İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu - Son Dakika
Güncel

İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu

İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu

Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde genç bir kuklacı olan Berkant Demir, İpek Yolu üzerinde gerçekleşen kültürel alışverişin, halklar ve uluslar arasında güçlü bağlar kurduğunu vurguladı. Karagöz oyununun toplumsal olaylara ışık tuttuğunu ve insanları eğlendirerek eğitmeyi amaçladığını belirten Demir, oyunun hala popülerliğini koruduğunu söyledi.

02.03.2024 15:51  Güncelleme: 15:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ÇEKİM TARİHİ: 28 Şubat 2024

1. Gölge oyununundan çeşitli görüntüler

3. Gölge oyununundan çeşitli görüntüler

5. Gölge oyununundan çeşitli görüntüler

7. İzleyicilerin çeşitli görüntüleri

8. SES 4 (Türkçe): BERKANT DEMİR, Kuklacı

Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde genç bir kuklacı olan Berkant Demir, "İpek Yolu deyince herkesin aklına ticaret geliyor. Ama bu yol üzerinde alışveriş sadece mallarla sınırlı değil, kültürü de kapsıyor" dedi.

Karagöz kuklacısı olan Demir, yüzyıllar boyunca İpek Yolu boyunca gerçekleşen kültürel alışverişin, halklar ve uluslar arasında, özellikle de Çinliler ile Türkler arasında güçlü bağlar kurduğunu vurguladı.

"İpek Yolu denince herkesin aklına ticaret geliyor. Ticaret dediğimiz zaman sadece maddi bir ticaret değil, kültürler arası alışveriş de söz konusu oluyor.

Günümüzde bu oyunun az çok kimlere yayıldığı aslında çok bariz. Osmanlı döneminde, Osmanlılar'la Çinliler arasında, İpek Yolu üzerindeki daha bir çok ülkede bu kültürel alışveriş yapıldı."

"Osmanlı dönemine bakacak olursak, Karagöz ve Hacivat olarak da adlandırabileceğimiz bu ortaoyunu, İpek Yolu üzerindeki birçok ülkede bulunuyor."

Oyundaki iki baş karakterden biri olan Karagöz, alt sınıftan geliyor ve kaba tavırlarıyla tanınıyor. Diğer karakter Hacivat ise, Karagöz ile hararetli tartışmalara giren, kibar ve eğitimli bir kişi. Efsaneye göre, karakterlerin gerçek kişiler olduğuna inanılıyor, ancak bunu kanıtlayacak tarihi bir kayıt bulunmuyor.

Toplumsal olaylardan, günlük yaşamdan, siyasi meselelerden ve romantik masallardan esinlenen Karagöz oyununun dönemin siyasi ve toplumsal olaylarına ışık tutmanın yanı sıra halkın eleştirilerini de yansıttığını belirten Demir, oyunun öncelikli amacının insanları eğlendirerek eğitmek olduğunu söyledi.

"Eski dönemlerde daha çok Ramazan ayında icra ediliyordu, fakat daha sonra genele yayıldı. Her dönem her yerde oynatılabilir hale geldi. Ama asıl amaç şuydu: insanları eğitmek."

SES 4 (Türkçe): BERKANT DEMİR, Kuklacı:

"Karagöz, bugün hala canlılığını koruyor. İnsanların geçmişleriyle bağlantı kurmalarını sağlıyor, Onlara geçmişi yansıtıyor. Bu yüzden bu dönemde de hala popülerliğini koruyor."

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Ankara'dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua

Son Dakika Güncel İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne Havsa'da 13 yabancı uyruklu yakalandı
  13:43 Edirne Havsa'da 13 yabancı uyruklu yakalandı

  Edirne'nin Havsa ilçesinde yapılan denetimlerde, yasa dışı yollarla yurda giren 13 yabancı uyruklu yakalandı. Araç sürücüsü gözaltına alınırken, düzensiz göçmenler İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

 • İslahiye'de Bezelye Hasadı Başladı
  13:38 İslahiye'de Bezelye Hasadı Başladı

  İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucunda 10 bin dönümde ekilen bezelyenin hasadının gerçekleştirildiğini açıkladı. İlçede dönüm başına 1000 ila 1200 kilogram rekolte bekleniyor. Bezelye üretimi alanı ise 2022'de 3 bin dönümken bu yıl 10 bin dönüme ulaştı. Ürünler Türkiye'nin birçok vilayetine tüccarlar aracılığıyla gönderiliyor.

 • Gazeteci Yazar Mehmet Topal'ın vefatının birinci yılında anma programı düzenlendi
  13:38 Gazeteci Yazar Mehmet Topal'ın vefatının birinci yılında anma programı düzenlendi

  Gazeteci Yazar Mehmet Topal, vefatının birinci yıl dönümünde Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen anma programıyla kabri başında anıldı. Programa cemiyet yönetimi, gazeteciler ve Topal'ın ailesi katıldı.

 • 2024 Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali Başladı
  13:36 2024 Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali Başladı

  2024 Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali, Cumartesi gecesi başkentteki Valetta Büyük Limanı'nda başladı. Gökyüzü ve limanı aydınlatan büyüleyici havai fişek gösterisi hem yerel halk hem de turistler tarafından ilgiyle izlendi. Havai fişekler limana demirli teknelerden atıldı. Kıyıda çalan neşeli müzikle uyum içinde patlayan havai fişekler muhteşem renkleri ve tasarımlarıyla göz kamaştırdı. Havai fişekler Malta semalarını Marsaxlokk, Nadur ve Mellieha gibi diğer yerlerde de aydınlatacak ve büyük final ayın son gününde Büyük Liman'da gerçekleşecek. Malta Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen festival bir yandan ülkeye ait geleneği sürdürmeyi diğer yandan turistlere yönelik daha fazla etkinlik sunmayı hedefliyor. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Valetta'dan bildiriyor. (XHTV)

 • Noordwijk'te düzenlenen çiçek geçit töreninden görüntüler
  13:36 Noordwijk'te düzenlenen çiçek geçit töreninden görüntüler

  Hollanda'nın Noordwijk kasabasında her yıl düzenlenen Bollenstreek Çiçek Geçit Töreni, büyük bir katılımla gerçekleşti. Geçit töreninde 14 festival arabası ve 30'dan fazla süslenmiş araç yer aldı. Yüz binlerce izleyicinin katıldığı törende, Çin Kültür Merkezi'nin festival arabası ve rengarenk çiçekler dikkat çekti. Aslan dansları ve davulların ritmik sesi ise festival coşkusunu artırdı.

 • 2023-2024 Üniversiteler Arası Salon Futbolu Bölgesel Lig Grup Müsabakaları Sonuçlandı
  13:33 2023-2024 Üniversiteler Arası Salon Futbolu Bölgesel Lig Grup Müsabakaları Sonuçlandı

  Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2023-2024 öğretim yılı Üniversiteler Arası Salon Futbolu Bölgesel Lig Grup Müsabakaları'nın finali tamamlandı. Dört gün süren müsabakaların ardından dereceye giren takımlara kupaları verildi. Erkekler kategorisinde birincilik Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'ne, kadınlar kategorisinde ise birincilik Kastamonu Üniversitesi'ne gitti. ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, müsabakalarda görev alan tüm sporcuları ve organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

 • Balıkesir Türk Müziği Korosu Otizimli Bireyleri Destekleme Vakfı İle Konser Verdi
  13:32 Balıkesir Türk Müziği Korosu Otizimli Bireyleri Destekleme Vakfı İle Konser Verdi

  Balıkesir Türk Müziği Korosu, Otizimli Bireyleri Destekleme Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirdiği konserde Selahattin Altınbaş'ın eserlerini seslendirdi. Konser, sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı.

 • İstinat duvarı çökmüş 5 katlı bina tahliye edilmişti: Onarım çalışmaları başladı
  13:29 İstinat duvarı çökmüş 5 katlı bina tahliye edilmişti: Onarım çalışmaları başladı

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde sokak ile inşaat temelini ayıran istinat duvarı çökmüş 5 katlı bina ve zemin kattaki fırının tedbirden tahliye edilmişti. İstinat duvarında onarım çalışmaları başladı.


Advertisement