Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak - Son Dakika
Güncel

Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak

Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak

Beyaz müzayede iki akşam müzayedesi ile 2011-12 sezonunu açıyor.

12.10.2011 23:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

17. Beyaz Müzayede'de yıldız eserler görücüye çıkacak

Türk Çağdaş ve Modern Sanatı'nın lider müzayede kuruluşu Beyaz Müzayede, yurtdışı sanat merkezlerinde önemli müzayedeler klasiği olan hafta arası akşam müzayedeleri geleneğini Türkiye'ye taşıyor. Çağdaş ve modern sanat başyapıt ve şaheserlerinden oluşan 17. Beyaz Müzayede, 25 Ekim Salı ve 26 Ekim Çarşamba günleri Sofa Hotel'de düzenlenecek iki akşam müzayedesi ile sezonu açıyor. 17. Beyaz Müzayede'de yer alan 329 eser, 21-24 Ekim tarihleri arasında Sofa Hotel'de sergilenecek.

17. Beyaz Müzayede, 2011-12 sezonunu Sofa Hotel'de gerçekleştireceği iki akşam müzayedesi ile açıyor. 25 Ekim Salı akşamı gerçekleştirilecek birinci bölüm 179 eserden oluşuyor. Birinci bölüm kataloğunun ön kapağında Mehmet Güleryüz'ün 'Uzanan Çıplak', arka kapağında ise Komet'in 'Selam Sana' isimli başyapıtları yer alıyor. 26 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek ve 150 eserden oluşan ikinci bölüm kataloğunun ön kapağında Erol Akyavaş'ın 260x90cm ebadındaki meşhur 'Mavi Kompozisyon' başyapıtı, arka kapağında ise bir İngiliz galerisinde günışığına çıkan Fahrelnisa Zeid'in 158x107cm ebadındaki 'Forbidden Sun' isimli bir şaheseri yer alıyor. 17. Beyaz Müzayede'de Mithat Şen'in gerçek Fenerbahçe formalarından yapmış olduğu bir eser de satışa sunulacak.

Beyaz Müzayede Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Karadeniz, 16. Beyaz Müzayede için iddialı konuştu: "2011-12 sezonunun ilk müzayedesinde yurtdışında önemli müzayedeler klasiği olan hafta arası akşam müzayedeleri geleneğini Türkiye'ye taşıyoruz. Birçok başyapıt ve şaheserin satışa sunulacağı 17. Beyaz Müzayede, sanatseverlerin kaçırmaması gereken bir çağdaş ve modern sanat şöleni olacak."

Beyaz Müzayede 'Neredeyse Yok Yok' geleneğini bu müzayedede de sürdürüyor. 17. Beyaz Müzayede'de 3 adet Burhan Doğançay, 3 adet Adnan Çoker, 6 adet Sabri Berkel, İhsan Cemal Karaburçak, 5 adet Mehmet Güleryüz ve 12 adet Komet başyapıt ve şaheseri satışa sunulacak. Müzayedede ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz Çağdaş Usta'larımızdan Ömer Uluç'un 6 adet, Ferruh Başağa'nın 10 adet ve Zekai Ormancı'nın 6 adet başyapıt ve önemli eseri yer alıyor.

17. Beyaz Müzayede Neşe Erdok severler için adeta bir şölen olacak. Müzayedenin her iki bölümünde, 5'i özel bir koleksiyondan gelen toplam 10 adet Neşe Erdok eseri sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Ayrıca 8 adedi tek bir özel koleksiyondan oluşan toplam 10 adet Avni Arbaş başyapıt ve önemli eserleri de yer alıyor. Müzayedede satışa sunulacak olan 1971 tarihli Paris dönemine ait 116x73 ebadındaki 'Sahilde Çocuklar' isimli tuval tablo, Avni Arbaş'ın en önemli yapıtları arasında gösteriliyor.

Müzayedede Türk Soyut'unun öncülerinden Sabri Berkel'in 6 adet eseri yer alıyor. Eserlerden 70x100cm ebadındaki tuval 'Renkli Soyut' ve 1964 tarihli 73x92cm ebadındaki tuval 'Figüratif Soyutlama' Sabri Berkel'in ender görülebilecek şaheserleri arasında gösteriliyor. Ayrıca İhsan Cemal Karaburçak'ın 98x63cm ebadındaki tuval 'Soyutlama'sı sanatseverler arasında büyük çekişmeye neden olacak.

17. Beyaz Müzayede'de Türk Modern Resmi'nin önemli eserleri de satışa sunulacak. Orhan Peker'in tuval 'Kırmızı Ponponlu Atbaşı' yapıtı ve Nedim Günsür'ün Ada Yayınları tarafından yayınlanan kitabının kapağında yer alan 'Köylüler' yapıtı, 110x149 ebadındaki 1983 tarihli 'Boğaz'da Gemiler' isimli Nuri Abaç'ın en önemli başyapıtı satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor. Müzayede kapsamında satışa sunulacak başka bir müzelik eser ise Burhan Uygur'un 66x95cm ebadındaki tuval 'Portre Soyutlaması'.

17. Beyaz Müzayede'de Türk Çağdaş Sanatı'ın orta ve genç kuşağının çokça aranan sanatçılarının başyapıtları da satışa sunulacak. Müzayedede Kemal Önsoy'un çeşitli dönemlerine ait 7 adet çok önemli eseri, Canan Tolon'un 170x125cm ebadındaki 'Soyut' şaheseri ve Leyla Gediz'in 2003 tarihli 162x195cm ebatlı en önemli başyapıtlarından 'Lüks', koleksiyonerlerin çekişmesine sahne olacak. Londra'da müzayedelerde rekorlar kıran Eriç Seymen'in 5 adet eseri de satışa sunulacak. Canan Şenol'un bir edisyonu müzede yer alan 'İbretnüma' isimli video eseri de müzayedede yer alacak.

Türkiye'de dünyanın önde gelen çağdaşlarının başyapıtlarını satışa sunarak bir ilke imza atan Beyaz Müzayede, 26 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleştireceği 2. Bölüm'de dört dünya sanatçısının eserlerine de yer verecek. Müzayedenin ikinci bölümünde; dünya geometrik soyutunun öncüsü Peter Halley'in 205x225cm ebadındaki 'Abstruse Character' isimli şaheseri, Gudmundur Erro'nun 130x130cm ebadındaki 'Cartoon Characters' Serisinden önemli bir yapıtı, Julian Opie'nin 222x118cm ebadındaki 'Verity Walking III' isimli yapıtı ve Peter Kogler'in 180x120cm ebadındaki 'Soyut' yapıtı satışa sunulacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yıldız Eserler Görücüye Çıkacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Denizli'de tırın çarptığı otomobilde 6 kişi yaralandı
  03:31 Denizli'de tırın çarptığı otomobilde 6 kişi yaralandı

  Denizli'nin Sarayköy ilçesinde refüjü aşıp karşı şeride geçen bir tır, aynı aileden 6 kişinin bulunduğu otomobile çarptı. Kazada yaralananlar arasında ağır durumda olan bir çocuk bulunuyor. Tır sürücüsü gözaltına alındı ve kaza nedeniyle yol bir süreliğine kapatıldı.

 • Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanların kurtarma çalışmaları devam ediyor
  03:25 Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanların kurtarma çalışmaları devam ediyor

  AFAD Başkanı Okay Memiş, Antalya'daki teleferik kazası nedeniyle havadaki kabinlerde mahsur kalanların kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 3 helikopterle tahliye işlemlerinin yürütüldüğünü ifade eden Memiş, şu ana kadar 74 vatandaşın tahliye edildiğini ve tahliye işlemlerinin titizlikle devam ettiğini söyledi. Devletin bütün imkanlarının seferber edildiğini ve kurtarma çalışmalarında Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma ve emniyetin de görev aldığını belirten Memiş, kazanın neden kaynaklandığıyla ilgili soruşturmanın adli makamlar tarafından yapılacağını ifade etti.

 • AFAD Başkanı Memiş: Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 74 oldu, çalışmalar devam ediyor
  03:20 AFAD Başkanı Memiş: Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 74 oldu, çalışmalar devam ediyor

  Antalya'da yaşanan teleferik kazasıyla ilgili bölgede incelemelerde bulunan AFAD Başkanı Okay Memiş, şu ana kadar kurtarılan vatandaş sayısının 74 olduğunu açıkladı. Kazanın sebebiyle ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Narkoçelik-11 Operasyonunda 10 Çete Üyesi Tutuklandı
  03:18 Narkoçelik-11 Operasyonunda 10 Çete Üyesi Tutuklandı

  Kocaeli merkezli düzenlenen 'Narkoçelik-11' operasyonunda 608 kilogram kokain ve uyuşturucu madde çoğaltımında kullanılan ara kimyasal madde ele geçirildi. Operasyonda 13 şüpheli adliyeye sevk edildi, 10'u tutuklandı.

 • Antalya'da Teleferik Kazası: Kurtarılan Vatandaş Sayısı 74
  03:15 Antalya'da Teleferik Kazası: Kurtarılan Vatandaş Sayısı 74

  Antalya'da yaşanan teleferik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı. AFAD Başkanı Okay Memiş, olayla ilgili bilgi verirken, şu ana kadar 74 vatandaşın kurtarıldığını açıkladı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

 • Narkoçelik-11 Operasyonunda 608 Kilogram Kokain Ele Geçirildi
  03:08 Narkoçelik-11 Operasyonunda 608 Kilogram Kokain Ele Geçirildi

  Kocaeli merkezli düzenlenen Narkoçelik-11 operasyonunda uluslararası uyuşturucu madde organize suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda 608 kilogram kokain ve uyuşturucu madde çoğaltımında kullanılan ara kimyasal madde ele geçirildi. Operasyon sonucunda 13 şüpheli adliyeye sevk edildi ve 10'u tutuklandı.

 • AFAD Başkanı Okay Memiş: Mahsur kalanların kurtarma çalışmaları sarp arazide gerçekleştiriliyor
  02:57 AFAD Başkanı Okay Memiş: Mahsur kalanların kurtarma çalışmaları sarp arazide gerçekleştiriliyor

  AFAD Başkanı Okay Memiş, Antalya'daki teleferik kazasının ardından devam eden mahsur kalanları kurtarma çalışmalarının çok sarp bir arazide gerçekleştirildiğini belirtti. Asılı kalan 11 kabinde mahsur kalan 74 vatandaşın tahliyesi gerçekleştirildi ve şu anda 13 kabinde tahliye işlemleri devam ediyor.

 • Emniyet şeridini kullanan araçlara rekor ceza
  02:53 Emniyet şeridini kullanan araçlara rekor ceza

  Ramazan Bayramı tatilini erkenden bitiren tatilcilerin dönüş yolunda Anadolu Otoyolu'nda yoğunluk yaşandı. Yoğunluktan kaçmak isteyen sürücülerin emniyet şeridine girmesi üzerine yapılan kontrollerde, 87 araca toplamda 560 bin 280 lira ceza kesildi.


Advertisement