AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Kızılırmak Deltası'nı gezdi - Son Dakika

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Kızılırmak Deltası'nı gezdi

02.11.2022 18:15

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Samsun'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni gezdi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Samsun'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni gezdi.

Meyer-Landrut'un yanı sıra Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya ve İrlanda'nın büyükelçileri ile Portekiz ve Polonya'nın maslahatgüzarları, Kızılırmak Deltası'nda kuş gözlemi yaparak biyoçeşitliliği inceledi.

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Meyer-Landrut, Kızılırmak Deltası'nın tüm ülkeler için ortak değer olduğunu söyledi.

Biyoçeşitliliği korumanın önemini vurgulamak için deltayı ziyaret ettiklerini anlatan Meyer-Landrut, "Biliyorsunuz, dünyada nesli tehlike altında veya nesli tükenmekte olan türler var. Dolayısıyla iklim değişikliği etkilerini engellemek ve biyoçeşitliliği korumak bizim açımızdan çok önemli. Sürdürülebilir farkındalığın da tam merkezinde yer alıyor. Burada, örneğin göçmen kuşları gördüğümüzde de öğrendik ki Avrupa'dan gelen, Avrupa'ya giden veya aynı şekilde Asya'ya gidip gelen kuşlar var." diye konuştu.

Meyer-Landrut, deltadaki projelere tüm ülkelerin ortak çaba harcaması gerektiğine işaret ederek, şu görüşleri dile getirdi:

"Ülkeler birlikte çalışmak durumunda. Avrupa Birliği 2002'den bu yana biyoçeşitliliğin korunabilmesi için 15 milyon avro destekte bulundu. Bu desteğini de sürdürecek. Çünkü burası bizim ortak doğamız ve coğrafyamız. Bu desteklerin ne kadar yerinde olduğunu görmekten de mutluluk duyuyorum. Bu ortak çalışmalardan dolayı Türkiye'de emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyorum."

Öte yandan Meyer-Landrut ve büyükelçilerin deltada gezdiği elektrikli aracın önüne bir yılan çıktı. Araç, yılanın ezilmemesi için durduruldu. Görevliler, aracın altına giren yılanı alarak deltaya bıraktı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
İçişleri Bakanı Soylu, İl Göç İdaresi Müdürleri Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu: (2) İçişleri Bakanı Soylu, İl Göç İdaresi Müdürleri Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu: (2) AB heyetinden Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'ne ziyaret AB heyetinden Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'ne ziyaret Başkan Sadıkoğlu: '2023 yılına artan ihracatla başladık' Başkan Sadıkoğlu: '2023 yılına artan ihracatla başladık'

Son Dakika Güncel AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Kızılırmak Deltası'nı gezdi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement