Ilgaz Tüneli Nereden Nereye Olacak? - Son Dakika
Güncel

Ilgaz Tüneli Nereden Nereye Olacak?

Ilgaz Tüneli nereden nereye olacak? Ilgaz Tüneli bugün açıldı. Ilgaz Tüneli'nin nereden nereye olacağı merak ediliyor. Ilgaz Tüneli ile ilgili bilmeniz gerekenler haberimizde.

26.12.2016 14:46  Güncelleme: 15:06

Ilgaz Tüneli nereden nereye olacak sorusunun cevabı merak ediliyor. Ilgaz Tüneli bugün açıldı. Kış aylarında sürücülerin güçlükle katettiği Ilgaz Dağı'na inşa edilen "Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli" 35 dakikalık mesafeyi 8 dakikaya düşürecek. Ilgaz Tüneli Kastamonu ile Çankırı arasındaki Ilgaz Dağı yolunu 5,4 kilometre kısaltacak. Sürücüler 35 dakikalık mesafeyi 8 dakikada geçecek.Kış aylarında sürücülerin zor anlar yaşamasına neden olan Ilgaz Dağı'na inşa edilen "Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli", bugün hizmete girecek. Açılışına, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla tünelin hizmete girmesiyle, hem sürücülerin hem de turizmcilerin ve bölgedeki esnafın yüzü gülecek.

ILGAZ TÜNELİ NEREDEN NEREYE OLACAK?

Ilgaz Tüneli bugün açıldı. Ilgaz Tüneli nereden nereye olacak sorusunun cevabı merak ediliyor. İç Anadolu'yu Batı Karadeniz'e bağlayacak tünel için 2012'de vurulan ilk kazmanın ardından onlarca çalışan, yer altında yüzlerce metre yol katederek bin 875 metre yüksekliğindeki Ilgaz Dağı'nı adeta dize getirdi. Giriş ve çıkışları "köpek balığı ağzı" şeklinde projelendirilen, biri 5 bin 370, diğeri ise 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşan tünelle, özellikle kış aylarında trafik kazalarıyla gündeme gelen Ilgaz Dağı'nda ulaşımın daha hızlı ve güvenli sağlanması amaçlanıyor. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli, Kastamonu-Ankara arasındaki ulaşımı 1.5 saate kadar da düşürecek.

TRAFİĞE AÇIK EN UZUN TÜNEL OLACAK

Ilgaz Tüneli en uzun tünel olacak. Ilgaz Tünel'i açıldıktan sonra 16,8 kilometre olan Ilgaz Dağı yolunun uzunluğu 5,4 kilometre kısalarak, 11,4 kilometreye inecek. Yolda herhangi bir sıkıntı olmadığında yaklaşık 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı yolunu geçiş süresi, 8 dakikaya düşecek. Projesi hazırlanmış tüneller arasında 3. sırada olan tünel, kullanılmaya başlandığında, "trafiğe açık en uzun tünel" unvanını alacak. Tünelle ortalama seyahat süresinde yıllık 345 bin 655 saat, akaryakıt tüketiminde de 8 milyon 300 bin litre tasarruf sağlanması bekleniyor. Getirileri sadece bunlarla sınırlı kalmayan tünelin ekonomiye katkısının ise 38 milyon 200 bin lira olacağı tahmin ediliyor.

SÜRÜCÜLERİ "KÖPEKBALIĞI AĞZI" KARŞILAYACAK

Faaliyete geçmesiyle Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntem, tünelin girişinde sürücüleri karşılayacak. Araçlar, "köpek balığı ağzına" benzetilen giriş ve çıkışlardan tüneli kullanacak. Bölgedeki sanayi kuruluşlarına da katkı sağlayacak tünel, özellikle İç Anadolu bölgesindeki fabrikaların ürünlerini Karadeniz'e ulaştırmasını, İnebolu Limanı'na getirilen ürünlerin de iç bölgelere daha kolay taşınmasını sağlayacak.Ilgaz Tüneli Nereden Nereye Olacak?

Son Dakika Güncel Ilgaz Tüneli Nereden Nereye Olacak? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement