Uzay Kaşifleri Derneği 34. Gezegen Kongresi'nde Astronotlar GUHEM'i Ziyaret Etti - Son Dakika
Güncel

Uzay Kaşifleri Derneği 34. Gezegen Kongresi'nde Astronotlar GUHEM'i Ziyaret Etti

Uzay Kaşifleri Derneği 34. Gezegen Kongresi\'nde Astronotlar GUHEM\'i Ziyaret Etti

Bursa'da düzenlenen 34. Gezegen Kongresi'nde birçok ülkeden 70'i aşkın astronot, kozmonot, bilim insanı ve uzay meraklıları bir araya geldi. Kongrenin üçüncü gününde, astronotlar Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti ve interaktif düzenekleri deneyerek bilim insanlarıyla buluştu. Türkiye'nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever de etkinlikte gençlerle bir araya geldi ve geleceklerine dair umut dolu mesajlar verdi. Astronotlar ise uzaydaki deneyimlerini ve dünyaya dair düşüncelerini paylaştı.

27.09.2023 15:29  Güncelleme: 16:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uzay Kaşifleri Derneğince (Association of Space Explorers-ASE) Bursa'da düzenlenen "34. Gezegen Kongresi", üçüncü gününde etkinliklerle devam ediyor.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezinin (GUHEM) ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye, birçok ülkeden 70'i aşkın astronot, kozmonot, bilim insanı ve uzay meraklıları katılıyor.

Farklı ülkelerden astronotlar, kongrenin üçüncü gününde, 2020'de gençlerin uzay ve havacılık alanında farkındalıklarını artırmak üzere inşa edilen GUHEM'i ziyaret etti. Merkezin girişindeki astronot fotoğraflarının yanında poz veren astronotlar, kendi fotoğraflarını da imzaladı.

Merkezde uzay ve havacılık alanındaki örnek interaktif düzenekleri ve similatörleri deneyen bilim insanları, ardından Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki "Bilim Toplum Buluşması"na katıldı.

Etkinlikte, Türkiye'nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile astronotlar Julie Payette, Matthias Maurer, Andre Kuipers, Victor Glover, John Danny Olivas, Koichi Wakata, Yuri Ushachev, Bursa'nın farklı okullarından gelen öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.

Etkinlikte konuşan Gezeravcı, gençlerle buluşmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.

Kongrenin 34'üncüsünün Bursa'da gerçekleşmesini başarı olarak gördüğünü dile getiren Gezeravcı, "Her ne kadar görevin icrasında sembolik olarak adı geçen iki kişi bizler olsak da bu hikaye, bu başlangıç, aslında sizlerin başlangıcı. Gelecek sizlerin geleceği ve hayallerinizin sınırını uzayın ötesine taşıyacak bir hikayenin başlangıç noktası. Hepinize geleceğiniz şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum." ifadelerini kullandı.

Atasever de çok heyecanlı bir eğitim sürecinden geçtiklerini belirterek, "Biz yolculuğa daha yeni başlıyoruz. Alper ağabeyin bahsettiği üzere bu bir varış noktası değil, çok heyecanlı ve anlamlı bir maceranın başlangıcı. İlk adımı atarken, bilimsel misyonu gerçekleştirirken sizin desteğinizin arkamızda olması bizleri çok motive ediyor. Dolayısıyla her birinize çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Astronotlar soruları yanıtladı

Astronot John Danny Olivas ise bir öğretmenin, uzaydaki en kötü ve hüzünlü anlarını sorması üzerine, şunları kaydetti:

"Uzaydan ilk kez dünyaya baktığımda tek görebildiğim kara ile deniz arasındaki sınırdı. Bu beni üzdü. Yukarıdan herhangi bir sınır görmedim ama dünyada biliyorum ki insanlar kendi zihinlerinde, kendi aralarında sınırlar çiziyor. İnsanlar kafasındaki sınırlar yüzünden bu dünyada birbirini incitiyor. Herkes yukarı çıkıp benim gördüğümü görseydi birbirlerine zarar vermez, savaşmazdı, bu yüzden bu beni üzüyor."

Astronot Victor Glover ise uzaydaki tecrübelerini şu sözlerle aktardı:

"Dünyaya baktığında birçok his duyuyorsun. Uzayda ne kadar çok gün geçirirseniz, dünyaya gitme arzunuz o kadar kabarıyor. Orada vakit geçirmek psikolojik değişim geçirtiyor. Ev kavramı değişiyor. Ev, gezegen haline geliyor. Ne kadar zaman geçirirsen ev o kadar kıymetli hale geliyor. Uzay harika, çok çalışmaya değiyor. İyi bir takım arkadaşı olmak, birbirine iyi olmak... Sevdiğiniz her şey aşağıya baktığınızda bu dünyanın üzerinde. Bunu korumak için hep beraber çalışmamız lazım."

Etkinlik, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından son buldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uzay Kaşifleri Derneği 34. Gezegen Kongresi'nde Astronotlar GUHEM'i Ziyaret Etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstiklal Caddesi'nde Bayram Yoğunluğu
  18:48 İstiklal Caddesi'nde Bayram Yoğunluğu

  Bayramda tatile gidemeyenler, İstanbul'un en kalabalık caddelerinden İstiklal'e çıktı. Fiyatlardan şikayetçi olan vatandaşlar, tatile gitmenin zorluğunu dile getirdi. Esnaf ise bayramların kazanç kaynağı olduğunu belirtti.

 • Başkentte bayram trafiği denetimleri helikopter desteğiyle aralıksız sürüyor
  18:45 Başkentte bayram trafiği denetimleri helikopter desteğiyle aralıksız sürüyor

  Ramazan Bayramı tatilinin son günlerinde yola çıkan vatandaşların güvenli şekilde seyahat etmeleri için havadan ve karadan trafik denetimleri Ankara'da aralıksız sürüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yollarda trafik güvenliğinin sağlanması, meydana gelebilecek kazaların önüne geçilebilmesi için bağlantı yolları ve ana arterler, polis helikopteri tarafından denetlendi. Trafik kurallarına uyumayan sürücüler, havadan karadaki ekiplere bildirildi. Helikopter ekibi ayrıca trafik kuralı ihlallerinin yanı sıra tır, kamyon ve tanker gibi ağır tonajlı araçların yoğunluğu nedeniyle trafik akışının yavaşladığı noktaları da bildirerek, yerdeki ekiplerin kontrolünü sağladı.

 • El frenini çekmeyi unutunca 3 araca çarptı
  18:43 El frenini çekmeyi unutunca 3 araca çarptı

  Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde sürücüsünün el frenini çekmeyi unuttuğu minibüs yokuşta hareket ederek park halinde olan 3 araca çarptı. Kazada ölü ve yaralı olmazken minibüs ve 3 araçta maddi hasar oluştu. Polis ekipleri olayla ilgili inceleme yapıyor.

 • AK Parti İlçe Başkanı kaçırıldı ve bıçaklandı, hayati tehlikesi atlattı
  18:40 AK Parti İlçe Başkanı kaçırıldı ve bıçaklandı, hayati tehlikesi atlattı

  Karapınar ilçesinde AK Parti Karapınar İlçe Başkanı Yusuf Zengin'in tarım şirketinde çalışan Mehmet Aldanmaz, evinin önünden zorla bir otomobile bindirilerek kaçırıldı. Aldanmaz, darbedilip bıçaklandıktan sonra evinin önüne bırakıldı. Polis ekipleri, olaya karıştığı öne sürülen CHP Karapınar Belediye Başkan Adayı Gönül Karabacak'ın eşi Hamdi Karabacak ile yanındaki iki kişiyi gözaltına aldı.


Advertisement