2011'i "Rekorla" Kapattık - Son Dakika
Güncel

2011'i "Rekorla" Kapattık

2011\'i "Rekorla" Kapattık

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında 125 milyon lira sınırına dayanarak tarihin kamulaştırma rekorunu kırdı.

03.01.2012 11:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kentteki arazi sıkıntısı nedeniyle pek çok önemli yatırım ve proje için ciddi kamulaştırmalar yapmak zorunda kalan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında 125 milyon lira sınırına dayanarak tarihin kamulaştırma rekorunu kırdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yatırımları gerçekleştirebilmek için 2004 yılından bugüne kadar tam 617 milyon 552 bin liralık kamulaştırma gerçekleştirdi. Bu amaçla 2011 yılında harcanan para ise tarihe "rekor" olarak geçti: 124 milyon 66 bin TL.

İzmir'in yerleşiminden dolayı yeni yol açmak ya da yol düzenlemek için bile kamulaştırma yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Sadece Yeni Fuar Alanı ve Agora'daki kamulaştırma çalışmaları için 60 milyon liranın üzerinde bedel ödedik. İzmir gibi düzensiz yerleşime sahip bir şehirde, neredeyse her çalışma için kamulaştırma yapmak zorunda kalıyoruz. Örneğin Büyük Çiğli Karayolu geçidi için yapmıştık. İnşaat bedeli 31 milyon TL'ydi. Ama bu işin bize maliyeti 66 milyon TL'yi buldu. Evka 5 Köprülü Kavşağı'nın ihale bedeli 13 milyon 500 bin liraydı. Kamulaştırma için ise tam 26 milyon 500 bin lira ödedik. Yani inşaatının bedelinin iki katını kamulaştırma için harcadık. Altgeçit- üst geçit ve kavşak çalışmalarının neredeyse hepsi için kamulaştırma yapmak zorunda kaldık" diye konuştu.

İzmir'i geliştirmek ve bu hedefte yeni projeleri hayata geçirmek için ciddi miktarlarda kamulaştırma bedelleri ödemeye devam ettiklerini kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, "Kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirdiğimiz yatırımlar, kentin gelecek vizyonunu şimdiden oluşturacak, kenti dönüştürecek projelerdir. Yaptığımız çalışmaların olumlu sonuçlarını ve olumlu gelişmelerini hep birlikte görüyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor, gelecek projeler için motivasyon sağlıyor. Çalışmalarımızı tamamladıkça İzmir'in önü daha da açılacaktır" dedi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 2011'i 'Rekorla' Kapattık - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement