Son dakika Bilim İnsanı haberleri, Bilim İnsanı son dakika, son dakika Bilim İnsanı

Son Dakika Bilim İnsanı Haberleri

 • Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5 Milyon Okuyucu ve Ziyaretçiye Ev Sahipliği Yaptı
  15:54 Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 5 Milyon Okuyucu ve Ziyaretçiye Ev Sahipliği Yaptı

  Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, 2020'den bu yana 5 milyonu aşkın okuyucu ve ziyaretçiye hizmet verdi. Kütüphane, zengin koleksiyonu, çağdaş kütüphanecilik anlayışı ve teknolojik imkanlarıyla Türkiye'nin önemli bir kültür ve sanat merkezi haline geldi. Kütüphanede 2 milyonun üzerinde basılı kitap, 14 bin 300 dergi ve 750 bin e-kitap bulunuyor. Ayrıca, sosyal medya hesapları 88 milyon görüntülenme sayısına ulaştı.

 • İBB ŞEHİR TİYATROLARI'NDA BU HAFTA!
  12:13 İBB ŞEHİR TİYATROLARI'NDA BU HAFTA!

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 21-25 Şubat haftasında 16 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

 • TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü'nden kaptan yüksek mühendis Sinan Yirmibeşoğlu, Artvin'deki öğrencilerle deneyimlerini paylaştı
  19 Şub TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü'nden kaptan yüksek mühendis Sinan Yirmibeşoğlu, Artvin'deki öğrencilerle deneyimlerini paylaştı

  TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü'nden kaptan yüksek mühendis Sinan Yirmibeşoğlu, Artvin'deki öğrencilerle katıldığı Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ndeki deneyimlerini paylaştı. Yirmibeşoğlu, kutuplarda yapılan çalışmalarda iklim değişikliğine şahit olduklarını ve Türkiye'nin kutuplarda yürüttüğü çalışmalara katıldığını belirtti. Ayrıca, öğrencilere TÜBİTAK projelerine katılmalarını ve bilim insanı olmalarını önerdi.

 • BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu! Oppenheimer filmi 7 ödül kazandı
  19 Şub BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu! Oppenheimer filmi 7 ödül kazandı

  İngiltere'nin Oscar'ları olarak bilinen BAFTA Ödülleri'nde Oppenheimer filmi, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere toplam yedi ödül kazandı. Emma Stone En İyi Kadın Oyuncu seçilirken, Cillian Murphy En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Diğer kazananlar arasında Robert Downey Jr. ve Da'vine Joy Randolph da yer aldı.

 • Akdeniz ve Karadeniz'in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu yarın başlıyor
  19 Şub Akdeniz ve Karadeniz'in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu yarın başlıyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı ev sahipliğinde yarın Antalya'da başlayacak ve 4 gün sürecek Fish Forum'da, sürdürülebilir ve etkin balıkçılık için gerekli çalışmalar ele alınacak. Forum, Akdeniz ve Karadeniz'deki balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili konulardaki en büyük bilimsel toplantı olma özelliğini taşıyor. Balıkçılık konularında araştırma yapan 500'den fazla bilim insanı, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın da katılması beklenen foruma katılacak.

 • BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu! Oppenheimer filmi 7 ödül kazandı
  19 Şub BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu! Oppenheimer filmi 7 ödül kazandı

  İngiltere'nin Oscar'ları olarak bilinen BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu. Oppenheimer filmi toplam yedi ödülle geceye damgasını vurdu. Emma Stone En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Oppenheimer filmi 13 adaylıkla 7 ödül kazandı.

 • 11 Yeni Kreş Açılışında Konuşan İmamoğlu: 'Bizden Önceki 20- 25 Yılda, Tek Bir Kreş Dahi Açmayan Bir Yönetim Vardı'
  16 Şub 11 Yeni Kreş Açılışında Konuşan İmamoğlu: "Bizden Önceki 20- 25 Yılda, Tek Bir Kreş Dahi Açmayan Bir Yönetim Vardı"

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehrin 11 ilçesine kazandırılan 11 yeni Yuvamız İstanbul kreşinin açılışını, çocuklarla birlikte yaptı. Karnaval havasında geçen açılışta konuşan İmamoğlu, “Maalesef, bizden önceki 20- 25 yılda, tek bir kreş dahi İstanbul'a açmayan bir yönetim vardı. Onca yıl tek bir kreş açmayan bu yönetim, şimdi sanki sıfırdan başlayacakmış gibi, kreş açmayı şehre vadetmeyi en önemli vaatlerinden birisi olarak dile getiriyor. Buna ben ne yapıyorum? Vallahi de billahi de seviniyorum. En azından böylesi önemli bir projenin ne kadar mega bir proje olduğunu, ne kadar büyük bir proje olduğunu anlayabilmişler. Bizim yarışımızın adı, başkalarının yaptığı gibi, bir siyaset yarışı değil. Bizim yarışımızın tek adı var. Vallahi de billahi de milletine hizmet yarışı. Bu konuda da ben şahsen iddia ediyorum ki; beni geçecek bir belediye başkanı Türkiye'de yok. Başkası da desin ki ‘Ben daha çok koşacağım.’ Başımın üstünde yeri var” dedi.

 • Prof. Dr. Erdem: 'Verilere baktığımızda siyanür açısından şu anki değerlerin risk teşkil etmediğini gördük'
  15 Şub Prof. Dr. Erdem: 'Verilere baktığımızda siyanür açısından şu anki değerlerin risk teşkil etmediğini gördük'

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması olayının ardından yapılan incelemelerde, Prof. Dr. Onur Erdem, siyanür açısından şu anki değerlerin risk teşkil etmediğini belirtti. Sağlıkçılar tarafından yapılan ölçümlerde herhangi bir risk tespit edilmediği ve önlemlerin devam ettiği ifade edildi.

 • Erzincan'da toprak kayması yaşanan altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümlerinin sonucu geldi
  15 Şub Erzincan'da toprak kayması yaşanan altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümlerinin sonucu geldi

  Erzincan'da toprak kaymasının meydana geldiği altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümleriyle ilgili bilim insanları açıklama yaptı. Prof. Dr. Onur Erdem, ''Bu ölçümlerden aldığımız verilere baktığımızda, aslında siyanür açısından şu anki değerlerin çok da risk teşkil etmediğini gördük. Ölçümler devam edecek.'' ifadelerini kullanırken Doç. Dr. Sermet Sezigen ise ''Bu noktada amacımız, bu olayın en iyi şekilde müdahale edilerek sonlandırılması. Şu an risk oluşturacak seviyede siyanür yok.'' dedi.

 • Çevre Bakanlığı: Fırat Nehri'nde kirlilik tespit edilmedi
  14 Şub Çevre Bakanlığı: Fırat Nehri'nde kirlilik tespit edilmedi

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan'da yaşanan toprak kaymasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, toprak kaymasını önlemek amacıyla önlemler alındığı ve bölgeden numuneler alınarak takip edildiği belirtildi. Şu ana kadar herhangi bir kirlilik tespit edilmediği ifade edildi.

 • Erzincan'da maden sahasında toprak kayması: Kirlilik tespit edilmedi
  14 Şub Erzincan'da maden sahasında toprak kayması: Kirlilik tespit edilmedi

  ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık ekipleri, toprak kaymasının yaşandığı bölgeye sevk edilerek önlemler alındı. Ayrıca, bölgeden alınan numunelerin takibi yapılmakta olup şu ana kadar herhangi bir kirlilik tespit edilmedi.

 • Mersin'de düzenlenen LEGO turnuvası sona erdi
  12 Şub Mersin'de düzenlenen LEGO turnuvası sona erdi

  Mersin Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen LEGO turnuvası sona erdi. Ödül töreninde çocuklara seslenen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, 'Atatürk'ün izinden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın' dedi.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye artık uzayda da imza atabilen bir ülke
  10 Şub Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye artık uzayda da imza atabilen bir ülke

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin artık kendi uydularını yapabilen ve insanlı uzay misyonlarını gerçekleştirebilen bir ülke olduğunu belirtti. Bakan Kacır, Türkiye'nin savunma sanayisinde elde ettiği başarıları sivil alanlara taşıdıklarını ve teknolojide liderlik ettiklerini vurguladı. Ayrıca, Giresun'da gerçekleştirilen yatırımlar ve bölgedeki kalkınma projeleri hakkında bilgi verdi.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: Türkiye Yüzyılı Kadınların Yüzyılı Olacak
  10 Şub Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: Türkiye Yüzyılı Kadınların Yüzyılı Olacak

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kayseri'ye gelerek 'Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Uluslararası Günü' etkinliğine katıldı. Bakan Göktaş, kadınların teknolojiye erişimini artırmak ve STEM alanlarında temsilini sağlamak için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

 • Türk Bilim İnsanları Antarktika'da Çalışmalara Başladı
  10 Şub Türk Bilim İnsanları Antarktika'da Çalışmalara Başladı

  8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan Türk bilim insanları, Horseshoe Adası'na ulaşarak çalışmalara başladı. 24 bilim insanı farklı alanlarda 22 proje kapsamında çalışmalar yapacak. Ayrıca, kuş gribi vakalarının önlenmesi için önlemler alındı.

 • Araştırma: Evcil hayvanı olan çocuklar daha çok hayal kuruyor
  10 Şub Araştırma: Evcil hayvanı olan çocuklar daha çok hayal kuruyor

  KidZania İstanbul ve FutureBright, çocukların dünyasını anlamak ve geleceğe yönelik adımlar atmak için 6-14 yaş arası çocuklara yönelik bir araştırma gerçekleştirdi.

 • İtalya Teknoloji Enstitüsü'nde Türk bilim insanları işbirlikçi robotlar üzerinde çalışıyor
  10 Şub İtalya Teknoloji Enstitüsü'nde Türk bilim insanları işbirlikçi robotlar üzerinde çalışıyor

  İtalya'nın kuzeyindeki Cenova kentindeki Avrupa'nın önemli araştırma ve inovasyon merkezlerinden biri olan İtalya Teknoloji Enstitüsü'nün, (IIT) kısaca Robot Vadisi olarak anılan merkezinde cerrahiden endüstriyele, rehabilitasyon amaçlı dış iskeletlerden uzaya kadar farklı alanlarda...

 • Emine Erdoğan: Tüm çabamız, Alev Alatlılar yetiştirebilmek içindir
  10 Şub Emine Erdoğan: Tüm çabamız, Alev Alatlılar yetiştirebilmek içindir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ankara'da 'Altındağ Alev Alatlı Bilim Merkezi'nin açılışını yaparak, burada düzenlenen 'Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Etkinliği'ne katıldı. Emine Erdoğan, konuşmasında çocukların hayallerine giden yoldaki engelleri kaldırmak için çaba gösterdiklerini ve Alev Alatlılar gibi değerli insanları yetiştirmek istediklerini belirtti.

 • Emine Erdoğan: Tüm çabamız, çocuklarımızın hayallerine giden yoldaki engelleri kaldırmak içindir
  10 Şub Emine Erdoğan: Tüm çabamız, çocuklarımızın hayallerine giden yoldaki engelleri kaldırmak içindir

  CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Tüm çabamız, çocuklarımızın elinden tutarak, hayallerine giden yoldaki engelleri kaldırmak içindir.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Kadın bilim insanlarıyla yürüyoruz
  10 Şub Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Kadın bilim insanlarıyla yürüyoruz

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bilimde kadının rolünün kalkınma yolculuğunun anahtarı olacağını belirterek, "Türkiye olarak, kadın bilim insanlarımızın değerini biliyor, bilim ve teknoloji yolculuğumuzda onlarla yürüyoruz.

 • Emine Erdoğan: Kız çocuklarımızın hayalleri için Türkiye var
  10 Şub Emine Erdoğan: Kız çocuklarımızın hayalleri için Türkiye var

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Etkinliği ve Altındağ Alev Alatlı Bilim Merkezi'nin açılışında konuştu. Emine Erdoğan, kız çocuklarının hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir Türkiye olduğunu vurgulayarak, bilim ve teknoloji alanında kadın varlığının artmasıyla inşa ve ihya etmenin yıkıcılığın yerini alacağını belirtti.

 • Emine Erdoğan, Altındağ'da Yazar Alev Alatlı'nın adı verilen bilim merkezinin açılışını yaptı
  10 Şub Emine Erdoğan, Altındağ'da Yazar Alev Alatlı'nın adı verilen bilim merkezinin açılışını yaptı

  Emine Erdoğan, Altındağ'da Yazar Alev Alatlı'nın adı verilen bilim merkezinin açılışını yaptı "Bugün gururla ifade ediyorum ki kız çocuklarımız 'büyüyünce ne olacaksın' sorusuna mucit, astronot, uçak tasarımcısı, yazılım mühendisi cevaplarını verdiği bir Türkiye var" "İnanıyorum ki kadın eli...

 • Emine Erdoğan: Kız çocuklarımızın hayalleriyle gurur duyuyorum
  10 Şub Emine Erdoğan: Kız çocuklarımızın hayalleriyle gurur duyuyorum

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Etkinliği ve Altındağ Alev Alatlı Bilim Merkezi'nin açılış programında konuştu. Emine Erdoğan, kız çocuklarının 'büyüyünce ne olacaksın' sorusuna 'astronot, uçak tasarımcısı, yazılım mühendisi' gibi cevaplar verdiğini söyledi. Ayrıca, kadınların bilim ve teknoloji alanında varlığının vicdan ve sorumluluk duygusunu artıracağını belirtti.

 • Bakan Kacır, TÜBİTAK 31. Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni'nde konuştu Açıklaması
  09 Şub Bakan Kacır, TÜBİTAK 31. Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni'nde konuştu Açıklaması

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Bilim Olimpiyat Akademisiyle öğretmenlere ve öğrencilere akademik kaynaklar, yazılım ve deney setlerini de içeren yetkinliklerini artırmalarına imkan sağlayacak altyapıyı sunduklarını söyledi.

 • ATSO Başkanı Ali Bahar: 'Sağlık turizminde öncü olmayı fazlasıyla hak ediyoruz'
  09 Şub ATSO Başkanı Ali Bahar: "Sağlık turizminde öncü olmayı fazlasıyla hak ediyoruz"

  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, "Şehrimizde çok büyük bir potansiyel var. Türkiye'ye tatil için gelen bir turist ortalama 950 dolar harcarken, sağlık turizmi için gelen hasta bin 600 dolar harcıyor.

 • Putin: 'Ukrayna heyeti İstanbul'da barış belgesi imzalamaya hazırdı, ancak Johnson onları caydırdı'
  09 Şub Putin: "Ukrayna heyeti İstanbul'da barış belgesi imzalamaya hazırdı, ancak Johnson onları caydırdı"

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'li gazeteci Tucker Carlson'a verdiği röportajda, "Ukrayna ile İstanbul'da görüştük, anlaştık. Üstelik Ukrayna müzakere heyetini başkanı Sayın Arakhamia ön belgeye (barış belgesi) imzasını bile attı.

 • Nükleer Füzyon Deneyinde Rekor Seviyede Enerji Üretildi
  08 Şub Nükleer Füzyon Deneyinde Rekor Seviyede Enerji Üretildi

  İngiltere merkezli JET laboratuvarında yapılan bir deneyde nükleer füzyon kullanılarak rekor seviyede enerji üretildi. Füzyon, atomların birleşmesiyle oluşan bir süreçtir ve temiz ve yüksek miktarda nükleer enerji üretmeyi hedeflemektedir. Deneyde 5 saniye boyunca 69 megajul enerji üretildi. Nükleer füzyonun kullanıldığı enerji santralleri henüz gerçekleştirilememiş olsa da her deney, bu hedefe bir adım daha yaklaşmayı sağlamaktadır.

 • Nükleer Füzyon Deneyinde Rekor Seviyede Enerji Üretildi
  08 Şub Nükleer Füzyon Deneyinde Rekor Seviyede Enerji Üretildi

  İngiltere merkezli JET laboratuvarında yapılan bir deneyde nükleer füzyon kullanılarak rekor seviyede enerji üretildi. Füzyon, atomların birleşmesiyle oluşan bir süreçtir ve temiz ve yüksek miktarda nükleer enerji üretmeyi hedeflemektedir. Deneyde 5 saniye boyunca 69 megajul enerji üretildi. Nükleer füzyonun kullanıldığı enerji santralleri henüz gerçekleştirilememiş olsa da her deney, bu hedefe bir adım daha yaklaşmayı sağlamaktadır.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Emeklilerin Durumunu Eleştirdi
  08 Şub CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Emeklilerin Durumunu Eleştirdi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, emeklilerin yaşadığı sorunları eleştirerek, emekli maaşlarının yetersiz olduğunu belirtti. Nazlıaka ayrıca, Kırşehir'in Mucur ilçesinde CHP Belediye Başkanı Adayı Meryem Fikirkoca'nın tanıtım etkinliğine katıldı.

 • Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi'nde Deprem ve Mekan Sempozyumu Başladı
  07 Şub Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi'nde Deprem ve Mekan Sempozyumu Başladı

  Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi tarafından düzenlenen '1. Uluslararası İstiklal Sempozyumu' EXPO 2023 Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi Konferans Salonu'nda başladı. Sempozyumun açılışında deprem konusu ele alındı ve 56 farklı üniversiteden 123 bildiri sunulacak. Sempozyumun afet riski taşıyan Türkiye için önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi.

 • Felçli hastanın kafatasına kablosuz işlemci implante edilerek motor becerileri geri kazandırıldı
  05 Şub Felçli hastanın kafatasına kablosuz işlemci implante edilerek motor becerileri geri kazandırıldı

  Çinli bir klinik ekibi, felçli bir adamın kafatasına kablosuz bir işlemci implante ederek, hastanın motor becerilerini geri kazanmasını sağladı. Beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) cihazı, beyin rahatsızlığı bulunan hastaların rehabilitasyonuna yardımcı olabilecek ve insan beyninin işlem kabiliyetini genişletebilecek bir ileri teknoloji ürünüdür. İmplant ameliyatı olan hasta, otomobil kazası sonucu omurilik yaralanması geçirmişti. İşlem sonucunda hastanın duyu ve motor işlevlerinde iyileşme görüldü. Bu teknolojinin daha fazla geliştirilmesi için çalışmalar devam edecektir.

 • Prostat hastalarında anjiyo yöntemiyle daha hızlı iyileşme sağlanıyor
  04 Şub Prostat hastalarında anjiyo yöntemiyle daha hızlı iyileşme sağlanıyor

  Türk Girişimsel Radyoloji Derneği (TGRD) ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Levent Oğuzkurt, prostat hastalarında son yıllarda uygulanan anjiyo yöntemiyle hastanın daha kısa sürede sağlığına kavuşmasının sağlandığını bildirdi. Prostat büyümesi tedavisinde kullanılan bu yöntem, prostat bezi içinde daralan kanalın genişletilmesini sağlayarak hastaların idrar yapmasını rahatlatıyor. Anjiyo işlemiyle prostat atardamarları tıkanarak prostat bezi küçülüyor ve hastaların yaşam kalitesi artıyor.

 • Hidrojenle çalışan dört kişilik uçağın ilk uçuşu gerçekleştirildi
  04 Şub Hidrojenle çalışan dört kişilik uçağın ilk uçuşu gerçekleştirildi

  Çin'in Shenyang şehrinde, hidrojen içten yanmalı motora sahip ilk dört koltuklu uçağın prototipi Pazartesi günü gerçekleştirilen uçuşla başarılı bir şekilde test edildi. Uçak, yerli üretim temel bileşenlere sahip olup, motor gücünü 120 kilovata kadar kanıtlamıştır. Hidrojenle çalışan uçaklar, sıfır emisyon üreterek yeşil havacılığın ve alçak irtifa ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

 • Hatay'ın Altınözü ilçesindeki zeytinlik alanda devasa yarık oluştu
  03 Şub Hatay'ın Altınözü ilçesindeki zeytinlik alanda devasa yarık oluştu

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle Hatay'ın Altınözü ilçesindeki zeytinlik alanda 400 metre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde ve 50 metre derinliğinde devasa bir yarık oluştu. Bu yarık, depremin yıkıcı etkisinin en iyi görülebildiği yerlerden biri olarak biliniyor. Yerli ve yabancı bilim insanları ve vatandaşlar, bu bölgeyi ziyaret ederek yarığı görmeye çalışıyor. Oluşan yarık nedeniyle zeytinlikteki ağaçlar zarar görmüş ve tarım faaliyetleri aksatılmış durumda.

 • Selçuklu sultanlarının DNA analizi sonuçları açıklandı
  01 Şub Selçuklu sultanlarının DNA analizi sonuçları açıklandı

  Selçuklu Devleti sultanlarının türbesindeki poşetler içerisinde bulunan kemiklerin DNA analizleri yapılarak sultanların hastalıkları, yaraları ve zehirlenmeleri tespit edildi. 1'inci Mesud ve 2'nci Kılıç Arslan Sultan'ın omurga romatizması rahatsızlıklarının olduğu, Alaaddin Keykubat'ın kafatasındaki renk değişikliklerinin ağır metal zehirlenmesine işaret ettiği belirtildi. Savaşta ölen 1'inci Alaaddin Keyhüsrev'in ise kafatasında ve kemiklerinde kılıç ve hançer darbeleri belirlendi.

 • Selçuklu Sultanlarının DNA Analizi Sonuçları Açıklandı
  01 Şub Selçuklu Sultanlarının DNA Analizi Sonuçları Açıklandı

  Selçuklu Devleti sultanlarının türbesindeki kemiklerin DNA analizleri yapılarak hastalıkları, yaraları ve zehirlenmeleri belirlendi. Sultanların kimlikleri tespit edildikten sonra heykelleri oluşturuldu ve sergilenmeye başlandı. Analizler sonucunda ankilozan spondilit, ağır metal zehirlenmesi ve kılıç darbeleri tespit edildi.

 • Uğur Mumcu Anma Gecesi'nde 'Yılın Sanat Ödülleri' sahiplerini buldu
  01 Şub Uğur Mumcu Anma Gecesi'nde 'Yılın Sanat Ödülleri' sahiplerini buldu

  31. Uğur Mumcu'yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni'nde, Eskişehir Şehir Tiyatroları bünyesinde sahnelenen 'Macbeth' adlı oyunun yönetmeni Barış Erdenk ve Eskişehir Senfoni Orkestrası konuk şefi Gürer Aykal, 'Yılın Sanat Ödülleri'ne layık görüldü. Törende, 17 kişiye 7 farklı kategoride ödüller takdim edildi. Uğur Mumcu anısına yapılan etkinlikte, tanınmış isimlerin yanı sıra araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu da anıldı.

 • DEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları Kahramanmaraş Depremi Sonrası Yaralılara Hizmet Verdi
  01 Şub DEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları Kahramanmaraş Depremi Sonrası Yaralılara Hizmet Verdi

  İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi'nden (DEÜ) fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem sonrası yaralılara hizmet verdi. Deprem sonrası en çok amputasyon cerrahilerini gördüklerini belirten uzmanlar, yaralıları rehabilite ederek tekrar hayata katılmalarını sağladılar. Hastaların rehabilitasyon ilerledikçe morallerinin yükseldiği ve mutlu bir şekilde ayrıldıkları belirtildi.

 • RTEÜ Bilim İnsanları Antarktika'da Araştırmalar Yapacak
  31 Oca RTEÜ Bilim İnsanları Antarktika'da Araştırmalar Yapacak

  TÜBİTAK'ın 'KUTUP 1001' çağrısına sunulan projeleri desteklenmeye değer görülen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden (RTEÜ) Prof. Dr. Ertuğrul Ağırbaş ile Doç. Dr.

 • Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başladı
  28 Oca Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başladı

  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonundaki "8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi"ni gerçekleştirecek heyet, İstanbul'dan yola çıktı.

 • Rus Genetikçi, Günahların Ömrü Kısalttığını İddia Ettiği İçin Görevden Alındı
  26 Oca Rus Genetikçi, Günahların Ömrü Kısalttığını İddia Ettiği İçin Görevden Alındı

  Rus genetikçi Dr. Alexander Kudryavtsev, insanların günahlar nedeniyle ömrünün kısaldığına dair iddiaları nedeniyle görevden alındı. Kudryavtsev, Evren'in günahlar yüzünden "bozulduğunu" savunarak, insanların geçmişte 900 yıl yaşadığını, ancak günahın genetik hastalıklara yol açtığını iddia etti.

 • ESOGÜ'de Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için uğurlama töreni düzenlendi
  25 Oca ESOGÜ'de Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için uğurlama töreni düzenlendi

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü, vefat eden ESOGÜ 3. ve 4. dönem Rektörü, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Hematoloji Bilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için uğurlama töreni düzenlendi.

 • TÜBİTAK, Yurt Dışındaki Araştırmacıları Türkiye'ye Dönmeye Teşvik Ediyor
  25 Oca TÜBİTAK, Yurt Dışındaki Araştırmacıları Türkiye'ye Dönmeye Teşvik Ediyor

  TÜBİTAK, nitelikli araştırmacıların yurt dışından Türkiye'ye dönmelerini teşvik etmek amacıyla başlattığı programlara başvuruların başladığını duyurdu. Türkiye'nin bilim, teknoloji ve yenilik alanında lider ülke pozisyonunu güçlendirmek ve rekabet gücünü artırmak için yapılan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla başlatılan programlar, 2232 - A Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ve 2232- B Uluslararası Genç Araştırmacılar Programı adı altında yürütülecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'yi çığır açıcı bilimsel çalışmaların merkezi yapma hedeflerine vurgu yaparak, lider bilim insanlarını ülkeye davet ettiklerini belirtti.

 • İran'daki Tarihi Rasathane Turistlerin İlgi Odağı
  23 Oca İran'daki Tarihi Rasathane Turistlerin İlgi Odağı

  İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde bulunan Merağe kentindeki tarihi rasathanenin kalıntıları, turistlerin ilgisini çekerken aynı zamanda geçmişteki en ileri bilim merkezinin tanıklığını yapıyor. Rasathane, İlhanlı Sultanı Hülagü Han'ın emriyle inşa edilmiş ve tarih kaynaklarında gözlemevi olmanın yanı sıra zamanının en kapsamlı bilim merkezi olarak değerlendiriliyor. Rasathanede çalışmalarını sürdüren birçok bilim insanı ve binlerce eser bulunuyor. Rasathanenin kalıntıları koruma altına alınmış ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

 • AK Parti Milletvekili: Alper Gezeravcı Uzaya Bilim İnsanı Olarak Gitti
  22 Oca AK Parti Milletvekili: Alper Gezeravcı Uzaya Bilim İnsanı Olarak Gitti

  AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzaya turist olarak gitmediğini vurgulayarak, Gezeravcı'nın bilim dünyasına katkı sağlayacak 13 deney gerçekleştirecek bir bilim insanı olarak gittiğini belirtti. Aydemir, Türkiye Uzay Ajansı'nın kuruluşunun takdire şayan olduğunu ifade ederken, CHP'nin TUA'nın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmasını eleştirdi. Aydemir, Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştireceği deneylerin bilim dünyası tarafından merakla beklenildiğini söyledi ve Türkiye'nin uluslararası uzay istasyonunda daha fazla deney yapması gerektiğini vurguladı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk astronotunun uzay yolculuğunu izledi
  19 Oca Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk astronotunun uzay yolculuğunu izledi

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) canlı yayınlanan ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğunu izledi. Türkiye'nin uzay teknolojisinde ilerleme sağladığını belirten Bakan Tunç, Türkiye Yüzyılı'nın bilimin de yüzyılı olacağını söyledi. Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğunda 13 deney yapacağını belirten Bakan Tunç, Türkiye'nin uzay teknolojisi alanında ilerlemeye devam edeceğini vurguladı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Alper Gezeravcı'nın uzay yolcuğunu Bursalı çocuklarla izledi
  19 Oca Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Alper Gezeravcı'nın uzay yolcuğunu Bursalı çocuklarla izledi

  Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın uzay aracının fırlatılması, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve vatandaşlar tarafından heyecanla izlendi. Bakan Tunç, Türkiye'nin bilimde ve uzay teknolojisinde ilerlediğini vurgulayarak, Türkiye Yüzyılı'nın bilimin ve teknolojinin yüzyılı olacağını belirtti. Alper Gezeravcı'nın uzayda yapacağı deneylerin millete anlatılacağını ve Türkiye'nin uzay teknolojisi alanında daha birçok başarıya imza atacağını ifade etti.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk Astronotun Uzay Yolculuğunu İzledi
  19 Oca Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk Astronotun Uzay Yolculuğunu İzledi

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) canlı yayınlanan ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğunu izledi. Türkiye'nin uzay teknolojisinde ilerleme sağladığını belirten Bakan Tunç, Türkiye Yüzyılı'nın bilimin de yüzyılı olacağını söyledi. Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğunda 13 deney yapacağını belirten Bakan Tunç, Türkiye'nin uzay teknolojisi alanında daha fazla başarıya imza atacağını ifade etti.

 • Türkiye'nin ilk uzay yolcusu SpaceX aracıyla fırlatıldı
  19 Oca Türkiye'nin ilk uzay yolcusu SpaceX aracıyla fırlatıldı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye'nin ilk uzay yolculuğunu takip ettiğini ve Türkiye'nin bilimde, uzay teknolojisinde ve diğer alanlarda ilerlediğini vurguladı. Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu SpaceX'e ait uzay aracı başarıyla fırlatıldı. Bakan Tunç, Gezeravcı'nın uzayda yapacağı deneyleri millete anlatacağını ve Türkiye'nin uzay teknolojisi alanında daha birçok başarıya imza atacağını belirtti. Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da Türkiye'nin bu başarısından gurur duyduklarını ifade etti.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaya gönderiliyor
  17 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaya gönderiliyor

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğuna ilişkin tarihi bir heyecan yaşadıklarını belirtti. Özvar, Türk üniversitelerinin havacılık ve uzay mühendisleri yetiştirdiğini ve bu yolculuğun öğrencileri daha çok motive edeceğini ifade etti. Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yapacağı 13 bilimsel deneyden 9'u üniversiteler tarafından hazırlandı.

 • Anadolu Aslanları'ndan New York Çıkarması! 'İş ve Ticaret Zirvesi'
  17 Oca Anadolu Aslanları'ndan New York Çıkarması! 'İş ve Ticaret Zirvesi'

  Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğinin (ASKON) ABD Şubesi ASKON USA, Türk-Amerikan ticari ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla iş ve ticaret zirvesi düzenledi.

 • Deprem Bölgesindeki Suyun Durumu İncelendi
  17 Oca Deprem Bölgesindeki Suyun Durumu İncelendi

  İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem bölgesindeki suyun durumunu inceledi. Yapılan çalışmalarda, bazı yerlerde bulanık ve çamurlu suya rastlandığı, bazı bölgelerde ise yer altı suyunun çekildiği veya akış yönünün değiştiği gözlemlendi. Deprem sonrası su şebekelerinde yapılan onarımlara rağmen, deprem hareketliliğinin devam etmesi nedeniyle zaman zaman hala bulanık ve çamurlu su akabildiği belirtildi. Bu nedenle, suyun kullanılmaması ve içilmemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, yer altı suyu kalitesinin de izlendiği ve arıtma ünitelerine ihtiyaç olduğu ifade edildi.

 • DEÜ Bilim İnsanları, Kahramanmaraş Deprem Bölgesindeki Suyu İnceledi
  17 Oca DEÜ Bilim İnsanları, Kahramanmaraş Deprem Bölgesindeki Suyu İnceledi

  İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi'nden (DEÜ) bir grup bilim insanı, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem bölgesindeki suyu inceledi. DEÜ Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Azize Ayol, bölgedeki deprem hareketliliğin sürmesi nedeniyle bazı yerlerde bulanık ve çamurlu suya rastladıklarını ayrıca bazı bölgelerde yer altı suyunun çekildiğini veya akış yönünün değiştiğini gözlemlediklerini belirtti.

 • Kırklareli'nde Genç Mucitlerden Güneş Takip Sistemli Güneş Paneli Projesi
  17 Oca Kırklareli'nde Genç Mucitlerden Güneş Takip Sistemli Güneş Paneli Projesi

  Kırklareli'ndeki Gençlik Merkezi Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde çalışma yapan minik araştırmacılar Ebrar Karaduralı ve Kayra Semiz, 'Güneş Takip Sistemli Güneş Paneli' projesiyle enerji depolama ve verimliliği arttırmayı hedefliyor. Geliştirdikleri prototip güneş paneli sistemi sayesinde güneşle aynı doğrultuda hareket eden panel, daha fazla enerji depolayabiliyor. Karaduralı ve Semiz, bilim insanı olma yolunda ilerlediklerini ve insan hayatını kolaylaştıracak projeler geliştirmeyi sevdiklerini belirtti. Proje, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla verim elde edilmesini sağlamayı amaçlıyor.

 • İBB ŞEHİR TİYATROLARI'NDA BU HAFTA!
  17 Oca İBB ŞEHİR TİYATROLARI'NDA BU HAFTA!

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 17-21 Ocak haftasında 16 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

 • 31. Uğur Mumcu Anma ve Ödül Töreni Eskişehir'de düzenlenecek
  16 Oca 31. Uğur Mumcu Anma ve Ödül Töreni Eskişehir'de düzenlenecek

  Tepebaşı Belediyesi, ÇGD Eskişehir Şubesi ve TGS tarafından düzenlenen '31. Uğur Mumcu Anma ve Ödül Töreni', 27 Ocak Cumartesi günü saat 18.00'de Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Tören, Uğur Mumcu'nun katledilişinin 31. yılında düzenlenen etkinlikler arasında yer alıyor. Gecede, Uğur Mumcu Anma Ödülleri farklı kategorilerde sahiplerini bulacak.

 • DAUM'dan İzmir Körfezi'ndeki tsunami riskini hesaplayan bilimsel çalışma
  16 Oca DAUM'dan İzmir Körfezi'ndeki tsunami riskini hesaplayan bilimsel çalışma

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkez (DAUM) Müdürü Doç. Dr. Ökmen Sümer, İzmir iç ve dış körfezindeki tüm kıyıların ve koyun geometrisini çıkartarak, depremlerin tsunami etkilerini araştırdıklarını belirtti. Bu çalışmalar sonucunda oluşturulacak tsunami baskın haritalarıyla risklerin azaltılmasına imkan sağlanacağı ifade edildi.

 • Bakan Kacır: Yeni bir aşamaya adım atıyor olacağız
  15 Oca Bakan Kacır: Yeni bir aşamaya adım atıyor olacağız

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türk bilim insanı Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştireceği 13 bilimsel deney ile Türk uzay bilimi alanında yeni bir aşamaya geçileceğini söyledi. Bakan Kacır, Milli Uzay Programı hedeflerini hayata geçirmeye devam edeceklerini ve Türk gençlerine ilham kaynağı olacak işlere imza atacaklarını belirtti.

 • Osmanlı'nın Edirne Sarayı'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor
  15 Oca Osmanlı'nın Edirne Sarayı'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Osmanlı'nın Edirne Sarayı olarak bilinen Saray-ı Cedid-i Amire'de restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Cihannüma Kasrı ve diğer yapıların restorasyonu gerçekleştiriliyor. Ayrıca, tarihi Edirne Merkez Asker Hastanesi alanında bulunan duvar kalıntıları da koruma altına alınıyor. Edirne Sarayı'nın yeniden ayağa kaldırılması, şehir ve ülke turizmi için büyük bir kazanç olacak.

 • Devri Alem'in ardından çocuklarının okulu için Fethiye'de demir attılar
  14 Oca Devri Alem'in ardından çocuklarının okulu için Fethiye'de demir attılar

  Dünyayı tekneleriyle dolaşan Osman Atasoy ve Sibel Karasu çifti, çocuklarının okulu için Fethiye'de tekne yaşamlarını sürdürüyor. Antarktika seyahatlerini anlattıkları kitap yayımlandı. Osman Atasoy, Antarktika'ya Türk Bilim Üssü'nün kurulması için öncülük etti ve seyahatini kitaplaştırdı.

 • Dünyayı tekneleriyle dolaşan Türk denizciler Fethiye'de yaşamaya devam ediyor
  14 Oca Dünyayı tekneleriyle dolaşan Türk denizciler Fethiye'de yaşamaya devam ediyor

  Osman Atasoy ve Sibel Karasu çifti, çocuklarının okulu için Fethiye'de tekne yaşamlarını sürdürüyor. Antarktika'ya giden ilk Türk denizciler olarak tarihe adlarını yazdıran çift, okulun hemen önünde teknelerini demirleyerek sakin bir yaşam sürüyor. Oğulları ise teknede zaman geçiriyor. Osman Atasoy, Antarktika seyahatlerini anlattığı bir kitap çıkardığını belirtti.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Görme Engellilerin Topluma Katılımını Desteklemeyi Amaçladıklarını Belirtti
  11 Oca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Görme Engellilerin Topluma Katılımını Desteklemeyi Amaçladıklarını Belirtti

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, görme engellilerin topluma katılımlarını sağlamayı ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarına destek olmayı amaçladıklarını bildirdi. Göktaş, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, beyaz bastonun görme engelliler için önemli bir sembol olduğunu ve toplumsal farkındalığı artırmak adına önem taşıdığını belirtti. Ayrıca, bakanlık olarak görme engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak çözümler ürettiklerini ve toplumsal yaşamın gerektirdiği tüm alanlara daha kolay ve aktif bir şekilde katılımlarını amaçladıklarını ifade etti.

 • Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu: Çukurova plastik ovasına döndü
  11 Oca Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu: Çukurova plastik ovasına döndü

  Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılan poşet ve plastik malzemelerin Çukurova'nın bereketli topraklarını 'plastik ovası'na dönüştürdüğünü belirtti. Gündoğdu, plastik atıkların toplanmadığı için çevreye yayıldığını ve denizel ortamları kirlettiğini söyledi. Ayrıca, Türkiye'de her ay yaklaşık 12 plastik geri dönüşüm tesisi yangınları yaşandığını ve bu durumun plastik kirliliğini çözmenin önünde büyük bir engel olduğunu ifade etti. Gündoğdu, dünya genelinde plastik kirliliğini çözmek için üretim kısıtlaması gerektiğini vurguladı.

 • Antarktika'da Kuş Gribi Nedeniyle Foklar Ölüyor
  11 Oca Antarktika'da Kuş Gribi Nedeniyle Foklar Ölüyor

  İngiltere Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumu (APHA), Antarktika'da kürklü ve fil cinsi fokların 'Kuş gribine' yakalanarak öldüğünü açıkladı. APHA'nın yayınladığı rapora göre, Güney Georgia adasındaki foklarda Yüksek Patojeniteli Kuş gribi (HPAI) tespit edildi. İncelemeler sonucunda neredeyse tüm foklarda kuş gribi belirtileri görüldü ve yaklaşık 20 fok öldü. Bu durum, bölgedeki kürklü fok popülasyonunu tehdit ediyor ve deniz kuşu ve deniz memelisi popülasyonlarını riske atabilir. Araştırmalar devam ediyor ve uluslararası ortaklarla bilgi paylaşımı yapılacak.

 • Çukurova'nın bereketli toprakları 'plastik ovası'na dönüştü
  11 Oca Çukurova'nın bereketli toprakları 'plastik ovası'na dönüştü

  Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılan poşet ve plastik malzemelerin Çukurova'nın topraklarını plastik atıklarıyla kirlettiğini belirtti. Gündoğdu, plastik geri dönüşüm fabrikalarının yangınları ve seracılıkta kullanılan plastiklerin denizel ortamları kirlettiğini vurguladı. Ayrıca, plastik kirliliğini çözmek için üretim kısıtlamaları getirilmesi gerektiğini söyledi.

 • Erciyes Üniversitesi'nden İslam İşbirliği Teşkilatı ödülü
  10 Oca Erciyes Üniversitesi'nden İslam İşbirliği Teşkilatı ödülü

  İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan COMSTECH İcra Komitesi'nin, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletlerin vatandaşı olan ve bu ülkelerde çalışan bilim insanlarının gerçekleştirdiği olağanüstü araştırma çalışmalarını takdir etmek amacıyla verdiği ödüller bu yıl da sahiplerini buldu. Erciyes Üniversitesi'nden bir akademisyen de ödül aldı.

 • Dünya Şampiyonu Mehmet Güçlü, Belediye Başkan Adayı Mehmet Günlük'ü Ziyaret Etti
  08 Oca Dünya Şampiyonu Mehmet Güçlü, Belediye Başkan Adayı Mehmet Günlük'ü Ziyaret Etti

  Muğla'da yerel seçim çalışmalarına başlayan Belediye Başkan aday adayı Doç. Dr. Mehmet Günlük, Dünya Şampiyonu ve Kırkpınar Başpehlivanı Mehmet Güçlü'yü ziyaret etti. Güçlü, Günlük'e başarılar dileyerek belediye yönetiminde de başarılı olacağına inandıklarını belirtti. Günlük ve ekibi, Kızılcayıkık Mahallesi'nde vatandaşlarla buluşarak destek istedi.

 • Ortaylı ve Şengör İzmir'de Cumhuriyet'in 101. Yılını Konuştu
  07 Oca Ortaylı ve Şengör İzmir'de Cumhuriyet'in 101. Yılını Konuştu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Cumhuriyetimizin 101.Yılı’’ söyleşisinde ünlü bilim insanları Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör’ü konuk etti.  Söyleşiye yoğun ilgi gösteren İzmirliler, AASSM’nin salonunu doldurup sahneye taştı. Başkan Tunç Soyer’in de izlediği söyleşide Ortaylı ve Şengör, bilim, tarih, Cumhuriyet, Atatürk, eğitim sistemi gibi birçok konuya dair bilgi ve anekdotlar anlattı.

 • NASA'nın 2024'teki hedefi: Güneş'e dokunma
  04 Oca NASA'nın 2024'teki hedefi: Güneş'e dokunma

  NASA, 2023 yılında birçok başarıya imza attı ve rotasını 2024'e çevirdi. Son haberlere göre NASA, yeni yılın sonlarında 'Güneş'e dokunma' görevi olarak tanımladığı bir misyonla karşımıza çıkacak. Parker Sondası, 24 Aralık 2024'te Güneş'in yanından geçecek ve bir yıldızın atmosferinin ilk örneklemesini almayı amaçlıyor. Bu görev, Güneş'i daha iyi anlamamıza yardımcı olacak ve tüm insanlık için anıtsal bir başarı olacak.

 • CHP Bornova Gençlik Örgütü, Bornova Anadolu Lisesi önünde eylem yaptı
  04 Oca CHP Bornova Gençlik Örgütü, Bornova Anadolu Lisesi önünde eylem yaptı

  CHP Bornova Gençlik Örgütü, Bornova Anadolu Lisesi koruluğunda mülteciler için anaokulu yapıldığı iddiaları üzerine lise önünde eylem yaptı. Açıklamada, 'Bornova Anadolu Lisesi'nin anaokuluna ihtiyacı yoktur. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün acilen bu karardan dönerek, bu projenin okulumuzun ihtiyacı olan laboratuvar projesiyle değiştirilmesi gerekmektedir' denildi.

 • Tunceli'de 'Deprem Dirençliği' Paneli Düzenlendi
  03 Oca Tunceli'de 'Deprem Dirençliği' Paneli Düzenlendi

  Tunceli'de, Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kesiştiği noktada 'Deprem Dirençliği' paneli düzenlendi. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kentteki ağır hasarlı yapıların sayısını açıklarken, konteyner kentlerin hızlı bir şekilde tamamlanacağını belirtti. Panelde, bilim insanları ve yetkililer de deprem konusunda yapılan çalışmalardan bahsetti.

 • Geri dönüştürülen plastikler kanser dahil birçok hastalığa neden olabilir
  03 Oca Geri dönüştürülen plastikler kanser dahil birçok hastalığa neden olabilir

  Uzmanlar, geri dönüşüm sürecinin ardından içinde bulunan zehirli kimyasallar nedeniyle daha tehlikeli hale gelen plastiklerin, başta kanser olmak üzere farklı hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulundu. Plastiklerdeki zehirli kimyasalların, plastiklerin geri dönüşümünü ve bertarafını zorlaştırdığı dolayısıyla geri dönüştürülmüş plastiklerin hiçbir alanda yeniden kullanımının uygun olmadığı tespitinde bulunuldu.

 • İBB ŞEHİR TİYATROLARI OCAK AYINDA 37 OYUNU SEYİRCİYLE BULUŞTURUYOR
  01 Oca İBB ŞEHİR TİYATROLARI OCAK AYINDA 37 OYUNU SEYİRCİYLE BULUŞTURUYOR

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ocak ayında 37 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

 • Türkiye'den 2023'ün ilham ve umut veren haberleri
  29 Ara Türkiye'den 2023'ün ilham ve umut veren haberleri

  Türkiye için zor bir yıl olan 2023'te, Kadın Milli Voleybol Takımı'nın şampiyonlukları, depremzedelere yardım çalışmaları, Merve Dizdar'ın ödülü, Dr. Canan Dağdeviren'in buluşu, Aysu Türkoğlu'nun başarısı, Gordion Antik Kenti'nin UNESCO listesine alınması, Şahika Ercümen ve Mete Gazoz'un rekorları, Başak Mireli'nin başarısı gibi ilham veren gelişmeler yaşandı.

 • Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, TÜBA-GEBİP Ödülü'ne Layık Görüldü
  29 Ara Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, TÜBA-GEBİP Ödülü'ne Layık Görüldü

  Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, kanser araştırmalarıyla TÜBA-GEBİP ödülüne layık görüldü. Kocabaş, MEIS proteinini hedefleyerek kanserin büyümesini önleyen çalışmalarıyla ödül kazandı.

 • Zencefildeki Kurkumin Maddesinin Potansiyeli Araştırılıyor
  29 Ara Zencefildeki Kurkumin Maddesinin Potansiyeli Araştırılıyor

  Erzurum'da doğal ürünler üzerine araştırma yapan bilim insanları, zencefildeki "kurkumin" maddesinin kolon, meme, mide-bağırsak kanserleri ile Alzheimer gibi bazı hastalıklara karşı potansiyelini araştırdı.

 • Bakan Kacır, Boğaziçi Üniversitesi 160. Yıl Vizyon Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
  28 Ara Bakan Kacır, Boğaziçi Üniversitesi 160. Yıl Vizyon Toplantısı'nda konuştu Açıklaması

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Boğaziçi Üniversitesini öğrencilerin ve bilim insanlarının kıymetli kıldığını belirterek, "Türkiye'yi hedeflerine taşıyacak, Cumhuriyet'in ikinci asrını Türkiye Yüzyılı yapacak işler, gençlerimizin ve bilim insanlarımızın ellerinde yükselecek.

 • Yahşihan Belediyesi, Prof. Dr. Ruşen Keleş'in ismini sokağa verdi
  28 Ara Yahşihan Belediyesi, Prof. Dr. Ruşen Keleş'in ismini sokağa verdi

  Yahşihan Belediyesi, Yenişehir Mahallesi 294. Sokak'ta düzenlenen törende Prof. Dr. Ruşen Keleş'in ismini sokağa verdi. Vali Mehmet Makas, Keleş'in bilime ve insanlığa hizmet ettiğini vurgulayarak teşekkür etti. Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz ise Keleş'in yaptığı hizmetlerle kentleşme ve yerel yönetimler konusunda çığır açtığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanlığı Himayesinde Düzenlenen 100. Yıl TÜBA ve TÜBİTAK Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu
  28 Ara Cumhurbaşkanlığı Himayesinde Düzenlenen 100. Yıl TÜBA ve TÜBİTAK Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 100. Yıl TÜBA ve TÜBİTAK Bilim Ödülleri töreninde, Atatürk Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İlhami Gülçin, Prof. Dr. Rabia Meryem Yılmaz ve Doç. Dr. Haydar Kılıç ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı. Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, ödül alan akademisyenleri kutlayarak, üniversitenin akademik mükemmeliyetini ve bilimsel araştırmaya olan bağlılığını vurguladı.

 • İEÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göktuğ Karpat, 100. Yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görüldü
  28 Ara İEÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göktuğ Karpat, 100. Yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görüldü

  İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göktuğ Karpat, Türkiye'nin en prestijli bilim ödüllerinden biri olan '100. Yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. Prof. Dr. Karpat, uluslararası düzeydeki başarılı çalışmalarıyla fizik alanında saygın bir yer edinmiştir. Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan alan Prof. Dr. Karpat, 5 yıl içinde dördüncü kez ulusal çapta başarıya imza atmıştır.

Advertisement