İçişleri Bakanı Güler, Mardin'de Açıklaması - Son Dakika
Güncel

İçişleri Bakanı Güler, Mardin'de Açıklaması

İçişleri Bakanı Güler, Mardin\'de Açıklaması

"(Suriye sınırına istinat duvarı örülmesi) Örülen duvar falan yok. Böyle speküle edilen bir takım iddialar var. Orada yapılan duvar bir mayınlı alandan vatandaşların can ve mal güvenliğini korum...

17.10.2013 18:37

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriye sınırına istinat duvarı örülmesiyle ilgili "Örülen duvar falan yok. Böyle speküle edilen bir takım iddialar var. Orada yapılan duvar bir mayınlı alandan vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik bir duvardır" dedi.

Bakan Güler, Mardin'in Dargeçit, Midyat ve Ömerli ilçelerini ziyaret ederek partililer ve vatandaşlarla bayramlaştı. Dargeçit'te AK Parti ilçe parti binasından vatandaşların bayramını kutlayan Güler, çözüm süreci ile oluşan huzur ortamının devam etmesini istediklerini, bunun kıymetinin bilinmesini gerektiğini belirtti.

Midyat ilçesinde de parti binasında partililerle görüşen Güler, bir gazetecinin Süryanilerin asker ve polis olamadığına ilişkin soruya, "Süryani kardeşlerimiz azınlık değildir. Onlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin eşit vatandaşlarıdır. Azınlıklar da bizim vatandaşlarımızdır. Onlar da Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşlarının yararlandıkları bütün haklardan yararlanırlar, polis de subay da olurlar. Bunun önünde hiçbir engel yok. Önce talep olacak, sonra kanuni şartlar uyacak. Memnuniyetle onlar o görevi yürütebilirler" diye konuştu.

Demokratikleşme paketiyle ilgili soruya Güler, paketin ülkenin her kesimi kucaklayan, demokratik standartları yükselten bir paket olduğunu söyledi.

Mor Gabriel Manastırı'nın vakfa iadesi ile ilgili vatandaşların büyük bir memnuniyet hissettiklerini belirten Güler, "Türkiye Cumhuriyeti devleti alicenap bir devlettir. Kimsenin hakkı bu devletin üzerinde kalmaz. Şimdiye kadar yaklaşık 2,5 katrilyona varan bir mülkü vakıflar olarak iade etti devletimiz. Bu alanda da hiçbir sıkıntı yok. Biz normalleşmeden yanayız" dedi.

Suriye sınırına istinat duvarı örülmesiyle ilgili soru üzerine Güler, şöyle konuştu:

"Örülen duvar falan yok. Böyle speküle edilen bir takım iddialar var. Orada yapılan duvar bir mayınlı alandan vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik bir duvardır. Hiç kimsenin bir duvar çektiği yoktur. Konu yanlış olarak intikal ettiriliyor. Şovvari hareketler ile de farklı bir algı yaratılmaya çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti orada ne yaptığını çok iyi biliyor. Biz bu konunun takipçisiyiz. Burada vatandaşa sıkıntı olacak, Suriye ile aramıza duvar örülecek diye bir şey yoktur. Suriye ile arada duvar mı? olur. 911 kilometrelik bir sınırda duvarla başa mı çıkılır? Buna çocuk mu inanır bilemiyorum. Bu konuda şikayet edenlerin farklı bir takım algılar yaratmaya çalıştıklarını biliyorum."

Güler, ayrıca Torba Kanunu ile muhtar ve geçici köy korucularının haklarının iyileştirildiğini de sözlerine ekledi.

Güler daha sonra, Midyat ilçesine bağlı Yolbaşı, Acırlı, Gelinkaya, Söğütlü, Çavuşlu ve Şenköy beldeleri ile Ömerli ilçesini ziyaret ederek vatandaşların bayramını kutladı ve çözüm sürecinin önemini anlattı. - Diyarbakır

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İçişleri Bakanı Güler, Mardin'de Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement