Diyarbakırlı Kadınların "Erkek Nedir?" Sorusuna Cevabı - Son Dakika
Güncel

Diyarbakırlı Kadınların "Erkek Nedir?" Sorusuna Cevabı

Diyarbakırlı Kadınların "Erkek Nedir?" Sorusuna Cevabı

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi, şiddet ile ilgili bir anket araştırması yaptı. Araştırmada sorulan sorulara ilginç yanıtlar verildi.

18.11.2013 10:50  Güncelleme: 10:48

Diyarbakır'ın Bağlar İlçe Belediyesi'ne bağlı faaliyet yürüten Kardelen Kadın Evi Psikoloji Atölyesi'nin yaptığı araştırma da, "şiddet ve erkek size neyi anımsatıyor?" sorularına kadın kursiyerleri şiddet denilince "koca/baba", "erkek" ise; "dayak" cevabını vermeleri dikkat çekti.

ŞİDDET DENİNCE BABA, ERKEK DENİNCE DAYAK OLGUSU

Kardelen Kadın Evi'nin düzenlediği etkinler arasında yer alan psikoloji atölyesinin kadın kursiyerlerine yaptığı anketin sonuçlarına göre kadınlar için "şiddet; koca/baba", "erkek" denilince "dayak" algısının hâkim olduğu ortaya çıktı.

Kadın Evi'nin sorumlularından Emine Aslan, verdikleri eğitim ve sağladıkları etkinliklerle birlikte kadınlarda bir farkındalık yarattıklarını, kadınlarda zamanla çok ciddi bir değişimin yaşandığını söyledi. Psikoloji atölyesine gelen kadınların birçoğu fiziksel, ekonomik ve ya cinsel şiddete maruz kalmış kadınlardan oluştuğunu belirten Aslan, toplumun kadınlara biçmiş olduğu rollerinde çocukluktan itibaren bir takım değer yargıları oluşturduğunu vurguladı. Aslan, "Kadınlar buraya gelirken o ilk dönemki vasıflarından tamamıyla sıyrılmış oluyorlar. Kadınlarda zaman içerisinde çok ciddi bir değişimin yaşandığına birebir tanık olduk, oluyoruz. Kadının hukuki hakları nelerdir, şiddet gördüğü eşlerine karşı nasıl baş edebilirler gibi soruları bir araya getirdiğimizde değişimin büyüklüğünü ve doğruluğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Bir süre sonra psikolog arkadaşımızın da katkılarıyla kadınlarda sezdiğimiz değişimin farkına varıp o doğrultuda hareket etmesini sağlıyoruz" dedi.

'ÇARPICI SONUÇLAR ELDE ETTİK'

Aslan, Kardelen Kadın Evi'nin amacının şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuksal destek sağlayarak, şiddet mağduru kadınlarda farkındalık yaratmak olduğunu kaydetti. "Psikoloji atölyelerinde yapılan çalışmalarda kadın arkadaşlarımıza 'erkek olmak ne demektir'? sorusunu sorduk" diyen Aslan, "Burada kadınlar birbirinden çok farklı cevaplar verdi. Aynı zamanda herkesin kendi yaşamından cevaplar verdiğini görmekteyiz. Kimisine göre "şiddet" koca/baba, kimisine göre ise "erkek" dayaktır. Yani kadınsı olan özelliklerinin tümünün reddidir bir anlamda. Erkek ailenin temeli ve evinin direğidir, erkek özgürdür, tabi burada bir kadının erkeği özgür olarak görmesi o kadının ev içinde yaşadığı sorunların ne denli korkunç olduğunu gösteriyor bize. Bu konuda çok çarpıcı sonuçlar elde ettik." şeklinde konuştu.

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Güncel Diyarbakırlı Kadınların 'Erkek Nedir?' Sorusuna Cevabı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement