Hürrem Sultan Balesi İzleyenleri Büyüledi - Son Dakika
Güncel

Hürrem Sultan Balesi İzleyenleri Büyüledi

Hürrem Sultan Balesi İzleyenleri Büyüledi

– Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), 3 yıl önce yaşamını yitiren Devlet Sanatçısı ve kompozitör Nevit Kodallı'nın 2 perdelik 'Hürrem Sultan Balesi' eserini sahneledi.

18.02.2012 21:50

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), 3 yıl önce yaşamını yitiren Devlet Sanatçısı ve kompozitör Nevit Kodallı'nın 2 perdelik 'Hürrem Sultan Balesi' eserini sahneledi.

MDOB, Hürrem Sultan Balesi'ni Mersin Kültür Merkezi'nde sanat severlerle buluşturdu. Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan arasında yaşanan aşk ve Osmanlı Sarayı'ndaki entrikaları konu alan eserin, librettosu ve koreografisi Oytun Turfanda tarafından kaleme alındı. Deniz Olgay Yamanus'un sahneye koyduğu eserde Kanuni'yi Ender Öçdemir, Hürrem Sultan'ı ise Özlem Şenormanlılar canlandırdı. Eserin orkestra şefliğini, Nevit Kodallı'nın oğlu Murat Kodallı yaparken dekor tasarımını Seyhan Atamer, ışık tasarımını Tarı Deniz, köstüm tasarımını da Serdar Başbuğ üstlendi.

Yaklaşık 2 saat süren babasının eserini yöneten Şef Murat Kodallı, Hürrem Sultan Balesi eserinin 1976 yılında yazıldığını ifade ederek, "Eseri babam yazdığı için büyük bir yükümlülük getiriyor, ama büyük bir alışkanlık kazandım. Mersin ve dışında yıllarca eserin orkestra şefliğini yaptığım için bu yükümlülük artık benimsenmiş oldu. Babamın eseri ile hemşehrilerinin karşısında, kendi memleketimde olmak beni de mutlu etti" dedi. - Mersin

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hürrem Sultan Balesi İzleyenleri Büyüledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement