Nevit Kodallı Mersin'de Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika
Güncel

Nevit Kodallı Mersin'de Mezarı Başında Anıldı

Nevit Kodallı Mersin\'de Mezarı Başında Anıldı

Devlet Sanatçısı Kompozitör Prof. Dr. Nevit Kodallı ölümünün 5'inci yıl dönümünde Mersin'deki mezarının başında marş ve şarkılarla anıldı.

31.08.2014 17:59  Güncelleme: 14:37

Türk operasına Atatürk Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı, Van Gogh, Gılgamış Destanı, Hürrem Sultan gibi önemli eserler kazandıran Devlet Sanatçısı Kompozitör Prof. Dr. Nevit Kodallı ölümünün 5'inci yıl dönümünde Mersin'deki mezarının başında marş ve şarkılarla anıldı.

2009 yılında 85 yaşında yaşamını yitiren 2 çocuk babası Prof. Dr. Nevit Kodallı için, memleketi Mersin'deki Şehir Mezarlığı'nda anma töreni düzenlendi. Anmaya, Kodallı'nın kentte çok sesli müziği yaymak için kurduğu Polifonik Korolar Derneği Başkanı Selma Yağcı ile üyeler katıldı. Yağcı ve beraberindekiler önce, merhum Kodallı'nın mezarına çiçekler bıraktı. Ardından da dualar okuyup, Kodallı'nın bestelediği marş ve şarkılardan bazılarının seslendirerek andı.

Polifonik Korolar Derneği Başkanı Selma Yağcı, "Çünkü o, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Atatürk'ün kurduğu Musiki Muallim Mektebi'nin etkisinde kalarak Necip Fazıl Akses tarafından yetiştirilmiş biriydi. Cumhuriyet'in önemli değerlerinden birini kaybetmenin, yokluğunun acısını yaşıyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Nevit Kodallı Mersin'de Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement