Ümit'in Selde Ölümünde, Belediye Bürokratlarına Dava - Son Dakika
Güncel

Ümit'in Selde Ölümünde, Belediye Bürokratlarına Dava

Ümit\'in Selde Ölümünde, Belediye Bürokratlarına Dava

İzmir'de geçen yıl, sağanak yağmurda, kaza yapan araca yardım etmek isterken sel sularına kapılıp boğulan 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın ölümünde kusurlu bulundukları gerekçesiyle İZSU Daire Başkanı Onur Demirci, Proje Daire Başkanı Alp Ulusoy, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ile Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Suzan Gök hakkında dava açıldı.

13.07.2015 12:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir'de geçen yıl, sağanak yağmurda, kaza yapan araca yardım etmek isterken sel sularına kapılıp boğulan 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın ölümünde kusurlu bulundukları gerekçesiyle İZSU Daire Başkanı Onur Demirci, Proje Daire Başkanı Alp Ulusoy, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ile Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Suzan Gök hakkında dava açıldı. 4 belediye bürokratı hakkında 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istendi.

Geçen yıl 8 Ağustos'ta, Konak İlçesi Gültepe Semti'ndeki Boğaziçi Caddesi 170 numara önünde meydana gelen olayda, sağanak yağmur sırasında 35 AN 2165 plakalı otomobili arıza yapan Kemal Aykan, arkadaşı Ercan Sever'den telefonla yardım istedi. Ercan Sever yanına oğlu Berkay Sever'i ve kendileriyle gelmek istediğini söylediği belirtilen 16 yaşındaki Ümit Özkan'ı da alarak kendi aracıyla Aykan'ın yanına gitti. Ercan Sever, arızalı aracı kendi aracının arkasına iple bağlayıp çekmeye çalıştı. Ancak daha yukarıdaki Toros Semti'nden aniden inen sel suları caddeyi nehre çevirdi. Bu sırada Ercan Sever ve oğlu Berkay Sever vatandaşların da yardımıyla kendilerini son anda kaldırım tarafına atıp kurtarırken Ümit Özkan, dizi biraz geçen ama çok şiddetli akan sel suyuna kapılıp düştü. Oturur vaziyette suların sürüklediği Özkan, yaklaşık 20 metre ileride yolun kenarına park etmiş 35 V 4573 plakalı kamyonetin altına sıkıştı. Sel suyunun şiddetiyle Ümit Özkan, bulunduğu yerden çıkamadı, kimse de yardım edemedi. Sular hızını biraz kaybettiğinde yardıma gidenler, talihsiz gencin cesedini kamyonetin altından çıkardı.

BİLİRKİŞİ İZSU, ASLİ KUSURLU DEDİ

Acı olay sonrasında savcılık da adli işlem başlattı. Yapılan otopside suda boğulma sonucu hayatını kaybettiği saptanan Ümit Özkan'ın ölümüyle ilgili bilirkişi heyeti de, hem olay yerinde hem de belediyenin çeşitli birimlerinde bölgenin yapısı ve kanalizasyon durumuyla ilgili incelemelerde bulundu. Bilirkişi heyeti, araştırmaları sonrasında, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nü (İZSU), olayda asli kusurlu buldu. Konak Belediyesi'nin ise tali kusurlu olduğu belirtildi.

6 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

Bilirkişi heyetinin incelemesini tamamlanmasıyla, savcılık iddianamesini hazırladı. Olayın kısaca anlatıldığı iddianamede, bilirkişinin tali kusurlu bulduğu Konak Belediyesi için, olayın İZSU'nun görev ve yetki sınırları içerisinde meydana gelmesinden dolayı, kusurlu olmadığı kanaatine varıldığı açıklaması yer aldı. Savcılık iddianamesinde, kusurlu oldukları belirtilen; İZSU Daire Başkanı Onur Demirci, Proje Daire başkanı Alp Ulusoy, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ile Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Suzan Gök'ün ifadeleri de alındı.

TÜM TEDBİRLERİ ALDIK

Belediyenin 4 bürokratının ifadelerinde, olay öncesinde gerekli tüm tedbirleri aldıklarını, kusurlarının bulunmadığını ve atılı suçu işlemediklerini söyledikleri öğrenildi. Ancak bürokratların savunmalarına rağmen savcılık, 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istedi. İddianame, davanın görüleceği, İzmir 19'uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ekim ayında belediye yöneticilerinin ilk kez hakim karşısına çıkacakları açıklandı.

TAZMİNAT DAVASI DA AÇILDI

Bu arada Ümit Özkan'ın ölümüyle ilgili ailesi adına, avukat Mehmet Bülent Ötgün, İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nde 50 bin TL'lik manevi tazminat talebiyle dava açtı. Avukat Mehmet Bülent Ötkün, "Bin TL'lik de maddi tazminat davası açtık. Ancak bu rakam böyle düşük kalmayacaktır. Sembolik bir rakamdır. Bilirkişinin incelemesini tamamlamasını bekliyoruz. O zaman tazminat tutarı da yükselecek" dedi. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ümit'in Selde Ölümünde, Belediye Bürokratlarına Dava - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement