Tunceli Barosu'ndan Avukat Tutuklamalarına Tepki - Son Dakika
Güncel

Tunceli Barosu'ndan Avukat Tutuklamalarına Tepki

Tunceli Barosu\'ndan Avukat Tutuklamalarına Tepki

Tunceli Barosu Başkanı Hasan Özcan, DHKP-C operasyonu kapsamında 9 avukatın tutuklanmasını sert bir dille eleştirdi.

21.01.2013 16:41  Güncelleme: 16:36

Tunceli Barosu Başkanı Hasan Özcan, DHKP-C operasyonu kapsamında 9 avukatın tutuklanmasını sert bir dille eleştirerek, iktidarın, hukuk dışı uygulamalarla muhalefeti sindirmeye çalıştığını söyledi.

İstanbul'da DHKPC operasyonu kapsamında Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı dahil 10 avukattan 9'unun 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklanması, Tunceli Barosu tarafından yapılan bir açıklama ile kınandı. Tunceli Baro Başkanı Hasan Özcan, hükümetin son yıllarda avukatlara yönelik baskı uyguladığını ve basit gerekçeler ile tutukladığını ileri sürerek şöyle dedi:

"Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir ve Antalya illerinde Çağdaş Hukukçular Derneği genel merkez ve şube yöneticileri ile üyelerine yönelik kitlesel bir gözaltı operasyonu yürütülmüştür. Bu kapsamda 12 meslektaşımız gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştır. Bir yıl önce de KCK operasyonu adı altında 46 meslektaşımız, mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklanmıştı. Yine geçtiğimiz günlerde baro yönetim kurulu üyesi bir arkadaşımız gözaltına alınmış ve savcılık soruşturması halen devam etmektedir. Bir avukat arkadaşımız da sadece cenaze törenine katıldığı için hakkında soruşturma açılmıştır. Muhalif ve farklı hiçbir düşünceye tahammül edemeyen iktidar, pratiğiyle darbe ve olağanüstü hal dönemlerindeki hukuksuzlukları dahi aratmaktadır. 1970'li yıllardan beri askeri darbe dönemleri dahil her türlü hukuksuzluk ve adaletsizliğe karşı etkili bir hukuk ve insan hakları mücadelesi yürüten bir hukuk örgütüne yönelik bu uygulamayı bu anlamda kınıyoruz."

'HUKUK TANIMAZLIĞIN GÖSTERGESİ'

İktidarın, her türlü muhalefeti hukuk dışı yöntemlerle sindirmeye çalıştığını ileri süren Tunceli Barosu Başkanı Hasan Özcan açıklamasını yşöyle sürdürdü:

" Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle, Türkiye'de gerçekleşen ve bazı kamu görevlilerinin de bizzat içinde bulunduğu hukuka aykırı faaliyetleri yargı önüne taşıyacağını dile getiren avukatların, akabinde bu türden bir soruşturmaya maruz kalmaları manidardır. Avukatların yasal soruşturma usulleri yasa ile belirlenmiştir. ÇHD üyelerinin gözaltına alınma şekilleri ve bürolarının arama usulleri açıkça hukuka aykırı olup, bu uygulama kolluk kuvvetlerinin hukuk tanımazlığının göstergesidir. Meslektaşlarımız gözaltına alınma işlemleri sırasında açık bir şekilde darp edilmiştir. İktidar her türlü muhalefeti hukuk dışı uygulamalar ile sindirme pratiğine bir an önce son vermelidir. Hukuk mücadelesi bugün şiddet, baskı ve hukuka aykırı yöntemler ile susturulmak istenmektedir. Tunceli Barosu olarak meslektaşlarımıza ve savunma hakkına yapılan bu hukuka aykırı uygulamayı protesto ediyoruz. Gözaltına alınan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz." - Tunceli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tunceli Barosu'ndan Avukat Tutuklamalarına Tepki - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement