Ergenekon Davası Hakimlerine Suç Duyurusu - Son Dakika
Güncel

Ergenekon Davası Hakimlerine Suç Duyurusu

Ergenekon Davası Hakimlerine Suç Duyurusu

Davanın sanıklarından Mehmet Ali Çelebi ve Merdan Yanardağ'ın avukatı, gerekçeli kararı henüz yazmadıkları ve görevlerini ihmal ettikleri iddiasıyla, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 5 kişilik heyeti hakkında soruşturma açılması talebinde bulundu HSYK'ya sunulan dilekçede, Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Bozdağ ve eski İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı emekli hakim Şengün'ün bilgisine başvurulması da talep edildi.

13.02.2014 12:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ergenekon davasının sanıklarından Teğmen Mehmet Ali Çelebi ve gazeteci Merdan Yanardağ'ın avukatı Serkan Günel, davada karar verilmesinin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, gerekçeli kararı yazmadıkları ve görevlerini ihmal ettikleri iddiasıyla, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 5 kişilik heyeti hakkında soruşturma açılması talebinde bulundu

Ergenekon davası kapsamında 5 Ağustos 2013 tarihinde verilen kararla 16,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi ile 10,5 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Merdan Yanardağ'ın avukatı Serkan Günel, hükmü açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, aradan geçen sürede henüz gerekçeli kararı yazmadığı gerekçesiyle, mahkemenin başkanı Hasan Hüseyin Özese ile üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlu, Hüsnü Çalmuk, Mehmet Fatih Uslu ve Ercan Fırat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukat Günel'in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sunduğu dilekçede, Anayasa'nın 141/3. maddesinde, "Bütün mahkemelerin her türlü kararları gerekçeli olarak yazılır" hükmünün bulunduğu hatırlatılarak, bu kural gereği belirli bir süre sonunda gerekçeli kararın yazılmasının zorunlu olduğu ve hiç kimsenin işlediği suçun ne olduğu gösterilmeden, belirsiz bir süre tutuklu kalamayacağı savunuldu.

CMK'nın 15 gün kriteri

Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 232. maddesinin,  gerekçeli kararın yazılması gereken azami süreyi açıkça belirttiği ve maddenin 2. fıkrasına göre "Hükmün gerekçesi, tümüyle tutanağa geçirilmemişse açıklanmasından itibaren en geç 15 gün içinde dava dosyasına konulur" ifadesinin yer aldığı kaydedilen dilekçede, Çelebi ve Yanardağ'ın 5 Ağustos 2013 tarihinde verilen kısa karar sonrası haklarında çıkarılan yakalama emri doğrultusunda tutuklandıklarına dikkati çekildi.

"Kısa kararın üzerinden 6  ay geçmiş olmasına rağmen, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üye hakimleri gerekçeli kararı yazmayarak veyahut yazılmışsa dava dosyasına koymayarak Ceza Muhakemesi Kanunu'na aykırı hareket etmektedirler" ifadesi kullanılan dilekçede, hakkında verilen cezada bir çok sanık için uygulanan 1/6 indirim kuralının takdiren uygulanmadığı, Yanardağ'ın duruşmalarda hakimlere hakaret anlamına gelebilecek hiçbir söz sarf etmediği ve çoğu duruşmaya da iş yoğunluğu nedeniyle katılmadığı dile getirildi.

Dilekçede, "Hakkında verilebilecek en üst seviyeden ceza verilen müvekkilin hangi somut delile dayalı olarak bu cezayı aldığı yine gerekçeli kararda, kanuna aykırı olarak halen yazılmadığı için bilinmemektedir. Bununla birlikte diğer tutuksuz sanıklarla karşılaştırıldığında çok açık görülmektedir ki Merdan Yanardağ hakkında verilen ceza açısından da kanunun verdiği takdir hakkı kötüye kullanılmıştır. Eşitlik ilkesine aykırı davranılmıştır" denildi.

Mehmet Ali Çelebi ile ilgili de dilekçede, "Müvekkilimizin tahliye olduktan sonra herhangi bir delili karartma veya kaçma girişiminde bulunduğuna dair de en ufak bir şüphe bulunmamaktadır. Buna rağmen gerekçesiz bir şekilde ve tahliye edilen sanıklar arasında tek istisna olarak 5 Ağustos 2013'teki karar ile tutuklanması da ayrıca adı geçen hakimlerin, kanunun kendilerine tanıdığı takdir hakkını keyfi kullandığına dair bir izlenim oluşturmaktadır" ifadesi yer buldu.

"Paralel yapılanma" vurgusu

Kamuoyunda "17 Aralık soruşturması" olarak bilinen yolsuzluk operasyonu sonrası davanın müştekisi konumundaki iktidar mensupları tarafından, yargı içinde paralel yapılanma iddialarının dile getirildiği belirtilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

"Özellikle şikayet konusu bu davayı başlatan ve en önemli işlemleri yapan savcı Zekeriya Öz'ün bizzat iktidar tarafından örgüt mensubu şeklinde gösterilmesi ve son olarak Bolu'ya düz savcı olarak atanması ve söz konusu Ergenekon davasının iddianamesini kabul eden ve 4 sene boyunca mahkeme başkanı olarak yürüten Hakim Köksal Şengün'ün 'iddianameyi okumadan kabul ettik, şimdi olsa geri çevirirdim, Ergenekon davasında örgüt yok' şeklindeki açıklamaları karşısında, halen gerekçeli kararı yazmayan söz konusu hakimlerin detaylı bir şekilde soruşturulmasını zorunlu kılmaktadır."

Başbakan Erdoğan ve Bakan Bozdağ'ın tanıklığı istendi

Dilekçede, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın dün yaptığı bir konuşmayla, "Baktığımızda verilmiş kararın gerekçesinin yazılmamış olması, yasanın çizdiği sınırın aşılmasıdır, ilgili kanun maddesi bu konuda çok açıktır. 6 ay geçmesine rağmen gerekçenin yazılmamasını bir hakkın suistimali olarak kabul ediyorum. Bu açık bir hak ihlalidir" şeklinde beyanlarında bulunduğu hatırlatılarak, bu sözlerin şikayet konusu hakimlerle ilgili yapılacak bir soruşturmayla haklarında işlem yapılmasını zorunlu kıldığı savunuldu.

Görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilen Başkan Özese ile üye hakimler Haşıloğlu, Çalmuk, Fırat ve Uslu hakkında idari ve adli soruşturma başlatılması talep edilen dilekçede, başlatılacak soruşturmada sağlıklı bilgiler elde edilmesi bakımından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve eski İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün de bilgisine başvurulması istendi. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ergenekon Davası Hakimlerine Suç Duyurusu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı
  01:42 Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı

  Artvin'de aç kalan ayılar, Atabarı Kayak Merkezi'ndeki personel ve idari binalara zarar vererek yiyecek aradı. Ayılar, kapıları ve camları kırarak içeride yiyecek aradı ve tesislere maddi hasar verdi. Konuyla ilgili olarak Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü açıklama yaptı ve can güvenliğini tehdit edecek bir durum olmadığını belirtti.

 • Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı
  01:38 Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı

  Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü, Türk-Macar Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde Mustafa Dedeoğlu'nun 'İstanbul'dan Anadolu'ya' başlıklı fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Sergi, Türkiye'nin zengin kültürel ve doğal manzaralarını gözler önüne seriyor ve 2 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

 • Artvin'de çöp döküm ve depolama sahasında metan gazı patlaması sonucu yangın çıktı
  01:28 Artvin'de çöp döküm ve depolama sahasında metan gazı patlaması sonucu yangın çıktı

  Artvin-Ardahan kara yolunun Varyant mevkisinde Çoruh Vadisi kenarındaki vahşi çöp depolama sahasında metan gazı patlaması sonucu yangın başladı. Artvin Belediyesi itfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Antalya, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan ihracat kaybını doğu ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor
  01:22 Antalya, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan ihracat kaybını doğu ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor

  Antalya'da domates üretimi yapan ihracatçılar, Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle ihracat kaybını Doğu Avrupa ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor. İhracatın yüzde 90'ını Ukrayna'ya yapan Antalya, savaşın etkisiyle pazardaki satış oranının yüzde 70 düştüğünü belirtiyor. Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve ulaşım sorunları da ihracatçıların karşılaştığı diğer sorunlar arasında yer alıyor.

 • Bakan Fidan, Tanzanya Dışişleri ve Doğu Afrikayla İşbirliği Bakanı January Yusuf Makamba ile bir araya geldi
  01:20 Bakan Fidan, Tanzanya Dışişleri ve Doğu Afrikayla İşbirliği Bakanı January Yusuf Makamba ile bir araya geldi

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tanzanya'nın Dışişleri ve Doğu Afrikayla İşbirliği Bakanı January Yusuf Makamba'yı Dışişleri Bakanlığı'nın Resmi Konutunda ağırladı.

 • Adıyaman'da kavşakta meydana gelen kaza sonucu 4 kişi yaralandı
  01:18 Adıyaman'da kavşakta meydana gelen kaza sonucu 4 kişi yaralandı

  Adıyaman'ın Atatürk Bulvarı Valilik Kavşağı'nda meydana gelen trafik kazasında, iki otomobil çarpıştı. Kazada Ahmet Can B., Gülsüm B., Müslüm B., ve Remziye K. yaralandı. Yaralılar, sağlık ekipleri tarafından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Muş'ta 40 bin TL'ye çoban bulunamıyor
  01:11 Muş'ta 40 bin TL'ye çoban bulunamıyor

  Muş'ta havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarını meralara çıkarmaya başlayan besiciler, 40 bin lira maaş vermelerine rağmen çoban bulamıyor. Gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi tercih etmeleri, Muş'un besicilik anlamında iş gücü eksikliğine yol açıyor. Muş'un besicilik geleneğini sürdürmek ve sektörün geleceğini güvence altına almak için çoban bulma sorununun etkili bir şekilde ele alınması gerektiği belirtiliyor.

 • Apple, iPhone 16 ile tasarım değişikliklerine gidiyor
  01:09 Apple, iPhone 16 ile tasarım değişikliklerine gidiyor

  Apple'ın iPhone 16 modelinde dikey kamera kurulumuna geri dönüş yapacağı ve SIM kart tepsisi yerine Eylem düğmesi kullanabileceği belirtildi. Yeni sızıntılar, iPhone 16 serisinin tasarımında yapılan değişiklikleri ortaya koydu. Ayrıca çerçevelerin incelmesi, telefonun darbelere karşı daha hassas olabileceğini gösteriyor.

 • Türkiye'de En Popüler Dijital Akış Platformları
  01:09 Türkiye'de En Popüler Dijital Akış Platformları

  Son yıllarda DVD'ler, yerini dijital akış platformlarına bırakmış durumda. Türkiye'de hızla yaygınlaşan dijital akış platformları arasında en popüler olanı yüzde 38 pazar payıyla BluTV oldu. İkinci sırada yüzde 27 pazar payıyla Netflix yer alırken, Amazon Prime Video yüzde 19 pazar payıyla üçüncü sırada yer aldı. Disney+ ve MUBI ise daha küçük pazar paylarıyla listeye dahil oldu.

 • Türkiye, Günlük Elektrik Üretiminin Yüzde 78,5'ini Yenilenebilir Enerjiden Karşılıyor
  01:09 Türkiye, Günlük Elektrik Üretiminin Yüzde 78,5'ini Yenilenebilir Enerjiden Karşılıyor

  Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın açıklamalarına göre 12 Nisan tarihinde günlük elektrik üretiminin yüzde 78,5'i yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'nin cari açığı azaltma, enerji arz güvenliği sağlama ve karbon nötr hedeflerine ulaşma konularında kritik bir rol oynadığı vurgulandı. Ayrıca, 2024 yılında lisanssız yenilenebilir yatırımlar için 7 bin 500 megavatlık ek kapasite ilan edildi ve 2035 yılına kadar güneş ve rüzgar santrallerinin devreye alınarak yenilenebilir enerjinin üretim içindeki payının yüzde 55'e yükseltilmesi hedeflendi.

 • Erdal Beşikçioğlu, Belediye Başkanı olarak ilk nikahı kıydı
  01:09 Erdal Beşikçioğlu, Belediye Başkanı olarak ilk nikahı kıydı

  Ankara'nın Etimesgut ilçesinden aday olan ve 31 Mart seçimlerinde belediye başkanı seçilen oyuncu Erdal Beşikçioğlu, başkan olarak ilk nikahını kıydı. Belediyenin hesabından yapılan paylaşımda, Beşikçioğlu'nun Berkay Dinçsoy ve Mine Kaya çiftinin nikahını kıyarak, çiftimize ömür boyu mutluluklar dilediği ifade edildi. Paylaşımda ayrıca çiftin ve ailesinin Erdal Beşikçioğlu ile fotoğrafları da yer aldı.

 • İBB Başkanı İmamoğlu'nun resminin asılmasını isteyen CHP Meclis üyesine Başkan Cin'den cevap
  01:06 İBB Başkanı İmamoğlu'nun resminin asılmasını isteyen CHP Meclis üyesine Başkan Cin'den cevap

  Pendik Belediye Meclisi'nde CHP meclis üyesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediyeye resminin asılması ile ilgili önerge verdi. Belediye Başkanı Cin ise, 'Siz ne zaman Cumhurbaşkanımızın resmini asarsanız ben de Ekrem Bey'in resmini asacağım' dedi.


Advertisement