Fırıncılar Gdo'dan Habersiz, Halk Tedirgin - Son Dakika
Güncel

Fırıncılar Gdo'dan Habersiz, Halk Tedirgin

Fırıncılar Gdo\'dan Habersiz, Halk Tedirgin

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, raf ömrü uzun olması nedeniyle marketlerde satılan ambalajlı ekmeklerde GDO kullanılmasının kendilerine mal edilmesini kabul etmediklerini, fırınlarda üretilen ekmeklerde sadece un, tuz ve maya kullanıldığını söyledi.

21.03.2017 14:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, raf ömrü uzun olması nedeniyle marketlerde satılan ambalajlı ekmeklerde GDO kullanılmasının kendilerine mal edilmesini kabul etmediklerini, fırınlarda üretilen ekmeklerde sadece un, tuz ve maya kullanıldığını söyledi. Vatandaşlar ise ekmeklerin eski zamanlara göre daha fazla olan dayanıklılığın sağlıksızlığa işaret ettiğini vurgulayarak, GDO haberleriyle panik olduklarını söyledi.

Adana'da bir ekmek katkı maddesinde GDO'lu soyaya rastlanması kenti adeta kırmızı alarma geçirdi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çeşitli denetimler yapıp numuneler alırken, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin soruşturma başlattı.

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, kendi ürettikleri ekmeklerde GDO'ya rastlanmasının mümkün olmayacağını belirterek, katkı maddeli üretim yapan tesislerin incelemeye alınması gerektiğini söyledi. Normal şartlar altında fırında üretilen ekmeğin birkaç saat içerisinde bayatladığını ancak marketlerde satılan ambalajlı ekmeklerde durumun böyle olmadığına dikkat çeken Alptekin, ekmeğin raf ömrünün uzatılması amacıyla katkı maddesi kullanıldığını öne sürdü.

Üretilen ekmeklerde sadece gramaj ve tuz oranından sorumlu olduklarını vurgulayan Alptekin, TSE belgeli un kullandıklarını anlattı. Fırınlara rutin olarak denetimler yapıldığını da vurgulayan Alptekin, bugüne kadar GDO'lu bulguya rastlanmadığını ifade etti. Alptekin, "Neden bir tek Adana'da çıkıyor. İstanbul'da, Diyarbakır'da nasıl üretim yapılıyorsa buralarda da aynı şekilde üretim yapılıyor. Bu maddeyi 2013'te bakanlık yasakladı. O tarihten bu yana fırınlarda kullanılmıyor. Korsan diye tabir ettiğimiz fırınlarda kullanılıyor olabilir. Adana'da kayıtlı 380 tane fırınımız var, kayıt dışı da 256 tane var. Biz bunları denetleyemiyoruz zaten. Eğer şikayet olursa ilgili mercilere bildiriyoruz. Bu madde ekmeğin rengini beyazlaştırıyor. Ekmeğin esmer olması lazım. Beyaz ekmeğin tadı olmaz. Ambalajlı ekmeği büyük firmalar üretiyor genelde. Bizim ekmeğimiz 1 saat sonra bayatlar, bunu tüketici de biliyor" şeklinde konuştu.

"Artık ekmekler çok kolay tükenmiyor"

Aylin Sonal isimli bir vatandaş ise basından takip ettiği GDO haberlerini dehşete düşürücü olarak nitelendirerek, "Çünkü biz de tüketiyoruz, çocuklarımız da tüketiyor. Çok ciddi, tehlikeli olduğu söyleniyor. Korkuyoruz ve denetimler konusunda neler yapılıyor bilmek istiyorum. Basından takip edebildiğimiz kadarıyla birkaç yerde örnek alınmış. Nasıl önlem alınır, nasıl önüne geçecekler bilmiyorum. Konuştuğum arkadaşlarım da panik içerisinde, özellikle anneler. Artık ekmekler çok kolay küflenmiyor. Eğer buzdolabında tutuyorsanız 10 gün bile dayandığı oluyor ki bu da iyi mayalanmadığı anlamına geliyor. Çünkü sağlıklı ekmeğin küflendiğini biliyoruz. Hele ki Adana sıcağına bile dayanıyor. Bu kadar uzun dayandığına göre hileli ve sağlıksız olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. - ADANA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Fırıncılar Gdo'dan Habersiz, Halk Tedirgin - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Pendik'te Bebeğini Atan Kadın ve Erkek Arkadaşı Gözaltına Alındı
  14:52 Pendik'te Bebeğini Atan Kadın ve Erkek Arkadaşı Gözaltına Alındı

  İstanbul Pendik'te yeni doğan bebeğini birinci kattan attığı iddia edilen kadın ile erkek arkadaşı polis tarafından gözaltına alındı. Bebek, terk edilmiş halde bulunmuş ve yüksekten atılma sonucu yaralanmıştı. Kadının hamile olduğunu ailesinden gizlediği tespit edildi. Bebeğin annesi ve erkek arkadaşı, 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Bebeğin tedavisi ise devam ediyor ve hayati tehlikesi bulunuyor.

 • Kilis'te Mübeccel-Suphi Yavaşça Sosyal Bilimler Lisesi'nde deprem tatbikatı yapıldı
  14:51 Kilis'te Mübeccel-Suphi Yavaşça Sosyal Bilimler Lisesi'nde deprem tatbikatı yapıldı

  Kilis'te Mübeccel-Suphi Yavaşça Sosyal Bilimler Lisesi'nde deprem anı ve tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. AFAD tarafından düzenlenen deprem haftası etkinlikleri kapsamında yapılan tatbikatta öğrencilere deprem eğitimi verildi. Müdür Fatih Menceroğlu, depremlerin sık yaşandığı coğrafyada öğrencilerin ve velilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 • Ankara'da Silahlı Saldırıda Ölen Kadın ve Oğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı
  14:50 Ankara'da Silahlı Saldırıda Ölen Kadın ve Oğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

  Ankara'nın Mamak ilçesinde yaşanan olayda, 77 yaşındaki Metin Çimen tarafından silahlı saldırı sonucu öldürülen eşi Sabiha Çimen ve oğlu Sinan Çimen'in cenazeleri, Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi.

 • Samsun'da Özel Yeteneklileri Fark Edelim Projesi Açıldı
  14:50 Samsun'da Özel Yeteneklileri Fark Edelim Projesi Açıldı

  Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen 'İki Kere Özel Öğrenciler, Öğrenme Dezavantajı Olan Özel Yeteneklileri Fark Edelim' projesinin açılışı yapıldı. Proje, üstün zekalı ancak bir alanda yetersizlik gösteren öğrencilerin özel eğitime ihtiyaçlarının farkındalığını artırmayı hedefliyor. Proje kapsamında farkındalık eğitimi programları hazırlanacak, dijital içerik geliştirilecek ve e-öğrenme platformu kurulacak.

 • Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk göreve başladı
  14:49 Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk göreve başladı

  Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevine yeni atanan Birdal Öztürk, 2019'dan bu yana görevi yürüten Abdurrahman Şahin'den görevi devraldı. Şahin, Öztürk'e başarılar dilerken, kurum personeli, yurt müdürleri ve antrenörlerle vedalaştı.

 • Isparta'da Deprem Tatbikatı Gerçekleştirildi
  14:48 Isparta'da Deprem Tatbikatı Gerçekleştirildi

  Isparta'da 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yıkım çalışmaları devam eden okulda deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta, senaryo gereği enkaz altında ve okulda mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı.

 • Kırklareli'nde 5 yıl 5 ay hapis cezası bulunan hükümlü yakalandı
  14:48 Kırklareli'nde 5 yıl 5 ay hapis cezası bulunan hükümlü yakalandı

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Nadırlı köyünde uyuşturucu suçundan 5 yıl 5 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan bir hükümlü jandarma ekiplerince yakalandı. Yakalanan hükümlü, işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevine teslim edildi.


Advertisement