrıca Milas, Yatağan, Aydın, Manisa, İzmir, Denizli, Çanakkale, Balıkesir bölgelerinde de farklı tarihlerde güreşler yapılacak. Bu bir sektör" diye konuştu.

Güreşlerden elde edilen gelir hayır işlerine aktarılıyor

Bodrum'un Gürece köyünden güreşler için hazırlık yapan Mehmet Aksungur ise 1990'lı yıllardan bu yana sürekli deve güreşine katıldığını, güreşlerden elde edilen gelirin hayır işlerinde kullanıldığına anlattı.

Bu geleneği kendilerinden önce dedelerinin yaptığını kaydeden Aksungur, "Güreşler hep hayır kurumları için yapılıyor. Güreşlerden elde edilen geliri cami, köprü yapımında kullanıyoruz. Bu iş bize dedelerimizden, atalarımızdan kalan bir merak" dedi.

Süleyman Çobanoğlu da 5 devesi bulunduğunu, yaz aylarında bakımları yaptıklarını, artık güreşlere hazır hale geldiğini kaydetti.

Deveciliği Bodrum'da canlandıranlardan birisinin kendisi olduğunu ifade eden Çobanoğlu, şöyle konuştu:

"Babam geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetti. Babamdan 4 deve miras kaldı. Üç kardeşiz, develeri aramızda paylaştırdık. Bu işi çok seviyoruz. Deve bakımı zor ve uğraş isteyen bir iş. Yemi dışarıdan aldığımız için bize biraz pahalıya mal oluyor." - Muğla

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bodrum'da Develer Yeni Sezona Hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manisa'da Kamyon Kazası: Bir Ölü, Bir Yaralı
  07:15 Manisa'da Kamyon Kazası: Bir Ölü, Bir Yaralı

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen kaza sonucu, bir kamyon sürücüsü yaralanırken, kamyonun yolcusu hayatını kaybetti. Kaza sonucu otoyol trafiği tek şeritten sağlanırken, çarpan kamyonun yol açtığı hasar nedeniyle 2 otomobil de zarar gördü.

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement