Son Dakika Haberleri: 10 Bin Yıllık 'Iza Buğdayı' İçin Coğrafi İşaret Alınacak

10 Bin Yıllık 'Iza Buğdayı' İçin Coğrafi İşaret Alınacak

9 ay önce

10 bin yıllık 'Iza Buğdayı' için coğrafi işaret alınacakBOLU - Bolu Belediyesi ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında buğdayın atası olarak bilinen 'Iza Buğday'ına coğrafi işaret alınması için protokol imzalandı.

10 bin yıllık 'Iza Buğdayı' için coğrafi işaret alınacak

BOLU - Bolu Belediyesi ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında buğdayın atası olarak bilinen 'Iza Buğday'ına coğrafi işaret alınması için protokol imzalandı.
Bolu bölgesinde yetişen ve genleri değiştirilmemiş 10 bin yıllık bir serüveni olan 'Iza Buğdayı'na coğrafi işaret alınması için Bolu Belediyesi'nde Başkan Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı arasında protokol imzalandı. İmzaları atılarak resmileştirilen protokolle sağlıklı ve doğal bir besin kaynağı olan ıza buğdayının üretiminin yaygınlaştırılması, tanıtılması hedefleniyor.
Protokol töreninde konuşan Başkan Yılmaz, "Coğrafi işaret aldıktan sonra belki gelecek sene Bolu'nun tamamında, binlerce dönüm araziye ıza buğdayı ekilmesi sağlanacak. Alım garantisi konusunda, Bolu Belediyesi olarak bu yükün altına gireceğiz. Bunu da Bolulu çiftçilerin gelirlerini arttırmak için yapacağız " dedi
"Bölgemizdeki herşeye sahip çıkıyoruz"
Daha önce Bolu yöresine ait müziklerin bir çoğunu tescillediklerini belirten Başkan Yılmaz, "Şuan yine üniversitemizle yaptığımız çalışmalarla, bölgemizdeki bitkilerin tamamıyla ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte her şeyimizi tespit etmek, tescillemek ve coğrafi işaretini almak istiyoruz. Bu konuda bizlere en büyük desteği, bilimsel çalışma olduğu için üniversitemiz veriyor. Başta rektörümüz olmak üzere, tüm hocalarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah yapacağımız bu çalışma Bolu'muza hayırlı olacaktır" dedi.
"Binlerce dönüm araziye ıza buğdayı ekilmesini sağlayacağız"
Yılmaz, Bolu'da bu yıl 200 dönüm arazide ıza buğdayı ekimi yapıldığını ifade ederek, "Karacasu yolu üzerindeki park ve bahçeler müdürlüğümüzde bir tane su değirmeni inşa edeceğiz. Bu buğdayları da kendi su değirmenimizde öğüterek, hiç katkısız unlu mamüller olarak vatandaşlarımıza sunacağız. Coğrafi işaret aldıktan sonra belki gelecek sene Bolu'nun tamamında, binlerce dönüm araziye ıza buğdayı ekilmesi sağlanacak. Alım garantisi konusunda, Bolu Belediyesi olarak bu yükün altına gireceğiz. Bunu da Bolulu çiftçilerin gelirlerini arttırmak için yapacağız " diye konuştu.Günlük Kiralık Evde Rezalet! Lise Öğrencisine İstismarda Bulunup Canlı Yayın Yaptı Kayıp Lise Öğrencisi Kızın Cesedi Dere Kenarında Bulundu

At Keserken Yakalanan Baba-Oğuldan Pişkin Savunma: Yiyecektik