Dünyanın En İyi Festivali İstanbul'da - Son Dakika
Güncel

Dünyanın En İyi Festivali İstanbul'da

Dünyanın En İyi Festivali İstanbul\'da

18. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

19.07.2017 10:04  Güncelleme: 10:05

Dünya Festivaller Birliği (CIOFF) tarafından dört kez dünyanın en iyi festivali seçilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nin 18'incisi 28 Temmuz – 5 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

64 ülkeden kültür ve sanat elçisine ev sahipliği yapacak 18. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nin CVK Park Bosphorus Hotel'de düzenlenen basın toplantısında Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, festivalin uluslararası başarısı, önemi ve tarihi hakkında bilgi verdi.

"SEVGİ BİRBİRİMİZE, BARIŞ HEPİMİZE"

Toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün: "Sevgi birbirimize, barış hepimize sloganıyla 18.sini düzenleyeceğimiz festivalimizde bu yıl 64 ülkeden misafiri Büyükçekmece'de buluşturuyoruz. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden festivale katılan gençler Büyükçekmece'de barış köprüsü oluşturuyor ve tüm dünyaya barış mesajları veriyor. Daha sonra bu gençler burada yaşadıkları unutulmaz anılarla ülkemizi ve İstanbul'u dünyanın her yerinde tanıtan fahri barış elçilerine dönüşüyorlar. Sanatın tüm dünyada toplumun her kesiminden insanı birleştiren bir olgu olduğunu düşündüğümüz için, 7'den 70'e herkesin daha fazla sanat ile birbiriyle kucaklaşmasını temenni ediyoruz. Her yıl olduğu gibi bir kez daha sanatı sevgiyle, kültürleri dostlukla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz." dedi.

Festivalin ekonomik boyutuna da değinen Akgün: "Festivalin iki ekonomik boyutu var. Birincisi bize olan maliyeti, diğeri de bu festivale inanarak değerli sponsorluklarıyla yanımızda yer alan değerli partnerlerimizin katkıları... Festival aslında 25 milyon Türk Lirası değerinde bir organizasyon olmakla birlikte Büyükçekmece Belediyesi olarak sadece bunun yüzde 10'luk kısmını yani yaklaşık 2.5 milyon Türk Lirası'nı biz karşılıyoruz. Geri kalanını da bize destek veren sponsorlarımız karşılıyor. Ayrıca Büyükçekmece'ye festival için gelen 2.000'nin üzerindeki yabancı konuğun yeme içme, barınma ihtiyaçları başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçları bölgemizdeki büyük sanayi kuruluşları ve iş adamlarının katkılarıyla gerçekleştiriyoruz." dedi.

Ayrıca Festival Onursal Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ve Folklor Kurumu Başkanı aynı zamanda Festival Komitesi Başkanı H. Gürhan Ozanoğlu, Uluslararası Fotoğraf Yarışması Jüri Başkanı Prof. Dr. Güler Ertan, Uluslararası Heykel Sempozyumu Küratörü Metin Yelgin, ANELSANDER (Anadolu El Sanatları Yaşatma ve Geliştirme) Derneği Başkanı Uğur Bent Türker'in yanı sıra festivalde sahne alacak sanatçılar İpek Açar, Suat Suna, şair Ahmet Selçuk İlkan ve ünlü organizatör Ahmet San da toplantıya katıldı. Basın toplantısını ünlü sunucu Ziya Kürküt sundu.

TÜM SANATLAR TEK FESTİVALDE TANITILACAK

Dünyanın birçok ülkesinden 5 ile 85 yaş arasındaki sanatçıları buluşturacak festivalde; Uluslararası Çalgı Koleksiyonu, Uluslararası Kukla Festivali, Taş Plak Sergisi, Geleneksel El Sanatları, Fotoğraf Yarışması Sergisi, Uluslararası Kukla Tiyatrosu Gösterisi, Halk Dansları Yarışmaları ve Gösterileri, Heykel Sempozyumu, Çocuk El Sanatları Akademisi, Çocuk Seramik Akademisi ve Türk Yemekleri Sergisi gibi farklı etkinlikler halkın beğenisine sunulacak.

BÜYÜKÇEKMECE'YE YILDIZ YAĞMURU

Festivalin geleneksel geçiş kortejinin kostümleri ünlü modacı Cemil İpekçi tarafından tasarlandı. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında İpek Açar, İskender Paydaş, Suat Suna, Bengü, Mor ve Ötesi, Koray Avcı ve uzun yıllar Michael Jackson, Whitney Houston başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının vokalistliğini yapan ABD'li sanatçı Della Miles misafirlere müzik ziyafeti verecek

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Dünyanın En İyi Festivali İstanbul'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement