IstanbulArtNews, Nisan Sayısı Bayilerde - Son Dakika
Güncel

IstanbulArtNews, Nisan Sayısı Bayilerde

IstanbulArtNews, Nisan Sayısı Bayilerde

IstanbulArtNews bu ay da dopdolu bir içerikle, tam 212 sayfa.

02.04.2014 09:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

IstanbulArtNews, yeni sayısının kapağında, adına kurulacak müzeye katkı sağlamak amacıyla 10 eseri Beyaz Müzayede'nin 13 Nisan'daki müzayedesinde satışa sunulacak Semiha Berksoy'un kızı, tiyatro dünyamızın önemli isimlerinden Zeliha Berksoy ile yapılmış kapsamlı bir röportaja yer veriyor. Zeliha Berksoy, röportajında hem söz konusu müzayedeyi hem Beyoğlu'nda kurulması planlanan Semiha Berksoy Müzesi'ni hem de bu ay sahneye koyduğu Nazım Hikmet'in ünlü eseri "Kuvayi Milliye"yi anlatıyor. Nisan sayısında, Siyahbant'tan Pelin Başaran'ın sanatın kriz ve sansürle mücadelesini güncel örnekleriyle ele alan yazısı, Zeynep Miraç'ın sanatın kriz zamanlarındaki seyrini ele aldığı detaylı incelemesi, Yenal Bilgici'nin sanat tarihindeki talihsiz kazaları derlendiği 'eğlenceli' araştırması da okurla buluşuyor. Bu yıl 55. sanat yılını kutlayan Mehmet Güleryüz, Nisan ayında iki ayrı sergiye imza atan Selçuk Demirel, INIVA'nın desteğinden yararlanan ilk sanatçı Burak Delier ve daha pek çok sanatçı ile yapılmış söyleşiler de yeni sayıda yer alıyor. Nisan ayının kaçırılmaması gereken sergilerine de yer veren IstanbulArtNews'ta Beral Madra, Ali Akay, Burcu Pelvanoğlu, Cem Erciyes, Süreyya Evren, Fırat Arapoğlu ve Osman Erden'in köşe yazılarını da bulabilirsiniz.

Piyasa'da Türk sanatının ilk koleksiyonerlerinden biri olan Ali Koçman ve efsanevi koleksiyonunu gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yasemin Bay kaleme aldı. Nisan ayında yapılacak müzayedeler de mercek altında: Sotheby's'in, Fine Art Auctions Miami, Antik A.Ş. ve Beyaz Müzayede'nin müzayedelerinde rekor beklentisi doğuran pek çok önemli yapıt yer alacak. Ayrıca Piyasa'da bu aydan itibaren 'Piyasa Ekranı' başlığı altında, güncel sergilerde yer alan eserlerin satış fiyatlarını bulabilirsiniz. Ata Volkan Alp ile yapılmış koleksiyoner röportaj ile birlikte internet üzerinden satış yapan online galeriler ve piyasanın nabzını tutan pek çok haber de yeni sayımızda...

Kalebodur sponsorluğundaki Mimari'nin kapağında bu ay Pelin Özgen'in İsviçreli ünlü mimar Mario Botta ile yaptığı röportaj yer alıyor. Botta bu kapsamlı röportajda mimarlığa bakışını, İstanbul'u, kendisine en yakın bulduğu mimarları ve Zorlu Center projesini anlatıyor. Mimari'de ayrıca Nevzat Sayın ile Ankara Siyah Beyaz Galeri'deki yeni sergisini konuştuk, İtalyan tasarımcı ve mimar Massimo Iosa Ghni ile bir araya geldik.

IstanbulArtNews'un iki ayda bir yayımladığı özel eklerinden biri olan Portre bu kez sanat dünyasının ailelerini mercek altına alıyor. Portre'de Yahşi - Rüya Baraz, Ali - Deniz Artun, Elizabeth - Celine Chalabi, Muzaffer - Gaye Su Akyol, Faruk - Sera Sade'nin de aralarında bulunduğu, aynı aileden sanatla uğraşan iki farklı kuşak bir araya geldi. Ekte yer alan portrelerin tüm çekimlerini Sıtkı Kösemen gerçekleştirdi.

Sahne Sanatları bu sayı 19. İstanbul Tiyatro Festivali'ni merceğine alıyor. Festivalde yer alacak yeni prodüksiyonlardan festivalin eski direktörü Dikmen Gürün ile yeni direktörü Leman Yılmaz'la yapılmış röportaja kadar pek çok haber bulabileceğiniz ekte TÜSAK yasa taslağının son durumunu değerlendiren bir yazı da yer alıyor.

33. İstanbul Film Festivali'ne özel olarak hazırlanmış Film Festivali ise festivalin öne çıkan filmlerini, en çok takip edilen yönetmenlerini, dikkat çeken bölümlerini, Türkiye sinemasının 100. yılına özel olarak yapılmış kapsamlı röportajı ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

IstanbulArtNewsMagazine, Nisan sayısında iki kapakla karşınızda…

Bu ay Ayşegül Dinçkök'ün, Vasıf Kortun ile Türkiye'deki çağdaş sanat piyasasını konuştuğu söyleşide Kortun, güncel sanatın eğlence dünyasıyla ve daha magazinel bir dünyayla yoğun ilişkide olduğunu anlattı. Ardan Özmenoğlu'nun '15' adını verdiği Berkin Elvan portrelerine, Yekta Kopan'ın 'Kaçış Planı'nda Berkin Elvan anısına 'Birbirinizi Seviniz!' yazısı eşlik ediyor.

Alp Ulagay, tekne tasarımlarıyla dikkat çeken endüstriyel tasarımcı Can Yalman'la konuştu. Nisan'daki sinema rüzgarı için Elçin Yahşi, sinefilin not defterini, Müge Turan film festivalinde kaçırılmayacakları kaleme aldı. Rabia Bakıcı Güreli New York Sanat Haftası'nı, Çağdaş Ertuna Art Dubai'yi bizim için izledi. Elif Türkölmez Art Brussels'e gideceklere, Özlem Avcıoğlu ise Milano Tasarım Haftası'na gideceklere önerilerde bulundu. Yenal Bilgici, bütçeye uygun sanat fuarlarını, Aylin Ünal fotoğraf sanatçısı Cemil Batur Gökçeer'in portresini yazdı. Bahar Kader, Moda'da bir semt turuna çıktı, Moda Sahne ekibiyle konuştu. Ali Tufan Koç, son günlerin en popüler yeni mekânı Fenix'i yazdı. Deniz Tokgöz, Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nde izlediğimiz 'Bekaretini Kaybetmenin Yolları' filminin yönetmeni Theresa Shechter ile konuştu. Bu ay 'Koleksiyoner olsaydım' köşesine Dot'un kurucusu, oyuncu ve yönetmen Murat Daltaban konuk oldu. Ayrıca Nisan'da dünyanın dört bir yanından kaçırılmaması gereken sanat etkinlikleri de ajandamızda.
IstanbulArtNews'a yıllık 90.-TL karşılığı abone olabilirsiniz.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel IstanbulArtNews, Nisan Sayısı Bayilerde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kastamonu'da Son 21 Yılda 217 Bin 740 Dekar Tarım Arazisi Sulamaya Açıldı
  17:49 Kastamonu'da Son 21 Yılda 217 Bin 740 Dekar Tarım Arazisi Sulamaya Açıldı

  DSİ tarafından yapılan açıklamaya göre, Kastamonu'da son 21 yılda inşa edilen sulama tesisleri ile 217 bin 740 dekar tarım arazisi sulamaya açıldı. Ayrıca, yapılan yatırımlarla 9 baraj ve 2 gölet inşa edilerek 119,68 milyon metreküp su depolama hacmine ulaşıldı. Kastamonu'da taşkın riskini azaltmak için tamamlanan 80 taşkın koruma tesisi ile şehir merkezi, yerleşim yerleri ve arazilerin taşkın kontrolü sağlandı. Ayrıca, Kastamonu'da 86 bin 710 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldı ve 13 HES tesisi ile yıllık 327,38 gigawatt enerji üretimi sağlandı.

 • Çin'in yeni yüksek hızlı treni CR450 saatte 400 km hıza ulaşacak
  17:49 Çin'in yeni yüksek hızlı treni CR450 saatte 400 km hıza ulaşacak

  Çin Devlet Demiryolları Grubu, CR450 inovasyon projesinin ilerlediğini ve bu yılın sonunda prototipin montaj hattından çıkacağını duyurdu. CR450, şu anda hizmette olan CR400 Fuxing trenlerinden daha hızlı olacak ve yüzde 12 daha hafif, yüzde 20 daha az enerji tüketiyor. Ayrıca, proje altyapıda teknolojik inovasyonu da içeriyor. Çin, halkın talebini karşılamak için dünyanın en büyük yüksek hızlı demiryolu ağını inşa etti ve Fuxing trenleri ülke genelinde 31 eyalet düzeyinde faaliyet gösteriyor.

 • Diyarbakır Müzesi'nde öğrencilere Hacivat ve Karagöz gösterisi
  17:48 Diyarbakır Müzesi'nde öğrencilere Hacivat ve Karagöz gösterisi

  Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Arkeoloji Müzesi'nde, öğrenciler için 'Hacivat ve Karagöz' gölge oyunu gösterisi sunuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Müzesi ve SICPA Türkiye firmasınca düzenlenen gösteri, öğrencilere tarihi sevdirmek, müze sevgisini aşılamak ve Müzekart'ı tanıtmayı amaçlıyor.

 • Mardin'de 2024 İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
  17:44 Mardin'de 2024 İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

  Mardin'de, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması amacıyla düzenlenen 2024 İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Tuncay Akkoyun başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, kaymakamlar, belediye başkanları ve kurum temsilcileri katıldı. Vali Akkoyun, kentte uygulanan 294 projeden 24'ünün tamamlandığını, 99'unun devam ettiğini ve 171'inin etüt proje aşamasında olduğunu belirtti. Ayrıca, kamu yatırımlarının hızlı ve kaliteli bir şekilde yapılması için koordinasyona önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

 • Turizmde Yeni Trendler ve Geleceğin Turizmcileri Konuşuldu
  17:44 Turizmde Yeni Trendler ve Geleceğin Turizmcileri Konuşuldu

  Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen etkinlikte, gastronomideki yeni trendler ve turizmin geleceği konuşuldu. Programda, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alper Kurnaz ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Vahit Oğuz Kiper öğrencilerle buluştu. Konuşmacılar, dijital gelişmelerin gastronomi alanını nasıl dönüştürdüğünü ve turizmdeki gelecek trendlerini anlattılar. Etkinlik, öğrencilere teknik bilgilerin aktarıldığı ve turizmin geleceğinde önemli noktaların paylaşıldığı bir platform oldu.

 • Bitexen Antalyaspor, Atakaş Hatayspor maçı için hazırlıklarını sürdürdü
  17:43 Bitexen Antalyaspor, Atakaş Hatayspor maçı için hazırlıklarını sürdürdü

  Bitexen Antalyaspor, Trendyol Süper Lig'in 33. haftasında Atakaş Hatayspor ile yapacağı maçın hazırlıklarını sürdürdü. Teknik direktör Sergen Yalçın yönetiminde gerçekleştirilen antrenman, ısınma hareketleri, dar alanda pas çalışması ve çift kale maç ile tamamlandı. Maç, 21 Nisan Pazar günü saat 19.00'da Corendon Airlines Park Antalya Stadı'nda oynanacak.

 • Tiran Belediye Binası Protesto Edildi
  17:43 Tiran Belediye Binası Protesto Edildi

  Arnavutluk'ta yolsuzlukla suçlanan Tiran Belediye Başkanı Erjon Veliaj ve ekibini protesto eden yüzlerce kişi belediye binasını ateşe verdi.

 • Karabük'te yüksekten düşen 2 yaşındaki çocuk tedaviye alındı
  17:38 Karabük'te yüksekten düşen 2 yaşındaki çocuk tedaviye alındı

  Karabük'te Yeşil Mahalle'de oynayan 2 yaşındaki Ömer Ali A, dengesini kaybederek yaklaşık 10 metre yükseklikten düştü. Olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralanan çocuk, ambulansla Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

 • Almus Kaymakamı Emre Çömen, masa tenisi birincisi öğrencileri ziyaret etti
  17:37 Almus Kaymakamı Emre Çömen, masa tenisi birincisi öğrencileri ziyaret etti

  Almus Kaymakamı Emre Çömen, Küçük Kızlar Masa Tenisi İl Birinciliği Yarışması'nda birinci olan Çevreli Şehit Abdullah Eymur Ortaokulu öğrencilerini ziyaret etti. Çömen, öğrencilerle masa tenisi oynayarak hediyeler verdi. Ayrıca, Kaymakam Çömen, Ataköy, Çevreli ve Kınık Belediye Başkanlarını da ziyaret ederek başarılar diledi.


Advertisement