Soma'da Sendika Kördüğüm - Son Dakika
Güncel

Soma'da Sendika Kördüğüm

Soma\'da Sendika Kördüğüm

Soma'da işçiler, yaşanan iç çekişmeden dolayı temsilcisiz kalmış oldu.

10.08.2014 10:46  Güncelleme: 16:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Manisa'nın Soma İlçesi'nde, 301 madencinin yaşamını yitirmesi ardından, işçilerin baskısı üzerine istifa ettiklerini açıklayan Maden İş Sendikası Ege Bölge Temsilciliği yönetiminin, daha sonra bu kararlarından vazgeçip, genel merkezlerinin kendilerini görevden almasına rağmen mahkeme kararıyla dönmesi, 3 şubeye bölünmeyi planlayan sendikada işlerin kördüğüm olmasına neden oldu. Şimdi ilçede, bir yandan 12 binden fazla işçinin temsilcisi olduklarını öne süren eski yönetim, diğer yandan da, geçici yönetimler, yeni delege seçimlerine başladı. Soma'da işçiler, yaşanan iç çekişmeden dolayı temsilcisiz kalmış oldu.

Geçen 13 Mayıs'ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait ocakta meydana gelen yangında 301 madenci yaşamını yitirdi. Faciadan sonra kendilerini temsil etmekle görevlendirdiklerini sendika yönetimine de tepki gösteren maden işçileri, 20 Mayıs 2014 tarihinde, protesto gösteri düzenledi. İşçilerin bu sırada sendika binasına girmeye çalışması üzerine Türk İş'e bağlı Maden İş Sendikası Ege Bölge Başkanı Tamer Küçükgencay istifa ettiğini açıkladı. İstifasını yazılı olarak da veren Küçükgencay, yönetimden ayrıldı. İşçilerin tepkilerinin sürmesi üzerine aynı gün yönetim kurulunun 4 üyesi de, sözlü olarak basın mensuplarının önünde istifa ettiklerini açıkladı.

SENDİKA SOMA'DA 3 ŞUBEYE BÖLÜNDÜ

Maden İş Sendikası da radikal karar alıp, madenlerdeki işçilerin haklarının daha iyi savunulması, planlamaların daha doğru yapılması için, Soma'daki Ege Bölge Temsilciliği'ni 3 şubeye ayırmaya karar verdi. Türkiye Kömür İşletmeleri'nde görev yapan kamu görevlileri ile Bergama Koza Altın Madeni'nde çalışan toplam, 2 bin 200 işçi birinci şubeyi, İmbat A.Ş.'de çalışan 4 bin 500 işçi ikinci şubeyi, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'de çalışan 5 bin 500 işçi ise üçüncü şubeyi oluşturdu. Bu üç şubeye de, seçimleri yapmaları için geçici yönetimler atandı.

ESKİ YÖNETİM İSTİFADAN VAZGEÇTİ, KAOS ÇIKTI

Bu sırada işçilerin baskıları üzerine, istifa ettiklerini açıklayan Tamer Küçükgencay dışındaki yönetim kurulu üyeleri Recep Satır, Zekariye Aydın, Yasin Karatay ve Kıyas Çalı, kendilerinin yazılı olarak resmiyette istifa etmedikleri, halen yönetim kurulunda bulunmaları gerektiği itirazında bulundu. Bunu kabul etmeyen Maden İş Sendikası genel merkezi ise, 4 yönetim kurulu üyesini, disiplin kurulu kararıyla görevlerinden aldı. Bunun üzerine Recep Satır, Zekariye Aydın, Yasin Karatay ve Kıyas Çalı, Ankara 15'inci İş Mahkemesi'nin kararıyla, Soma İcra Müdürlüğü tarafından tekrar yönetime getirildi.

ÇİFT KOLDAN SEÇİME HAZIRLIK KARMAŞASI

Mahkeme kararıyla yönetime geri dönen üyeler, resmi olarak yönetim kurulunu oluşturduklarını bu nedenle 12 binden fazla işçinin temsilcisinin kendileri olduğunu ve seçimi de kendilerinin yapacağını ileri sürdü. Yönetim kurulu 23 Ağustos günü de eski delegelerle, seçim yapılmasına karar verdi. Diğer yandan sendika genel merkezinin atadığı diğer iki şubenin geçici yönetimleri de, kendi şubelerinin yönetim yapılarını oluşturmak içinde seçimler yapmaya başladı. Soma 2 No'lu Maden İş Şubesi'nin geçici yönetimi, geçen cuma günü delege seçimini yaptı. İmbat A.Ş.'de çallışan işçiler, yeni yönetimi belirlemeleri için aday olan 380 aday arasından, 150 kişiyi delege olarak seçti. Soma 1 No'lu Maden İş Sendikası'ndaki delege geçiminin de önümüzdeki günlerde yapılacağı açıklandı. Facia sırasında yönetimde bulunan, görevden alınmalarına rağmen mahkeme kararıyla geri dönen eski yöneticilerin, bu seçim sonuçlarını yasal olmadığı için tanımayacakları ve iptali için mahkemeye başvuracakları belirtildi.

"BU KAOS ÇÖZÜLMELİ"

Bu arada eski yöneticilerin mahkeme kararıyla dönmesi ardından görevden alınan Şube Başkanı Ali Gökmen, tam anlamıyla ilçe işçiler arasında bir kaos yaşandığını dile getirdi. Gökmen, şöyle konuştu:

"Bu kaosun bir an önce çözülmenmesi gerekiyor. Buna da mahkemeler karar verecek ama çok sayıda açılmış dava var ve mahkemelerin bunların kararlarını vermesi beklenecek. Eski yönetim, eski delegelerle seçime gidip güven oyu almayı, gerçek temsilcinin kendileri olduğunu söylemeyi planlıyor. Bizler de 3 şube ayrıldık ve şu şubelerin yönetim kurullarının oluşması için seçim çalışmaları yapıyorduk. Şimdi herkes kendi takvimini hazırladı ve seçimler olacak ama hangisi yasal olacak buna mahkeme karar verecek. Elbette gerçek yönetim biziz ama mahkeme son sözü söyleyecek. Daha da karmaşa yaşanmadan bu kaosun bitirilmesi lazım." - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Soma'da Sendika Kördüğüm - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • DEM Parti Milletvekili Perihan Koca, Vigo işçileriyle dayanışma içinde
  16:47 DEM Parti Milletvekili Perihan Koca, Vigo işçileriyle dayanışma içinde

  DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, ücretleri kesildiği için eylem yapan Vigo işçileriyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Vigo direnişçilerinin onurlu mücadelesinde yanlarında olduklarını ifade etti. Vigo işçileri, ekmek, onur, haysiyet ve hakları için konvoylarla sokaklarda mücadele ediyorlar. İşçiler, bayram harçlığı bile veremediklerini belirtti.

 • Anadolu Üniversitesi Badminton Takımı Süper Lige yükseldi
  16:46 Anadolu Üniversitesi Badminton Takımı Süper Lige yükseldi

  Eskişehir temsilcisi Anadolu Üniversitesi, Badminton Bölgesel Ligi'nde mücadele vererek Süper Lige yükselmeye hak kazandı. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen ligde ikinci olan Anadolu Üniversitesi, gümüş madalya kazandı. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi sporcusu Kerem Çınar, ferdi kategoride Türkiye üçüncüsü olarak bronz madalya elde etti.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ülke İş birliği Çerçevesi iddiaları asılsız
  16:43 Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ülke İş birliği Çerçevesi iddiaları asılsız

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası ve Türkiye arasındaki beş yıllık iş birliğinin yol haritası niteliğindeki Ülke İş birliği Çerçevesi dokümanına ilişkin sosyal medyada dolaşan iddiaların asılsız ve mesnetsiz olduğunu bildirdi. Dünya Bankası kaynakları proje amacının dışında kullanılmıyor ve kredilerin İstanbul sözleşmesi ve LGBT ile ilişkisi bulunmamaktadır.

 • Alanya'da çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü
  16:43 Alanya'da çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü

  Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan bir iş yerinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü. Yangın nedeniyle iş yerinde maddi hasar meydana geldi.

 • Erzurum'da ETÜ'nün ev sahipliğinde futsal grup birinciliği maçları başladı
  16:41 Erzurum'da ETÜ'nün ev sahipliğinde futsal grup birinciliği maçları başladı

  Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) ev sahipliğinde düzenlenen futsal grup birinciliği maçlarına 6 üniversiteden 9 takım katılıyor. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalarda, Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi takımları grup birinciliği için mücadele edecek.

 • İncesu ilçesinde Turizm Haftası kapsamında gezi düzenlendi
  16:39 İncesu ilçesinde Turizm Haftası kapsamında gezi düzenlendi

  İncesu ilçesinde Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında turizm sektörü temsilcileri, öğrenciler ve medya mensuplarıyla birlikte gezi düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun liderliğinde gerçekleşen gezi, İncesu ilçesinin tanıtımına katkı sağladı. İncesu Kaymakamı Mustafa Çolak ve Belediye Başkanı Mustafa İlmek tarafından Merzifonlu Karamustafapaşa Külliyesi gezdirilip, tanıtıldı. Programa katılanlar ayrıca Erdemli Vadisi'ni de gezdi.

 • Mimarsinan Ortaokulu Erkek Hentbol Takımı Başkanı Erdem Ural'ı Ziyaret Etti
  16:39 Mimarsinan Ortaokulu Erkek Hentbol Takımı Başkanı Erdem Ural'ı Ziyaret Etti

  Okullararası Küçükler Hentbol Türkiye Şampiyonasında şampiyon olan Mimarsinan Ortaokulu Erkek Hentbol Takımı, Turhal Belediye Başkanı Mehmet Erdem Ural'ı makamında ziyaret etti.

 • Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'
  16:39 Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'

  Kastamonu Valisi Meftun Dallı, depremden etkilenen illere yönelik çalışmalara rağmen Kastamonu'daki projelerin devam edeceğini belirtti. Vali Dallı, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırım olduğunu söyledi.

 • Çorlu Belediye Meclisi'nde Başkan Vekilleri Seçildi
  16:38 Çorlu Belediye Meclisi'nde Başkan Vekilleri Seçildi

  Çorlu Belediye Meclisi'nin nisan ayı olağan toplantısında yapılan seçimde meclis 1. başkan vekilliğine Hasan Toprak, 1. başkan vekilliğine ise Hülya Perin Meriç seçildi. Toplantıda ayrıca yol yapım çalışmalarının devam edeceği açıklandı.

 • Bolu'da Motosikletlilere Yönelik Denetim Yapıldı
  16:35 Bolu'da Motosikletlilere Yönelik Denetim Yapıldı

  Bolu'da, İzzet Baysal Caddesi'nde araç trafiğine kapalı olan caddeyi kullanan motosiklet sürücülerine yönelik denetim gerçekleştirildi. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, motosikletlerin evrakları kontrol edildi ve sürücülere caddenin sadece yayalar için olduğu hatırlatıldı. Uygulama sonucunda bazı motosiklet sürücülerinin ara sokaklara kaçtığı tespit edildi.

 • Jakuzi tartışmaları sonrası gözlerin çevrildiği İsmail Erdem, belediye binasındaki şatafatı böyle savundu
  16:35 Jakuzi tartışmaları sonrası gözlerin çevrildiği İsmail Erdem, belediye binasındaki şatafatı böyle savundu

  31 Mart'ta AK Parti'den CHP'ye geçen Sancaktepe Belediyesi'nin başkanlık makamı gazetecilere açılırken, belediye binasına da kurumun borçlarının yer aldığı liste asıldı. Jakuzi tartışmaları ile belediye binası Türkiye gündemine otururken mevcut başkan Alper Yeğin'in işaret ettiği eski başkanlardan İsmail Erdem de sessizliğini bozdu. Erdem, "Belediye binasına takılan, gecekondu dönemi insanlarına çok şey anlatmaya gerek yok" dedi.


Advertisement