Rabia Aydın Davası Yine Ertelendi - Son Dakika
Güncel

Rabia Aydın Davası Yine Ertelendi

Rabia Aydın Davası Yine Ertelendi

Balıkesir'de boşanma davası açıp, evi terk eden eşi 25 yaşındaki Rabia Aydın'ı dönmeye ikna eden, ancak yolda aralarında çıkan tartışmada 2 çocuğu ve bir arkadaşının gözü önünde bıçaklayıp, otomobilden atarak öldürdüğü iddiasıyla 30 yaşındaki Yaşar Aydın'ın, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 3'üncü duruşması bugün yapıldı.

07.03.2016 18:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir'de boşanma davası açıp, evi terk eden eşi 25 yaşındaki Rabia Aydın'ı dönmeye ikna eden, ancak yolda aralarında çıkan tartışmada 2 çocuğu ve bir arkadaşının gözü önünde bıçaklayıp, otomobilden atarak öldürdüğü iddiasıyla 30 yaşındaki Yaşar Aydın'ın, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 3'üncü duruşması bugün yapıldı. Aydın'ın avukatlarının istediği akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin raporun gelmemesi nedeniyle dava, 2 Mayıs'a ertelendi.

Balıkesir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 2'nci duruşmada 'kasten adam öldürmek' suçlamasıyla tutuklu yargılanan Yaşar Aydın ile 'yardım ve yataklık' suçlamasıyla tutuksuz yargılanan arkadaşı C.A. hakim karşısına çıktı. Duruşmaya ayrıca Rabia Aydın'ın annesi Sadiye Alkan, babası Sezai Alkan, kız kardeşi Fatma Alkan, ailenin avukatı Betül Nuran Karataş ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri katıldı. Duruşmada olay günü Rabia Aydın'ı yaralı olarak bulup, ifadesini alan bir jandarma astsubayı tanık olarak dinlendi. Tanık astsubay, Rabia'nın "Eşim beni kaçırdı, ardından bıçaklayıp, attı" dediğini söyledi. Dava, duruşmada tutuklu sanık Yaşar Aydın'ın avukatlarının istediği akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin raporun gelmemesi nedeniyle 2 Mayıs 2016 günü saat 14.30'a ertelendi.

CHP'Lİ KADINLARDAN DESTEK

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma öncesi Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. CHP İl Başkanı Ender Biçki, CHP Kadın Kolları üyeleri ve Cumhuriyet Kadınları Derneği de platform üyelerine destek verdi. Kadınlar, 'hakkımız ve özgürlüğümüz için direneceğiz', 'kadın cinayetlerini durduracağız', 'Algıda seçicilik değil, kadın cinayeti var', 'Güleceğiz, konuşacağız, kahkaha atacağız' ve 'Fetvalarla değil, kendi kaderimizle yaşayacağız' yazılı afişler taşıdı. 'Asla yalnız yürümeyeceksin', 'Kadınlara koruma, katillere ağır ceza' ve 'Kadın cinayetlerini durduracağız' sloganları attı.

YASALAR UYGULANMIYOR

Eylemde konuşan Avukat Betül Nuran Karataş, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine yönelik yasanın yeterince uygulanamadığını belirti. Yasanın uygulanması halinde talep edilen Özgecan Yasası'na gerek bile kalmayacağını söyleyen Karataş, öldürülen Rabia Aydın için şunları söyledi:

"Rabia 1990'lıydı. Daha 25 yaşındaydı. Biri 4, biri 6 yaşında iki çocuk annesiydi. 18 yaşında kaçırılmış. Defalarca şiddete uğramış. Üzerine benzin dökülerek yakılmaya kalkılmış. Sırf ailesini korumak için susmak zorunda kalmış. Rabia gibi binlerce kadın var. Daha ismini duymadığımız kaç Rabia var. Ben diğer Rabialara sesleniyorum. Lütfen ağır şiddet görüyorsanız 183'ü arayın ve koruma isteyin. 6284 sayılı yasa uygulansın, uygulansın ki bu cinayetler son bulsun."

- Balıkesir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Rabia Aydın Davası Yine Ertelendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement