31. İstanbul Film Festivali Başladı - Son Dakika

31. İstanbul Film Festivali Başladı

31.03.2012 00:53
31. İstanbul Film Festivali Başladı, System.String[]

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) bu yıl 31'incisini düzenlediği İstanbul Film Festivali'nin açılış gecesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) bu yıl 31'incisini düzenlediği İstanbul Film Festivali'nin açılış gecesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, Akbank sponsorluğunda düzenlenen festivalin açılış gecesinde sunuculuğu Mehmet Ali Alabora üstlendi. Gecede, İKSV'nin kuruluş yılından bu yana her 10 yıllık dönemden seçilmiş müzikal filmlerin yer aldığı barkovizyon gösterimi yapıldı.

"2012 Türkiye'de Çin Kültürü Yılı" nedeniyle festival programında yer alan

"Bir Çin Sinema Geleneği: WuXia" başlıklı bölümü, oyuncu Özgü Namal anlattı.

Yönetmen Yüksel Aksu'nun, çağın en önemli sinemacılarından ve sinema düşünürlerinden biri olan Theo Angelopoulos ile ilgili görüşlerini paylaştığı gecede Hülya Koçyiğit, Türk sinemasında 1987'de İstanbul Film Festivali'nin ilk Sinema Onur Ödülü'nü alan Lütfi Ömer Akad'ı, Tarık Akan da geçen yıl festivalin açılış töreninde Sinema Onur Ödülü'nü alan yönetmen ve senarist Yusuf Kurçenli'yi anlattı.

Gecede, festivalin bu yılki "Sinema Onur Ödülleri", Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş dört değerli isme takdim edildi.

Türkiye'nin ilk kadın sinema eleştirmeni Sevin Okyay'a ödülünü Murathan Mungan verirken, yönetmen Ali Özgentürk ödülünü Müjdat Gezen'den aldı. Özgentürk, İKSV'den böyle bir ödül almanın kendisi için önemli olduğunu belirterek,

"Kurtarılmış bir ada olan İKSV'ye teşekkür ediyorum" dedi.

Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe'ye ise ödüllerini, birçok filmde birlikte rol aldıkları arkadaşları Tarık Akan takdim etti.

Halit Akçatepe, oyunculuğunun 69. yılı olduğunu ifade ederek, oyunculuğa 5 yaşından itibaren ilgi duyduğunu ve bir daha kopamadığını söyledi.

Usta yönetmen Terence Davies de "Sinema Onur Ödülü"nü almak üzere katıldığı gecede, ödülünü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'ndan aldı.

Açılış gecesinde, Terence Davies'in, baş rolünde Rachel Weisz'in yer aldığı yeni filmi "The Deep Blue Sea"nin (Aşkın Karanlık Yüzü) gösterimi yapıldı.

-İki haftada 200'ü aşkın film-

31. İstanbul Film Festivali, 31 Mart-15 Nisan arasında Beyoğlu'nda Atlas, Fitaş 1 ve 4, Pera Müzesi, Nişantaşı'nda CityLife (City's) ve Kadıköy'de Rexx sinemalarında gösterilecek 200'ün üzerinde filmin yanı sıra ünlü konukların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, ustalık sınıfları, konser ve partilerle devam edecek.

- İSTANBUL

31. İstanbul Film Festivali Başladı

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 31. İstanbul Film Festivali Başladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Kırmızı Oda'daki kadına şiddet yanlısı sözler sosyal medyada gündem oldu ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi