Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor" - Son Dakika
Güncel

Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor"

Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor"

Haber Öykü ALTUNTAŞ - Kamera Güven USTA İstanbul DHAHürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, siyasi istikrarsızlık, çatışma ortamı ve iklim değişikliğinin kitlelere yayılan etkilerine vurgu yaparak, gazeteciliğinin git gide daha önemli bir meslek haline geldiğini söyledi.

24.05.2016 17:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Haber Öykü ALTUNTAŞ - Kamera Güven USTA İstanbul DHA

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, siyasi istikrarsızlık, çatışma ortamı ve iklim değişikliğinin kitlelere yayılan etkilerine vurgu yaparak, gazeteciliğinin git gide daha önemli bir meslek haline geldiğini söyledi.

Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen Gazeteciliği Korumak ve Kriz Ortamlarında Bağımsız Gazeteciliği Desteklemek başlıklı panelde konuşan Vuslat Doğan Sabancı, hükümet, iş liderleri ve sivil toplum örgütlerine, gazetecilerin korunmasına yönelik çabaları artırmaları çağrısı yaptı.

'Günümüzde insanlık en zorlu zamanlarından birini yaşıyor. Medyanın rolü, bu gibi kriz dönemlerinde daha da hayati bir konu haline geliyor diye konuşan Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı, 'sorunların kalbine ulaşmanın doğru ve tarafsız haber yapmaktan geçtiğini belirtti.

'Sahada olan biteni doğru bir şekilde anlatmak, bütün resmi görmek önemli diye vurgulayan Vuslat Doğan Sabancı, alanda çalışan yüzlerce muhabirin çatışma bölgelerinde hayatını kaybettiğine dikkat çekti ve ekledi

'Medyanın bağımsız haber yapma dışında bir rolü daha var. Her toplumda, her konuda kutuplaşmanın odluğu bir dönemde bu, daha da önem kazanıyor. İslamofobi, nefret söylemi ve ayrımcılık, siyaset, toplum ve medyada hızla yayılıyor. Bu gibi söylemler, diyalog yerine monolog yaratıyor ve bizi sorunların çözümünden daha da uzaklaştırıyor.

'Doğan ailesi olarak, ülkemizde bağımsız gazeteciliğe sadık olmayı sürdürüyoruzö diyen Vuslat Doğan Sabancı, 'BM'ye gazetecileri korumaya yönelik gerçekleştirdikleri eylemler ve çabalar için teşekkür ederim... Ancak hükümet, iş liderleri, sivil toplum, hepimizin bu konuda çalışmaya devam etmesi, hepimizin çaba göstermesi gerekiyor diye ekledi.

Medyanın 'farklı seslerin kendilerini ifade edeceği bir alan yaratabilme gücü olduğunu belirten Vuslat Doğan Sabancı, gazeteciliğin ifade özgürlüğünün yanında 'barış, toplumsal harmoni ve uzlaşma ortamına katkıda bulunduğunu söyledi.

Vuslat Doğan Sabancı konuşması sırasında ayrıca, Doğan Haber Ajansı muhabiri Nilüfer Demir'in, dört yaşında cansız bedeni Bodrum kıyılarına vuran Suriyeli Aylan Kurdi'yi görüntülediği fotoğrafını hatırlattı. Aylan'ın bu fotoğraf ile mültecilere yönelik insani krizin de sembolü olduğunu vurgulayan Vuslat Doğan Sabancı, bu fotoğrafın dünyaya, BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 'herkesin onurlu yaşamaya hakkı vardır ifadesini hatırlattığını belirtti.

Vuslat Doğan Sabancı, 'Bu örnek ve daha bir çoğu, basının insani konulardaki önemli rolünü, ayrıca basın ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içinde dünyaya barışı getirmesinin her zamankinden daha fazla gerektiğini gösteriyor dedi.

Panelde konuşmacı olarak yer alan UNESCO Direktörü Irina Bokova da, 'BM olarak görevimiz ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğüne katkıda bulunmak dedi ve ekledi 'İyi yönetişim, hukukun üstünlüğü çok önemli kavramlar; bunları 2030 sürdürülebilir kalkına hedefleri için de mihenk taşı olarak görüyoruz. Çatışma ortamında riskleri azaltmak medya açısından son derece önemli. Kriz sırasında medyanın rolü, bilginin paylaşılmasını sağlıyor ve karar mekanizmalarına etki ediyor.

Son 10 yılda 825 gazeteci, bu sene ise 50 gazetecinin hayatını kaybettiğini söyleyen Bokova, 'Kriz ortamında birçok can kaybediliyor; ancak, yerli gazeteciler en büyük hedef haline geliyor dedi. Bokova, yabancı muhabirlerle karşılaştırıldığında yerel gazetecilerde 14 kat daha fazla ölümler olduğunu ifade etti.

UNESCO Direktörü Bokova, 'Cezasızlık durumu daha kötüleşiyor. 10 vakadan 9'unda gazetecilerin ölümünden sorumlu olanlar hiçbir zaman cezalandırılmıyor dedi. Bokova ayrıca, 'Bütün taraflar, gazetecilerin güvenliği ve cezasızlık konusunda harekete geçirilen eylem planını desteklemeye davet ediyorum diye çağrı yaparak, daha derinlemesine bilgi paylaşımının faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Galatasaray ve Fenerbahçe Zirvede Puan Farkını Açtı
  22:34 Galatasaray ve Fenerbahçe Zirvede Puan Farkını Açtı

  Trendyol Süper Lig'de 32. hafta tamamlandı. Galatasaray ve Fenerbahçe, galibiyet serilerini sürdürerek zirvede puan farkını açtı. Ligde oynanan 10 maçta toplam 27 gol atıldı. Galatasaray son 13 lig maçında 3 puanla ayrılırken, yenilmezlik serisi 20 maça çıktı. Fenerbahçe ise üst üste 7. galibiyetini elde etti ve son 21 maçta kaybetmedi. Lider Galatasaray 87 puanla haftayı kapattı, Fenerbahçe ise 85 puana ulaştı.

 • Elazığ'da trafik kazası: 6 yaralı
  22:33 Elazığ'da trafik kazası: 6 yaralı

  Elazığ'da meydana gelen trafik kazasında 2'si ağır 4 kişi yaralandı. Kaza, Malatya Caddesi Trafo Kavşağı'nda meydana geldi. Z.R. idaresindeki otomobil, kırmızı ışıkta bekleyen D.K. yönetimindeki otomobile çarptı. Yaralılar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Polis ekipleri olay yerinde inceleme yaptı.

 • Manisa'da bıçaklı kavga: 2 kişi ve bir mahalle bekçisi yaralandı
  22:31 Manisa'da bıçaklı kavga: 2 kişi ve bir mahalle bekçisi yaralandı

  Manisa'nın Yunusemre ilçesinde Barbaros Mahallesi'nde çıkan bıçaklı kavgada 2 kişi ve kavgaya müdahale etmeye çalışan bir mahalle bekçisi yaralandı. Şüpheli tutuklandı ve yaralılar hastaneye kaldırıldı.


Advertisement