Tüsiad'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çağrısı - Son Dakika
Güncel

Tüsiad'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çağrısı

Tüsiad\'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çağrısı

Tüsiad, "iş dünyasında, kamuda, siyasette yer alan herkesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine öncelik vermeye" davet etti.

06.03.2015 13:03

Tüsiad, "iş dünyasında, kamuda, siyasette yer alan herkesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine öncelik vermeye" davet etti.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklamasında,  "Kadına yönelik şiddet ile kadının eğitime, çalışma hayatına ve siyasete katılımındaki engeller sadece kadın sorunu değil, toplum sorunu" denildi.

TÜSİAD'ın üç kadın başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ümit Boyner, Cansen Başaran Symes'ın fotoğrafları eşliğinde yapılan açıklamada, "Ortak amacımız, nüfusun yarısını oluşturan kadınları diğer yarısı ile eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmek olmalı. Kız çocuklarımızın eğitimine verilen önem ve yapılan yatırım, yarının güçlü toplumu ve üretken ekonomisini mümkün kılacak" denildi ve eklendi:

"Çalışma yaşamı başta olmak üzere her alanda çeşitlilik önemli çünkü farklılıklar engel değil, başarı demek. Cinsiyet eşitliği sağlanmış bir çalışma yaşamının çok daha demokratik, rekabetçi ve başarılı olacağına inanıyoruz. Siyasetin kadınların potansiyeline, enerjisine ve bakış açısına ihtiyacı var. Bu yılki genel seçimler sonucunda kadınların mecliste eşit temsilini arzu ediyoruz."

"Kadınların gücünü hayatın her alanına eşit katmalıyız" diye devam eden açıklamada, "Kadınların güven ve huzur içinde yaşadığı bir ülke yaratmak, başta karar alıcılar olmak üzere hepimizin görevi. TÜSİAD olarak üzerimize düşen sorumluluğu, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu'nun 'İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi'ne destek vererek yerine getireceğiz" denildi.

İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi, özel sektör yöneticilerini ve  çalışanlarını  bilinçlendirerek aile içi şiddetin çalışan kadınlara ve iş ortamına olumsuz etkilerini  azaltmayı ve kadınları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu kapsamda dünyadaki en başarılı şirket uygulamalarının Türkiye'de de şirketler tarafından benimsenmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu'nun 2014 yılında başlattığı proje, Hollanda Hükümeti ve BM Nüfus Fonu desteğiyle yürütülüyor. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tüsiad'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çağrısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement