Google'dan Ucuz Telefon - Son Dakika
Güncel

Google'dan Ucuz Telefon

Google\'dan Ucuz Telefon

Google, San Francisco'da başlayan I/O Geliştiriciler Konferansı'nda yeni ürünlerini tanıttı.

26.06.2014 11:09

Google'ın her yıl düzenlediği I/O Geliştiriciler Konferansı birçok yeniliğin sunulduğu etkinlikle başladı. İş ve eğlence alanındaki birçok yeni uygulamasını tanıtan Google, aynı zamanda Android TV ile eğlence sektörüne de adım attı.ÖZETLE

Google I/O konferansı başladı

Chromecast'e birçok yenilik geldi

Android TV ve Auto tanıtıldı

Google etkinliği, internetin doğallığının korunmasını savunan protestocuların gösterileriyle başladı. Twitter'da #occupygoogle hashtag'iyle eylem başlatan ve Occupy Google sitesiyle seslerini duyurmaya çalışan protestocular, etkinliğin gerçekleştirildiği salonda da konuşmaları yer yer böldü.

Google, her zamanki gibi yeni uygulama ve içeriklerin ön plana çıktığı etkinlikte birçok yenilik duyurdu.

Android tasarımı ve düşük bütçeli cihazlar

Google'ın Android birimi başkanı Pichai, Android One adlı gelişmekte olan piyasalar için donanım ve yazılımı bir araya getiren projeyi anlattı. bahsetti. Pichai, Micromax telefonunu örnek verirken, Hindistan piyasasına sunulacak 4.5 inç ekran ve çift SIM kartlı telefonun 100 dolardan ucuz olacağını söyledi.

Pichai, konuşmasında Android'in başarısını överken, işletim sisteminin küresel nakliyat piyasasını ele geçirdiğini söyledi. Android'in 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olduğunu söyleyen Pichai, bir gün içinde 20 milyar metin mesajı ve 93 milyon selfie gönderildiğini belirtti. Pichai, kullanıcıların telefonlarını günde 100 milyar defa kontrol ettiklerini belirtti.

Pichai, iki yıl önce yüzde 39 olan Android tabanlı tablet nakliyatının, bugün  küresel piyasanın yüzde 62'sine sahip olduğunu söyledi.

Daha hassas dokunmatik ekran

Google tasarım birimi başkan yardımcısı Matias Duarte, Android tablet ve telefonlar için 'materyal tasarımından' bahsetti. Duarte, daha enerjik ve renkli olacak cihazların dokunmatik ekranlarının da daha hassas olacağını ifade etti. L Developer Preview ile geliştiricilere tablet, telefon ve saat ekranı için tasarım imkanı veren Google, ekrandaki nesnlerin göze hoş gelen bir şekilde akacağı bir tasarım sunulacağını belirtti.

Veri analizinde büyük gelişim

Etkinlikte ilk olarak, kullanıcıların uygulamalarında kullanabilecekleri çok büyük miktarda veriyi analiz eden Cloud Dataflow tanıtıldı. Yapılan sunumda, Dünya Kupası hakkındaki milyonlarca tweet'in analizi gösterildi. Cloud Dataflow, geliştiricilerin hızlıca geliştirdiği kodlara göre istenen analizi yaparak hemen sonuçları gösterdi. Yapılan hesaplamada, Dünya Kupası'nda yer alan takımların her birine düşen ortalama tweet hesaplandı.

Android biriminin başına geçen Sundar Pichai, Android cihazların ev ve iş uygulamalarını bir araya getirmesi için Android L hizmetinin kullanılacağını açıkladı. Pichai, Android L ile sadece bir mobil cihaz kullanılarak ev ve iş uygulamalarının kullanılabileceğini belirtirken, Samsung'un Knox güvenlik hizmeti sayesinde iş ve bireysel verilerin birbirlerinden tamamen ayrı tutulacağını söyledi. Android cihazlar, sunumlar için Slide uygulamasının yanı sıra ek düzenleme uygulamaları içerecek.

Android L arayüzüne ait bir örnek.

Chromebook'ta mobil uygulamalar standart olacak

Pichai, Google'ın düşük bütçeli dizüstü bilgisayarlarının Chrome işletim sistemi içereceğini belirtti. Android akıllı telefonlarla daha yakın çalışacak olan Chromebook, telefonlara gelen mesajları gösterebilecek. Dahası, mobil cihazların batarya göstergesi de dizüstü ekranında yer alacak.

Chromebook serisi, aynı zamanda Evernote, Vine ve Flipnote gibi uygulamaları standart olarak bulunduracak. Pichai, Chromebook örneğindeki amaçlarının Android ve Chrome'u daha yakın etkileşim içine sokmak olduğunu söyledi.

Android L arayüzüne ait bir örnek.

Chromecast'e güncelleme

Google, Android cihazların TV ile senkronizasyonunu sağlayan Chromecasy'e yenilikler geldiğini duyurdu. 10 bin Chromecast uygulaması için altı bin geliştiricinin emek verdiğine dikkat çeken Google, Web videolarının TV'ye aktarılmasını sağlayan hizmette artık bir Apps sayfası olacağını belirtti. Apps, Chromecast'teki hizmetlerin kolayca bulunmasını sağlayacak, aynı zamanda Wi-Fi bağlantısı olmadan bulut aracılığıyla Chromecast cihazlarının bağlantısını sağlayacak.

Chromecast'e eklenen Backdrop adlı içerik, TV'ler için ekran koruyucusu özelliği gösteren bir ekran görüntüsü tasarlanmasına imkan verecek. Kullanıcılar kendi fotoğraflarından, eğlence dünyasından veya hava durumundan görüntüler seçebilecek.

Ayrıca, sesli komut ile akıllı telefonun kamerasını kullanan kullanıcılar, görüntülerini TV'ye aktarabilecek.

Android TV resmen açıklandı

Google'ın I/O etkinliğinde en çok ilgi çeken  yenilik, Android TV oldu. Birimin başındaki isim Dave Burke, hizmetin Google kullanıcıları için bir eğlence merkezi görevini üstleneceğini ifade etti.

Burke, televizyonların video araması yapma, video akışını kontrol etme ve video oyun kontrolü gibi komutların yapılabilmesi için mobil cihazlarla uyumlu olmasını sağlayacak uygulamalar hazırlandığını belirtti. Dahası, TV'ler akıllı saatlerle kontrol edilebilecek.

Google, akıllı televizyon uygulamaları ve içerikleri konusunda Sharp, Sony, Asus ve Razer firmalarının yardımını aldıklarını belirtirken, Samsung Galaxy Gear saatiyle TV'lerin nasıl kontrol edilebileceğini gösterdi.

Amaçlarının akıllı telefonlar ve tabletlerin sahip olduğu eğlence içeriğini TV'lere kazandırmak olduğunu söyleyen Burke, Android TV'deki arayüzün Google cihazlarındaki tasarımla aynı olduğunu belirtirken, aramaların sesli komutla yapılabildiğini söyledi. Burke, tanıtım esnasında 'Breaking Bad' komutunu verdiğinde, dizi hakkındaki bilgiler, oyuncu kadrosu, YouTube videoları ve benzer konudaki diziler belirdi.

Android Auto da yenilikler arasında

Otomotiv teknolojisine de resmen adım atan Google, sürücüsüz araçlarının ardından Android Auto yazılımını sundu. Otomobiller için bir işletim sistemi olarak beliren uygulama, ürün müdürü Andy Brenner tarafından tanıtıldı.

Brenner, demo olarak hazırlanan kokpitte, akıllı telefonunu taktığı anda Android Auto'nun navigasyon sistemine nasıl bağlandığını gösterdi. Akıllı saat ve telefonlarla aynı arayüzü kullanan Android Auto, sürücüye müziği sesiyle veya direksiyon hareketiyle kontrol etme şansı verirken, Google Maps'in navigasyon sistemiyle tam entegresini sağlıyor.

Sürücüler, Android Auto sayesinde direksiyon başında sesli mesaj gönderme şansına da sahip olacak. Google, Auto için geliştirici kiti sunacağını açıklarken, sistem Spotify, Pandora ve PocketCast gibi uygulamalarla uyumlu olacak.

Akıllı saatler Google Play'e geliyor

Google, Android kullanan elektronik üreticileriyle olan işbirliği kapsamında, birçok markanın akıllı saatlerinin Google Play'de satışa sunulacağını duyurdu. Android mühendislik direktörü David Singleton, Samsung Gear Live ve LG G Watch'un bir gün içinde satışa sunulacağını, Motorola 360'ın ise yazın satışa çıkacağını belirtti.

Allthecooks hizmetinden bahseden Singleton, kullanıcıların yemek tariflerini akıllı saatlerinde görebileceklerini ve içeriklerden pişirme talimatlarına kadar tüm bilgileri akıllı telefon ekranından takip edebileceklerini söyledi. Singleton, tüm Android tabanlı saatlerin su geçirmeyeceğini de not düştü.

Singleton, akıllı saat ekranın her yönde parmağın kaydırılmasıyla bilgi akışı sağlanabileceğini, aynı zamanda sesli komutların da desteklendiğini belirtti. Kullanıcılar, sesli komut ile akıllı saatlerinde arama yapabilecek, not alabilecek ve SMS atabilecek. Aynı zamanda saatlerde 'Rahatsız etme' içeriği de bulunacak.

Singleton, akıllı saatlerde Pinterest gibi uygulamaların yer alacağını ve Google Maps ile özellikle konum belirtmede entegre halde çalışacaklarını söyledi.

Singleton, Android saat kullanıcılarının günde ortalama 125 defa saatlerini kontrol ettiklerine dikkat çekerek, 'sizleri her zaman etkileşimde olduğunuz insanlarla bir arada tutacağız' ifadesini kullandı.

Google güvenlik dersine de çalıştı

Singleton'ın ardından yeninden sahneye gelen Pichai, kötü amaçlı yazılım kontrolünün geliştiğini ve kullanıcıların Google Play aracılığıyla düzenli olarak güvenlik açıklarını kapatacak yamaları takip edebileceklerini söyledi. Mobil cihazların çalınması veya kaybolması halinde, fabrika ayarlarına döndürme imkanı da bulunacak.

Daha uzun ömürlü batarya

Sahne alan isimler arasında yer alan Android mühendislerinden David Burke, Android cihazların daha uzun batarya ömrü olacağını ve Battery Saver içeriğinin enerji tasarrufu için kullanılmayan uygulamaları kapatacağını belirtti.

İnteraktif içeriklerin güçleneceği belirten Burke, geliştiricilerin yeni animasyonlar ve gerçek zamanlı gölgelerle 3D görüntülere erişimi olacağını söyledi. Bağlantı sayfasında fotoğraflar daha büyük olacakken, arayüz daha fazla renk içerecek. Çağrılar ve isimler arasında geçiş hızlanırken, Uyarılar ekranında interaktif erişim tuşu yer alacak.

Sesli kilit açma

Ürün yönetimi direktörü Avni Shah, uygulamaların arama sonuçlarının sıralanacağı App Indexing hizmetini tanıttı. Kısaca, Google Maps üzerinde bir yer aradığınızda, sonuçlar bir liste halinde ekranda belirecek.

Mobil web tecrübesine değinen Shah, Google Now gibi kartlar kullanan hizmetin Arama hizmetinde kullanılabileceğini belirtti. Shah, kullanıcıların ses kayıtları, konum ve diğer içerikleri kullanarak kolayca telefon kilidini de kaldırabileceklerini söyledi.

Kaynak: Aljazeera

Son Dakika Güncel Google'dan Ucuz Telefon - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement