110 Yıllık Gramofon - Son Dakika

110 Yıllık Gramofon

30.09.2011 11:20
110 Yıllık Gramofon, System.String[]

Kemal Karagöz - Gaziantep'te, tarihi Zincirli Bedesten'de bir koleksiyoncu tarafından satışa sunulan 110 yıllık orijinal gramofon alıcısını bekliyor.

Kemal Karagöz - Gaziantep'te, tarihi Zincirli Bedesten'de bir koleksiyoncu tarafından satışa sunulan 110 yıllık orijinal gramofon alıcısını bekliyor.

Antika koleksiyoncusu Fatih Gökgöz, Almanya'dan gelen gramofonu 3 bin 500 liraya antika meraklılarının beğenisine sunduklarını söyledi.

Gökgöz, gramofonla ilgili şu bilgileri verdi:

"Weko marka gramofonun en önemli özelliği hoparlörünün tahta olması. Alet hala çalışır durumda ve çıkardığı ses oldukça net. Gramofon tamamıyla elle imal edilmiş, hoparlörün içi de tamamen tahta. Gramofon manüel olarak çalışıyor. Bölümlerine baktığımızda bir ses seviyesi bir de devir ayarları bulunuyor. Tüm dünyada antika meraklıları tarafından halen dinlenmekte. Evlerde aksesuar olarak da kullanılıyor. 1900'lü yıllarda Almanya'da imal edilmiş ve o yıllardan günümüze kadar sağlam bir şekilde kalmıştır. Özgünlüğünü bozmadan günümüze gelmesi ise insanları, inceleyenleri oldukça şaşırtıyor. Ayrıca, içerisindeki mekanizması ve aletin kendisi tamamıyla orijinaldır."

Gramofonun en önemli özelliklerinden birinin de sesinin çok düzgün çıkması olduğunu belirten Gökgöz, sesinin netliğinin hoparlörünün tahta olmasından kaynaklandığını, özel iğnesi sayesinde normal plak dışında taş plağı da çaldığını vurguladı.

Türkiye, gramofonla nispeten geç bir tarihte, 1920'li yılların başında tanıştı. Müziği, konser salonlarından çıkarıp her yerde dinlenebilir hale getiren gramofon, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de coşkuyla karşılandı. Önceleri belirli bir kesimin evlerine girebilen gramofon, zamanla yayıldı. Dede Efendi, Hafız Burhan, Münir Nurettin Selçuk gibi bestekar ve müzisyen bu aygıt sayesinde tanındı. 1960'larda pikapların yaygınlaşması, yorgun gramofonların da sonu oldu

- GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 110 Yıllık Gramofon - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı