Muhsin Yazıcıoğlu'nun avukatından çarpıcı sözler: Helikopter içinden görüntünün olduğunu öğrendik - Son Dakika
Güncel

Muhsin Yazıcıoğlu'nun avukatından çarpıcı sözler: Helikopter içinden görüntünün olduğunu öğrendik

Merhum Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun aile avukatı Veysel Aşkın, son görülen duruşmada tanık olarak dinlenen Mustafa Kemal Süler'den helikopter içinden çekilmiş bir görüntü olduğunu öğrendiklerini ifade etti. Aşkın, "13,5 yıl sonra ilk defa böyle bir görüntünün olduğuna dair bir beyan duyduk. Helikopter firması yetkilisinin bildiği bir görüntülü kayıt var; o hem dosyada hem bizim bilgimizde yok" şeklinde konuştu.

11.10.2022 13:11  Güncelleme: 15:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde 25 Mart 2009'da düşen helikopterde bulunan Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclisi Üyesi Adayı Murat Çetinkaya, İHA muhabiri İsmail Güneş ve Pilot Mustafa Kaya İstektepe'nin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmaya FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt yöneticilerinin talimatları ile müdahale edilerek, örgütün amaçları doğrultusunda yönlendirildiği iddiasıyla 19 kişinin yargılandığı davanın 7'nci duruşması, 5 Ekim'de görüldü.

"PİLOT DENEYİMLİ BİRİYDİ"

Duruşmada ilk olarak helikopterin kiralandığı Esas Havacılık'ın o dönem Genel Müdürü olan Mustafa Kemal Süler, tanık sıfatıyla dinlendi. Helikopterin düştüğünü Trabzon'da öğrendiğini ve meteorolojik şartlar nedeniyle kazanın olduğunu ifade eden Süler, "Aynı zamanda helikopter pilotu olduğum için; o anki şartları ve çekilmiş görüntüleri incelediğimizde kazanın meteorolojik şartlardan olma olasılığının yüksek olduğunu gördüm. Pilot, gayet deneyimli bir pilottu. 9 bin saate yakın bir uçuşu olan, çok deneyimli bir pilottu" dedi.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun avukatı: 13,5 yıl sonra helikopter içinden görüntünün olduğunu öğrendik

"KAMERAMANIN ÇEKMİŞ OLDUĞU GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİM"

Avukat Kemal Yavuz'un 'Neye göre, helikopterin düşmesini kaza olarak yorumluyorsunuz' sorusu üzerine Süler, "Rahmetli kameranın çekmiş olduğu görüntüleri ben de izledim. Kar yağışının başladığını, ilerisinin zaten karla kaplı olduğundan, görüşün düştüğü belli oluyor. Daha sonrasında sanıyorum ki; şartlar daha da ağırlaştı. Helikopterin gördüğümüz kadarıyla tırmanışta olduğunu gösteriyor" cevabını verdi.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun avukatı: 13,5 yıl sonra helikopter içinden görüntünün olduğunu öğrendik

"GÖRÜNTÜLERİN SİZDE OLMAMASINA BEN DE ŞAŞIRDIM"

Avukat Mehmet Cemal Erkoç da soruşturmanın en başından beri gizli olduğunu ve dosyanın içerisinden kendilerinin de alamadıkları bilgiyi, tanığın elde ettiğini söyleyerek, görüntüyü nasıl elde ettiğini sordu. Tanık Süler ise görüntünün kendisine nasıl geldiğini ve nerede izlediğini tam olarak hatırlamadığını belirterek, "Rahmetli kameramanın çekmiş olduğu görüntü. Helikopterin içinden. Rahmetli kameramanın çekmiş olduğu görüntüler olması lazım ya da helikopterlerin içinde olan birisinin telefonun ya da bir şeyinden. Görüntülerin sizde olmamasına ben de şaşırdım" dedi. Duruşmada ayrıca Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun bazı belgelerin imha edildiğine dair yazısı gündeme geldi. Yazıda, tanık Ahmet Ergeç'in cep telefonunun 3 aylık iletişim tespiti kararına istinaden elde edilen bilgi ve belgelerin imha edildiği belirtildi.

"BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ NE GÖRDÜK NE DUYDUK"

Ertelenen duruşma hakkında konuşan Fatih Furkan Yazıcıoğlu'nun avukatı Veysel Aşkın, hem tanığın ifadesi hem de Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun gönderdiği yazının şaşkınlığı içinde olduklarını söyledi. Helikopter düştükten sonra başlatılan soruşturmayı en başından beri takip edip, müdahil olmalarına rağmen helikopterin içinden çekilmiş bir görüntüyü ilk kez duyduklarını anlatan Aşkın, "Helikopter firmasının 2009'da genel müdürü olan Mustafa Kemal Süler isimli şahıs, helikopterin içinden çekilmiş bir videoyu izlediğini, hava şartlarını oradan gördüğünü söyledi. Oysa ne dosyada, ne bizde, ne savcılıkta, ne başka birinde böyle bir görüntü ve videoyu ne gördük, ne duyduk. Böyle yeni, bizim bilmediğimiz ama başka birtakım şahısların, birtakım kurumların elinde olan, dosyada da bilinmeyen ve olmayan birtakım deliller olduğunu görüyoruz. Dosyadan ve soruşturmadan gizlendiğini görüyoruz. İnşallah bu görüntüler, bizim de elimize geçer veya savcılığa intikal ettirilir. 13,5 yıl sonra ilk defa böyle bir görüntünün olduğuna dair bir beyan duyduk. Bunu zaten kendisine de sorduk. Kendisi de bizim bunu bilmememize şaşırdı, bir de böyle bir garabet var. Helikopter firması yetkilisinin bildiği bir görüntülü kayıt var; o hem dosyada hem bizim bilgimizde yok" dedi.

KANUNLARA GÖRE DELİLLER 2 TÜRLÜ İMHA EDİLİR

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun imha edildiğini belirttiği delilin hem devam eden dava hem de ana soruşturma dosyası için önemli olduğunu kaydeden Aşkın, "Halen derdest olan bir soruşturma içerisinde deliller olarak değerlendirilebilecek. Gerek soruşturma kapsamında, dava açılırsa kovuşturma kapsamında deliller olarak değerlendirilebilecek belge ve bilgiler var. Savcılıktan gelen cevabi yazıda 'O görüşme tutanağını, hatta yazının bütününe bakıldığı zaman CD, fotoğraflar, görüntüler ve o telefon tape kayıtlarını imha ettik' diye bir cevap var. Bu dosyanın bir delilini, dosya karara çıksa bile emanette saklanması gereken bir delilin imhası gibi bir şey ise ki; yazıdan anlaşılan o. Bu da ayrı bir vahamet" diye konuştu.

Kanunlara göre bir delilin imha edilmesi için 2 durumun olduğunu belirten Aşkın, "Ya delilin dosya ile hiç alakası yoktur. ya da dosya kesinleşir, kesinleştikten sonra emanette durur. Eğer dosya imha edilirse; ancak onun ile beraber imha edilir" dedi.

Muhsin Yazıcıoğlu\'nun avukatından çarpıcı sözler: Helikopter içinden görüntünün olduğunu öğrendik
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Muhsin Yazıcıoğlu'nun avukatından çarpıcı sözler: Helikopter içinden görüntünün olduğunu öğrendik - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Iğdır Valisi Ercan Turan Esnafları Ziyaret Ediyor
  13:49 Iğdır Valisi Ercan Turan Esnafları Ziyaret Ediyor

  Iğdır Valisi Ercan Turan, şehrin farklı yerlerinde bulunan çeşitli mesleklerde çalışan esnafları ziyaret ederek onlarla sohbet ediyor. Vatandaş ve esnafların sorun, talep ve önerilerini dinlemek üzere sık aralıklarla esnaf ve vatandaş ziyaretleri gerçekleştiren Vali Turan, son olarak Taksi durağını ziyaret etti ve taksicilerin talep ve sorunlarını dinledi.

 • Antalya'da Klasik Araba, Bir Anne ve 4 Yavru Kediye Yuva Oldu
  13:46 Antalya'da Klasik Araba, Bir Anne ve 4 Yavru Kediye Yuva Oldu

  Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşayan bir klasik araba koleksiyoneri, atıl vaziyette aldığı aracını bir anne ve 4 yavru kediye yuva olarak kullanmaya başladı. Kedilerin büyüyene kadar aracı kullanmayacağını belirten koleksiyoner, tüm canlıların sevgiye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Kedileri sahiplendirmek için harekete geçen aile, yavruları yuvasız bırakmayacaklarını söyledi. Komşular da kedilerin bahçelerinde yaşamasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 • Uludağ'da çıkan yangın itfaiye ve helikopter desteğiyle söndürüldü
  13:45 Uludağ'da çıkan yangın itfaiye ve helikopter desteğiyle söndürüldü

  Bursa'nın Uludağ eteklerinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri, Orman Bölge Müdürlüğü ve havadan helikopter desteğiyle kontrol altına alındı. Yangın, Teferrüç-Kadıyayla mevkiinde meydana geldi. Yangına müdahale eden ekiplere zorlu şartlarda helikopterler de destek verdi. Yangın 4 saat süren çalışmalar sonucunda söndürüldü ve can kaybı yaşanmadı. Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Osmanlının ilk fethettiği topraklardaki bu evler görenleri tarihi yolculuğa çıkarıyor
  13:45 Osmanlının ilk fethettiği topraklardaki bu evler görenleri tarihi yolculuğa çıkarıyor

  Sakarya'nın Taraklı ilçesinde bulunan Osmanlı dönemi mimarisiyle inşa edilmiş evler, tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu evler, Osmanlı Devleti'nin kuruluş toprağı olan Taraklı'da yer alıyor. Ziyaretçileri büyüleyen ve doğayla iç içe olan bu tarihi evler, 2 ve 3 katlı olarak inşa edilmiş ve Osmanlı mimarisini yansıtıyor. Taraklı Evleri, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından 'En İyi Turizm Kırsal Yerleşimleri ve Köyleri Girişimi' ödülüne layık görülmüştür. Taraklı evlerinin özellikleri arasında özel yapılmış pencereler ve cumbalı yapılar bulunmaktadır. Bu evler, Safranbolu evleriyle benzerlik göstermektedir ve Safranbolu'nun kurucuları olan Taraklılardan etkilenmiştir.


Advertisement