Son Dakika Haberleri: Türkiye'nin En Büyük Yılanı Olan Ağlı Piton, Tam 100 Kilo Ağırlığında

Türkiye'nin En Büyük Yılanı Olan Ağlı Piton, Tam 100 Kilo Ağırlığında

25 gün önce

Antalya Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı'na bağışlanan 100 kiloluk Ağlı Piton, Türkiye'nin en büyük yılanı olma özelliğiyle gören herkesi şaşırtıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Doğa Parkı'na bağışlanan 5 metre uzunluğunda olan ve 100 kiloluk ağlı piton, aynı zamanda  Türkiye'nin de en büyük yılanı.

ANAVATANI ASYA

Güneydoğu  Asya'da yaygın görülen, yaşam alanı olarak tropikal ormanları seven ağlı piton yılanı,  Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Doğa Parkı'nda ilgiyle izleniyor.

DAHA GENİŞ BİR ALANA ALINACAK

Hayvanat bahçesi içindeki Sürüngen Evi'nde bulunan özel alanda yaşayan ağlı piton, uzunluğu ve cüssesiyle görenleri şaşkına çeviriyor. 1 ay önce hayvanat bahçesine bağışlanan ağlı piton, alışma sürecinin ardından kendisine ait daha geniş bir yaşam alanına nakil edilecek.  Ağlı piton, ön tarafı camla kaplı, üç tarafı kapalı özel bölümde tutuluyor. Sürüngen Evi'ni dolaşan meraklılar, dev yılanı uzun uzun inceleyerek selfie yapıyor.

TÜRKİYE'DEKİ EN BÜYÜK AĞLI PİTON

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı sorumlu Veteriner Hekim Dr. Aygül Arsun,  Türkiye'deki en büyük ağlı piton yılanının  Antalya'da olduğunu, uzunluğunun 5 metre, ağırlığının ise 100 kilo olduğunu kaydetti.

"5 YA DA 6 YAŞINDA. ÖNÜNDE 20 YILLIK ÖMRÜ DAHA VAR"

Ağlı piton yılanlarının tropik yağmur ormanlarını, sulak ve bataklık alanları tercih ettiğini anlatan Arsun, " Ağlı pitonlar küçük memelilerle ve kuşlarla beslenen bir tür. Çok iyi yüzücüler. Dişileri 3 ila 9 metreye kadar büyüyebiliyor. Ortalama ömürleri 20- 25 yıl. Bize gelen yılanın 5 veya 6 yaşında olduğunu tahmin ediyoruz.  Türkiye'nin hiçbir hayvanat bahçesinde bu büyüklükte bir ağlı piton yılanı yok" dedi.


"Baykal'ın Beyin Ölümü Gerçekleşti" Yazan Spiker Emre Tilev, Twitter Hesabını Kapattı Erdoğan'ın İstifasını İstediği AK Partili Niğde Belediye Başkanı Görevi Bıraktı
Bakan Çavuşoğlu, Vize Krizi İçin 4 Şart Sunan ABD'ye Sert Çıktı: Türkiye Dayatmalara Boyun Eğmez