Şırnak'ta Koruculardan Sürece Destek İçin Barış Yemeği - Son Dakika
Güncel

Şırnak'ta Koruculardan Sürece Destek İçin Barış Yemeği

Şırnak\'ta Koruculardan Sürece Destek İçin Barış Yemeği

şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesinde korucu olan aşiretler ve bölgenin kanat önderleri, çözüm sürecine destek için barış yemeği verdi.

29.05.2015 11:33

şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesinde korucu olan aşiretler ve bölgenin kanat önderleri, çözüm sürecine destek için barış yemeği verdi. HDP Milletvekili ve Milletvekili adaylarının da katıldığı yemekte, sürecin desteklenmesi ve barışın sağlanması için bir heyet oluşturularak Hükümet ve PKK başta olmak üzere konunun bütün muhatapları ile görüşmesi kararlaştırıldı.

400 köy korucusu bulunan ve bugüne kadar PKK ile mücadelede 300 şehit verdiklerini söyleyen Babat aşiretinin lideri Alihan Babat, "Süreç boyunca 13 korucu öldürüldü. Yani süreç bizi arada bıraktı. Sürecin devamı için bize saldırı olmadıkça PKK ile çatışmak istemediğimizi söyledik. Biz artık ne asker, ne PKK'lı, ne de korucu ve halkın ölmesini istemiyoruz. Eğer siyaset aradan çıkarsa, savaşanların barışması daha kolay olacaktır" dedi.

Şırnak bölgesinde 30 yıldır PKK ile verdikleri mücadelede yaklaşık 300 kayıp veren korucu Babat aşiretinin önderliğinde aşiret liderleri, kanaat önderleri ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın katılımı ile çözüm sürecine destek için barış yemeği verildi. Babat ailesinin evinde verilen barış yemeğinde, aşiret liderleri korucu başları ve kanat önderleri çözüm süreci ile ilgili gelinen aşamada görüşlerini anlattı. Toplantıya ev sahipliği yapan Babat aşiretinin lideri ve korucubaşı Alihan Babat, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantının amacının çözüm ve barış sürecine destek olduğunu, korucu, aşiretler olarak bundan sonra yapılması gerekenleri tartışmak olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"DEVLET SÜREÇ ORTAYA KOYDU AMA KORUCULAR ARADA KALDI"

"Devlet, sorunun çözümü için bir süreç ortaya koydu, ama korucular arada kaldı. Süreç boyunca 13 korucu öldürüldü. Koruculara yönelik bu saldırılar zaman zaman sürüyor. Bizim devletten ayrı PKK ile mücadele etme gücümüz kalmadı. Korucular bu süreçte bir nevi ortada kaldı ve yem oldu. Biz de bu süreçte PKK ile bize saldırı olmadıkça çatışmak istemediğimizi söyledik. Sürecin devam etmesi için bu barışı yapmak istediğimizi söyledik. Bundan sonra sürece daha fazla katkı yapmak istiyoruz. Biz artık ne asker, ne PKK'lı, ne korucu nede halkın artık ölmesini istemiyoruz. kalıcı bir barışın sağlanması için ne gerekiyorsa, ve bölgenin ileri gelenleri ile aşiretlerin üzerine ne düşüyorsa yapmak istiyoruz."

"SİYASET KARIŞMAZ İSE TSK VE PKK'YA KALSA SORUN ÇOKTAN ÇÖZÜLÜRDÜ"

Alihan Babat, bir heyet oluşturarak, sürece destek için Cumhurbaşkanı, Başbakan, PKK ve konunun muhatapları ile görüşebileceklerini de söyleyerek, "Aslında bu sürece destek için verdiğimiz barış yemeğine Vali ve Askeri komutanların da olmasını çok isterdik. Ama olmadı. Bize göre eğer siyasetçiler olaya karışmasa, savaşan taraflar olan PKK ve TSK ile sorunun daha rahat çözülebileceğine inanıyoruz. Çünkü, savaşanlar onlardır. Bu işin acısını da, sonuçlarını da en iyi onlar biliyor. Biz bundan sonra bölgede kan akıtılmasını istemiyoruz. Türkiye'nin, Kobani, Irak Kürdistanı ve Surdiye'nin Rojava bölgesini kucaklamasını istiyoruz. Kardeşlik olsun istiyoruz. Murat Karayılan'ın bundan sonra koruculara yönelik saldırı yapmayacaklarına dair açıklamayı da çok önemli buluyoruz" dedi.

Yemeğe katılan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise, bölgede ihtilaf halinde olan aile ve aşiretlerinde yemekte bir araya geldiğini bunun iç barışın sağlanması için çok önemli olduğunu söyledi. HDP'li Sarıyıldız, parti olarak bölgede huzurun sağlanması için üzerlerine düşen bütün sorumluluğu eksiksiz yerine getirmeye de hazır olduklarını ifade etti.

- Şırnak

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şırnak'ta Koruculardan Sürece Destek İçin Barış Yemeği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement